Dzalbs: Agrāk mēs bijām nabadzīgi un slaidi, šobrīd esam nabadzīgi un apaļīgi 0
Arvien biežāk publiskajā telpā tiek diskutēts par svaru samazinošo preparātu nozīmi un ietekmi uz cilvēku veselību. Vieni tos uzskata par revolūciju cīņā pret aptaukošanos, kas sniedz iespēju cilvēkiem ar lieko svaru uzlabot dzīves kvalitāti un samazināt nopietnu slimību riskus. Otri uzsver iespējamos blakusefektus un riskus, ja šādi preparāti tiek izmantoti neatbilstoši vai bez medicīniskas nepieciešamības.
TV24 raidījumā “Dienas personība” Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas viceprezidents Ainis Dzalbs norāda: “Aptaukošanās, liekais svars, ir arī paralēli eksistējoša un progresējoša pandēmija līdzās citām infekcijas slimībām, ko mēs esam piedzīvojuši.”
Viņš atzīmē, ka lai gan agrāk tika uzskatīts, ka mēs esam gana kustīga, lustīga un slaida nācija, šobrīd situācija ir mainījusies, un mēs esam vieni no līderiem liekā svara ziņā Eiropas Savienībā (ES).
“Es gribētu tā ironiski teikt, ka agrāk mēs bijām nabadzīgi un slaidi, tad šobrīd mēs esam nabadzīgi un apaļīgi. Un tas ir dzīvesveida ietekmē. Mēs esam ļoti strauji pārņēmuši rietumnieciskā tipa dzīvesveidu ar neveselīgu uzturu, ar mazkustību, un sekas ir acīmredzamas pāris desmitu gadu laikā,” tā Dzalbs.
Dzalbs norāda, ka neveselīgs uzturs un mazkustība ietekmē ne tikai cilvēka fizisko izskatu, bet arī veicina hroniskas saslimšanas. Viņš atzīmē, ka liekais svars ir iemesls cilvēka balsta un kustību aparāta saslimšanām, pieaugošajiem infarkta riskiem, insultam un cukura diabētam.
Dzalbs skaidro, ka vienai no Eiropas un Latvijas prioritātēm nākamajā desmitgadē noteikti būtu jābūt cīņai ar aptaukošanos. Kā vienu no pieejām minot nepieciešamību izstrādāt veselīga dzīvesveida rekomendācijas un pamatprincipus. Kā otru piemēru viņš min farmakoterapiju jeb svara pārvaldību ar medikamentiem, kas šobrīd sniedzot jaunas iespējas.
“Es esmu absolūti par šo medikamentu pielietojumu vajadzības gadījumā, kad pastāv šīs medicīniskās indikācijas, jo bieži vien citu efektīvu risinājumu nav. Mūsu valstī neapmaksā bariatrisko ķirurģiju, kas ir kuņģa samazināšanas operācija, kas skaitās standarta operācija pacientiem ar tādu slimīgu aptaukošanos, kad ir ļoti lieli ķermeņa masas indeksi,” tā Dzalbs.
Taču lai gan Dzalbs norāda, ka viņš atbalsta svara samazināšanas preparātu izmantošanu vajadzības gadījumā, viņš atgādina, ka šie medikamenti nav uzskatāmi par skaistumkopšanas procedūru. Tāpēc to izmantošana ir tikai pieļaujama tādos gadījumos, ja tas patiešām ir nepieciešams, lai uzlabotu pacienta veselības stāvokli.