Foto – Aija Geida

Kā rūpēties, lai zīdainim neiekaist dupsītis? Ko darīt, ja tas tomēr noticis? 0

Lai arī cik uzmanīgi vecāki koptu zīdaini, reti kuram izdodas izvairīties no iekaisuma, ko rada autiņbiksītes.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Apsārtums, izsitumi un iekaisums ir biežākās nepatīkamās sajūtas, ko mazulim izraisa autiņbiksītes. Iemesli ir atšķirīgi, arī izpausme ir gan viegla, gan spēcīgāka, sākot no apsārtuma un mazām pumpiņām līdz pat dziļam iekaisumam un ādas erozijai.

Iekaisumu bieži izraisa ilgstošs mitrums, autiņbiksītēm saskaroties ar ādu. Jo īpaši pirmā dzīves gada otrajā pusē, kad mazuli sāk barot ar cieto pārtiku, kas izraisa izmaiņas gremošanas procesā.

CITI ŠOBRĪD LASA
Ja bērnam ir jutīga āda, autiņbiksīšu iekaisums kļūst par pastāvīgu problēmu. Alergēni un smaržvielas, ko izmanto vienreizējās lietošanas autiņos, var kairināt mazuļa ādu un izraisīt hronisku iekaisumu. Tomēr ir veidi, kā no problēmas izvairīties.

“BENU aptiekas” farmaceite Dzintra Strautiņa iesaka piemeklēt autiņbiksītes, kas mazulim neizraisa alerģiju un kairinājumu. Bērniem ar jutīgu ādu piemērotākas var būt dabīgās, tomēr jāpatur prātā, ka šie autiņi biežāk jāmaina, jo to uzsūktspēja ir mazāka. Tomēr situācijās, kad bērna āda dzīst vai ir pastiprināta svīšana, piemēram, naktīs un karstās dienās, dabīgie autiņi ir ļoti laba izvēle.

Ārstējošu līdzekļu piedāvājums aptiekās ir gana plašs, tomēr, izvēloties medikamentus, jāpievērš uzmanība iekaisuma intensitātei un ilgumam. Efektīvi līdzekļi ir Bepanthen rozā ziede, Sudocream krēms un cinka aerosols.

Lai gan to efektivitāte ir līdzvērtīga, starp šiem līdzekļiem ir atšķirības. Bepanthen ziedes konsistence padara to ļoti viegli uzklājamu, tomēr saskarē ar autiņiem var mazināt to uzsūktspēju. Sudocream krēms ādu gan mīkstina, gan mitrina. Vieglākai uzklāšanai ir piemērots cinka oksīda aerosols ZincoSkin. Tas aizsargā bojāto ādu, bet atšķirībā no krēmiem neietekmē autiņu uzsūkšanas spēju.

Visi šie līdzekļi ir noderīgi gan pie neliela, gan spēcīga iekaisuma. Noteikta lietošanas kursa nav – jāizmanto, kamēr iekaisums mazinās. Tomēr gadījumos, kad tas progresē un medikamenti nepalīdz, nepieciešama ārsta konsultācija.

Dz. Strautiņa veiksmīgākai ārstēšanai atgādina par higiēnas nozīmi, turklāt iekaisuma laikā autiņi jāmaina biežāk, gādājot, lai mazuļa āda nepārtraukti ir sausa. Bērnu vislabāk apmazgāt tekošā ūdenī, neizmantojot ziepes ar spēcīgām smaržvielām, jo tās var izraisīt papildu kairinājumu.

Iekaisumu palīdz mazināt vanniņas, kas pagatavojamas, ūdenim pievienojot kumelīšu novārījumu. Noslaucīšanai jāizmanto pēc iespējas mīkstāks dvielis, turklāt kustības nedrīkst būt berzējošas – bērna āda maigi jānosusina.

Reklāma
Reklāma

Ļoti labvēlīga ietekme ir 10 – 15 minūšu gaisa peldēm. Tas nozīmē, ka pēc mazgāšanas ļauj mazuļa ādai nožūt istabas temperatūrā. Šai nolūkā zīdaini var uzlikt uz tīra dvieļa vai palaga. Ja ķipars jau rāpo, videi jābūt pietiekami tīrai, lai kustoties ādā nenonāk infekcija. Pēc gaisa peldes ādu var apstrādāt ar izraudzīto preparātu, un tad jau mazulis būs sagatavots autiņa uzvilkšanai.

Iekaisuma gadījumā farmaceite iesaka izvairīties no vienreizējo salvešu lietošanas. Tām dažkārt pievieno ķīmiskas vielas, kas ādu var tikai lieki kairināt.

Izvairīties vajadzētu arī no bērna drēbīšu un veļas mazgāšanas ar spēcīgu mīkstinātāju un pulveri. Savukārt medikamentiem ir vislabākais efekts, ja katrreiz pirms atkārtotas lietošanas pilnībā nomazgāta ziedes vai krēma iepriekšējā kārta.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.