Kā pareizi nomazgāt pļaujmašīnu, to nesabojājot? 5
Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Kā pareizi mazgāt mauriņa pļaujmašīnu? Esmu dzirdējis, ka tā var pagarināt ierīces kalpošanas laiku,” – jautā Andris Līvānos.
Mazgājot zālespļāvēja pannu, zem kuras rotē pļāvēja asmens, patiešām var paildzināt ierīces kalpošanas laiku. Zāles masai, kas parasti pielīp pannas apakšai, ir skāba vide, kas rosina korpusa, pļaušanas mehānisma un citu detaļu koroziju. Process notiek straujāk, ja pļauta mitra zāle, kas biezā kārtā pielipusi pļāvēja detaļām. Līdz ar to pļāvējā ilgi saglabājas mitrums, kas rūsēšanu paātrina.
Ir pļāvēji, kuriem pļaušanas mehānisma mazgāšanu paredzējis ražotājs, ierīkojot speciālas sprauslas un uzgali šļūtenes pievienošanai. Atliek pievienot tam šļūteni ar ūdeni un iedarbināt asmeņus aptuveni uz divām minūtēm.
Ja šāda papildaprīkojuma nav, asmeņi pļaujmašīnas apakšpusē jāmazgā pašam ar ūdensstrūklu. To vēlams darīt pēc katras pļaušanas reizes.
Svarīgi!
• Pļaujmašīnu nedrīkst mazgāt, kamēr tās motors vēl ir karsts. Aukstam ūdenim nokļūstot uz karsta metāla, tajā var rasties plaisas. Tāpat mazgāšanas laikā motors nedrīkst darboties.
• Ja zālespļāvējam ir četrtaktu dzinējs (motora karterī ir eļļa, savukārt degvielas tvertnē lej benzīnu bez eļļas), pļāvēju drīkst sagāzt tikai uz rokturu pusi. Tas nozīmē, ka roktura gals jāpiespiež pie zemes un jānofiksē pļāvējs, novietojot uz rokturiem kādu smagumu. Jebkurā citā gadījumā atkarībā no vārstu pozīcijas konkrētajā brīdī eļļa nonāks karburatorā vai izpūtējā. Abos gadījumos pēc mazgāšanas būs ļoti grūti vai pat neiespējami ierīci iedarbināt.
• Mazgāšanai pietiek ar dārza šļūtenes izsmidzināšanas uzgaļa spēku. Ja jūsu rīcībā ir augstspiediena mazgātājs, var izmantot arī to.
• Kad pļaujmašīnas apakša nomazgāta, uz pāris minūtēm jāiedarbina tās motors – tam silstot, ūdens ātrāk iztvaikos. Savukārt gaisa plūsma, ko griežoties rada asmens, sekmēs nožūšanu.