Dzanuškāns: “Pašreizējais ES modelis, cīnoties par savām interesēm, atļauj mums nostāties pozā – bloķēt lēmumus” 13
“Pašreizējais Eiropas Savienības modelis, cīnoties par savām interesēm, atļauj mums nostāties pozā – bloķēt lēmumus un mēģināt kaut kādā veidā tos ietekmēt,” sacīja zvērināts advokāts Jānis Dzanuškāns TV24 raidījumā “Preses klubs”, diskutējot par Eiropas Savienību (ES) kā organizāciju un katras dalībvalsts un tās iedzīvotāju – vēlētāju – iespējām ietekmēt Briselē pieņemtos politiskos, ekonomiskos vai sociālos jautājumus.
“Bet dažādu ārpolitisku faktoru dēļ ES parādās bīstama diskusija par to, ka vajadzētu atņemt valstīm šo veto tiesību attiecībā uz lēmumu pieņemšanu. Jā, piemēram, Ungārijai. Taču precedents ir gana bīstams, jo tad mēs, visdrīzāk, nonāktu situācijā, kad iedzīvotāji uzskatītu, ka viņi vispār netiek ņemti vērā,” turpināja komentēt advokāts Dzanuškāns. Advokāts norādīja, ka atņemot kādai ES dalībalstij veto tiesības, attiecīgi “lielajām valstīm ar lielajām ekonomikām un lielām ģeopolitiskām interesēm” būtu iespēja noteikt savu dienas kārtību, kas, visdrīzāk, atšķirtos no tās dienas kārtības, kādu varbūt cer ieraudzīt mūsu valsts iedzīvotāji.
“Tā ir bīstama tendence. Kamēr šobrīd vēl pastāv šī te paritāte, mūsu valsts viedoklim vēl ir vērtība un nozīme, neskatoties uz nelielo iedzīvotāju skaitu, jo bez tā kolektīvu lēmumu [ES] pieņemt nevar. Citādi, cīnoties ar kaut kādiem ģeopolitiskiem izaicinājumiem, mēs varam nonākt situācijā, kad mūsu balstiņai vairs nav nozīmes… Un tad es teiktu, ka mēs riskējam nonākt – zināmā veidā atgriezties – Padomju Savienībā, kur formāli mēs esam neatkarīgi un kaut kādus lēmumus pieņemam, taču faktiski visu izlemj citā mājā,” vērsa uzmanību advokāts Dzanuškāns TV24 raidījumā “Preses klubs”, diskutējot par Eiropas Savienību un Latvijas kā dalībvalsts iespējām pieņemt būtiskus lēmumus.