Mednieka dvēseles stāvoklis – tālšaušana 0
Viens no dārgākajiem, aizraujošākajiem un niansētākajiem šaušanas sporta veidiem – tālšaušana. Tie, kas sociālajos tīklos pārmet medniekiem, ka tie ar moderniem ieročiem bez problēmām varot šaut 400 metru distancē, noteikti ne tikai nav ieroci rokā turējuši, bet tam nav bijuši pat tuvumā. Četrsimt metri – tas ir milzīgs attālums, kuru aizsniegt var tikai ar pareiza aprīkojuma, precīzu zināšanu un ilglaicīgu treniņu palīdzību. Piedevām vēl vajadzīga milzīga veiksme, kā arī piemēroti laika apstākļi.
Mana saistība un zināšanas par tālšaušanu ir minimālas, tik vien, ka trešo sezonu startēju Latvijas kausa izcīņā lietišķajā šaušanā, vingrinājumā Snaiperis. Tā ir šaušana guļus stāvoklī uz mērķi, kas atrodas 300 metru distancē. Parasti sacensības notiek Ādažu poligona šautuvē.
Vingrinājums Snaiperis – nosacījumi
Jebkura kalibra (līdz 10 mm) šautene ar optisko tēmēkli, no balsta 300 m distancē, mērķis nr. 4. Neierobežota piešaude un 20 ieskaites šāvieni ar kopējo laiku 25 min. Nedrīkst ieroci iestiprināt statīvā, starp ieroci (šauteni ar visiem piestiprinājumiem – sliedi utt.) un statīvu nedrīkst būt mazāk kā 5 mm brīva atstarpe no abām pusēm. Šautenei ir brīvi jāpārvietojas pa statīvu uz priekšu un atpakaļ, jāvar brīvi sasvērt uz abiem sāniem. Ieroča mēlītes nospiediens ne mazāks par 0,5 kg. Ieročiem, kam ir iespējams izmantot šnellera mehānismu, arī šnellera nospiedienam ir jābūt ne mazākam par 0,5 kg. Šaušana notiek elektroniskajos mērķos.
Aprīkojums
Lai sāktu nodarboties ar tālšaušanu, vajadzīgs piemērots aprīkojums. To var iegādāties pats, bet tam vajadzēs nelielu bagātību – atkarībā no prasībām, vēlmēm un zīmoliem. Var arī no kāda aizņemties aprīkojumu sacensību vai treniņu laikā, bet tas derēs, lai dabūtu āķi lūpā. Izvēlēties ieroča un tēmēkļa zīmolu, kalibru, papildu aprīkojumu – tas būs viens no grūtākajiem uzdevumiem. Īpaši tādēļ, ka tas viss maksā diezgan daudz un pieļaut kļūdu aprīkojuma izvēlē jau pašā sākumā negribas.
Tāpat katram šāvējam būs savs viedoklis, sava pieredze, un orientēties visā informācijas gūzmā ir samērā grūti. Piedevām vēl viss ir atkarīgs no maka biezuma un katra iespējām. Var sākt ar savu medību ieroci, ko lieliski var pārbaudīt sacensībās “Vienoti Latvijā!”, kas tagad notiks šā gada augustā. Kā arī var uzreiz izvēlēties jaunu, sportam paredzētu ieroci. Latvijas kausa 1. etapā lietišķajā šaušanā bija iespēja vienkārši papētīt un novērtēt dažādu sportistu aprīkojumu, nedodot priekšroku vienam vai otram ierocim, bet vienkārši konstatējot, ar kādu aprīkojumu šaušanas pasākumā piedalās sportisti. Izmantotos ieročus var iedalīt trīs dažādās kategorijās – pielāgoti medību ieroči, militārie/sporta ieroči, kā arī speciāli ražoti ieroči.
Medību ieroči
Tikka T3
Viens no populārākajiem ieročiem tieši šajā vingrinājumā Latvijā ir Tikka T3 dažādie modeļi un komplektācijas. Viens no iemesliem – šis cenas ziņā ir pieejams ierocis, un atliek tikai to pielāgot katra vajadzībām un vēlmēm. Tikka ir Somijā Sako rūpnīcā ražots ierocis, kas izceļas ar labiem stobriem, vienkāršu mehānismu un izturību. Katrs ierocis tiek kārtīgi pārbaudīts, lai panāktu, ka precizitāte ir 1 MOA un mazāk. Piedevām vēl šie ieroči radīti, lai darbotos visdažādākajos apstākļos. Tagad Tikka mājaslapā ir selektors, kas ļauj no pieejamiem modeļiem atrast sev piemērotāko.
Selektorā var izvēlēties kalibru, sprūda mēlītes veidu, laides veidu un materiālu, stobra metālu, kā arī vēl citas papildu opcijas. Izvēloties iecerētās opcijas, selektors piedāvās piemērotāko modeli.
Howa
Otrs populārākais medību komplektācijas ieroču zīmols ir amerikāņu Howa, arī tā iemesla dēļ, ka cenas ziņā šis ir diezgan pieejams ierocis. Šis ražotājs piedāvā arī dažādus modeļus, kas piemēroti gan medībām, gan arī sporta šaušanai. Tāpat Howa ir pazīstami ar savu precizitāti, proti, ražotājs apgalvo, ka izšauto ložu izkliede ir viena leņķa minūte vai mazāka (1 MOA). Latvijā dažādi Howa modeļi pieejami no 780 līdz 1100 eiro, kas ir pietiekami interesanta cena iesācējam.
Remington Model 700
Vēl viena iespēja, ko izmantoja Latvijas kausa 1. posmā, bija Remington Model 700, ko uzskata par ASV un arī citur pasaulē iemīļotāko aizslēga tipa karabīni, kas, kā saka ražotājs, apvieno laika gaitā pierādītus rādītājus, kā arī mūsdienīgus uzlabojumus. Šis modelis radīts pirms piecdesmit gadiem, tiek piedāvāts kā medniekiem, tā arī sporta šāvējiem.
Militārie/sporta ieroči
Sig Sauer 200 TR
Viens no interesantākajiem risinājumiem, ko varēja aplūkot Latvijas kausa 1. etapā lietišķajā šaušanā, bija Sig Sauer 200 TR karabīne. TR nozīmē, ka šis ierocis paredzēts šaušanai mērķī. Aizslēga tipa vītņstobru ierocis, kas paredzēts tieši sacensībām. Ierocim ir 19 mm diametra stobrs, kā arī iespēja diezgan viegli mainīt komplektāciju, ja ir tāda vēlme. Šis ierocis pielāgots sportista personīgām vajadzībām, lai šautu vingrinājumu Snaiperis.
Accuracy International England
Piedāvā augstākās kvalitātes snaiperu ieročus. Maz dzirdēts zīmols, bet ar pamatīgām saknēm. Viss sācies ar to, ka daži entuziasti vēlējās radīt funkcionālas konkrētu ieroču replikas, kas bija ļoti sekmīgs projekts. Drīz pēc tam tika radīts pirmais modelis, kas paredzēts šaušanai mērķī. Vēlāk tapa jau militārie ieroči, ko aptuveni trīsdesmit gadus izvēlas policijas un militārās vienības visā pasaulē. Arī Latvijā ir šī zīmola modelis, ko izmanto sacensībās.
Īpaši ražoti ieroči
Viens šāds piemērs Latvijas kausa sacensībās bija tepat Latvijā veidota un daļēji ražota sporta ieroča komplektācija. Blaser R93 stobrs un ieroča mehānisms, bet Latvijā ražota Anima Libra laide. Šīs laides priekšrocība ir iespēja to pielāgot jebkura šāvēja parametriem. Tāpat arī vērts pievērst uzmanību kalibram – 6mm BR Norma, kas ir paredzēts tieši šādai šaušanas disciplīnai. Medību kalibru var izmantot kā .223 Rem, tālšaušanā efektīvs līdz 500 m. Toties šaušanai 300 metros ideāli piemērots. Šī ir viena no versijām, ko var izskatīt, ja ir vēlme pilnībā sev pielāgot ieroci. Ne tikai pa milimetriem regulējams laides vaidziņš, bet arī ar līmeņrādi aprīkota laide, kas ļauj sekot līdzi tam, ka ierocis nav sagāzts.
Papildu aprīkojums
Šajā šaušanas disciplīnā iespēju un detaļu ir ļoti daudz. Šoreiz pieskaramies tikai dažām niansēm. Svarīgs ir šaušanas atbalsts, kam jānodrošina tas, lai ierocis tēmējot stāvētu stabili un kustētos pēc iespējas mazāk. Var izvēlēties elementāras atbalsta kājiņas, kuras piestiprina laidei. Tāpat var izvēlēties rūpnieciski ražotus atbalstus, kas piedevām ir attiecīgi arī regulējami. Vēl ir iespēja atbalstu izgatavot pašam, ja vien tas atbilst disciplīnas nolikumam. Paliktņi nemaksā lēti, un, jo sarežģītāks un plašāk regulējams variants, jo dārgāk tas maksās. Sacensībās sportisti izmanto visdažādākos risinājumus, daži pat ļoti atjautīgi.
Foto: Regulējams šaušanas atalsts ar trim kājiņām.
Tāpat sacensību ierocis jāpielāgo konkrētam sportistam tā, lai optiskais tēmēklis būtu pareizajā augstumā, ieņemot šaušanas pozīciju, tēmēšana būtu ērta, neradot ķermenī nekādu sasprindzinājumu. Ir rūpnieciski ražoti laides vaidziņi, kā arī regulējamas laides, bet ir sportisti, kas izgudro atjautīgus risinājumus.
Šaušanas tehnika
Šaušana ir tehnisks sporta veids, tas attiecināms ne tikai uz aprīkojumu, bet arī uz šaušanas paņēmienu kopumu. Tālšaušanā svarīgs ir ne tikai psiholoģiskais stāvoklis, bet arī spēja kontrolēt savu ķermeni stresa apstākļos, panākot, kas tas ir pilnīgi atslābināts un mierīgs. Tur arī slēpjas galvenais tālšaušanas noslēpums – tā ir kā meditācija, kad, par spīti uztraukumam, ierocis kļūst par sportista turpinājumu.
Noguļoties šaušanas pozīcijā un atslābinoties, jāpanāk, ka tēmēkļa tīkliņa krusts nostājas tieši mērķa centrā jeb tur, kur ir vēlme trāpīt. Savelkot pleca vai pat kājas muskuļus, mainīsies trāpījuma vieta, un grūtākais ir tas, ka sacensībās jāveic identiski 20 šāvieni, lai uzrādītu stabilu rezultātu. Tādēļ jau no paša sākuma šaušanas pozīcijā ķermenis nedrīkst būt sasprindzināts, jo šaušanas laikā konkrēts muskulis nogurs, mainīsies sasprindzinājuma pakāpe un reizē ar to mainīsies arī trāpījuma vieta.
Tāpat svarīgi arī tas, kā sportists noguļas. Protams, katram ir sava iecienītā poza, kas šķiet visērtākā, bet ideālā gadījumā vajadzētu būt tā, ka var novilkt taisnu līniju no stobra gala, caur plecu, kurā ierocis ieplecots. līdz pat tās pašas puses kājas purngalam. Tas nodrošina stabilu un nemainīgu atsitiena novirzīšanu taisnā līnijā, kā arī garantēs minimālu sasprindzinājumu.
Tāpat svarīga ir arī kāju pozīcija. Katram tā var būt citāda, bet ieņemtā pozīcija var būt vitāli svarīga labu rezultātu sasniegšanai. Vēl viena ļoti interesanta nianse, šaujot šo disciplīnu, ir sprūda mēlītes nospiešanas tehnika. Sprūda mēlīti nedrīkst raut vai spiest. Tā ir mierīgi jāvelk, līdz atskan šāviens. Piemēram, sportinga disciplīnā sprūda nospiešana neiekļūtu pat pirmo piecu prioritāšu sarakstā, un, ja pierasts šaut ar bisi uz lidojošiem mērķiem, tad paies kāds laiciņš, kamēr izdosies pielāgoties niansētajai izšaušanai 300 metros, trāpot tur, kur iecerēts. Tādēļ var secināt, ka tālšaušana patiesi ir dvēseles stāvoklis, kas jāsasniedz kādā savas dzīves posmā. Par tēmēkļiem un citām tālšaušanas detaļām rakstīsim kādā no nākamajiem numuriem.
Vairāk lasiet žurnāla Medības jūnija numurā