Dūņas. Kā tās palīdz? 0

“Padomju laikos sanatorijās ar ārstnieciskajām dūņām daudziem slimniekiem ar ļoti labiem rezultātiem ārstēja locītavu slimības: artrītu, bursītu un citas. Kur var dabūt šīs dūņas, lai ārstētos mājas apstākļos?
” Valentīna Dobeles rajonā

Reklāma
Reklāma

 

Roc pats!

“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
Lasīt citas ziņas

Ārstnieciskās dūņas ir bioloģiski aktīvs dabas produkts, kas radies, florai un faunai sadaloties anaerobā (bez skābekļa) vidē. Sastāvā ir vielas ar antibakteriālām īpašībām, fitohormoni, vitamīni, fermenti, aminoskābes, antioksidanti, minerālvielas, mikroelementi, vērtīgās baktērijas.

Dūņām ir ļoti labvēlīga ietekme uz cilvēka organismu. Fizikāli un ķīmiski ir izpētīti un klasificēti dažādas izcelsmes dūņu veidi. Latvijā atrodamas kūdras dūņas, nedaudz saldūdens dūņu (sapropeļa) ir Liepājas ezerā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ārstniecības un rehabilitācijas iestādēs un skaistumkopšanas salonos bieži izmanto jaukta sastāva dūņas, kas satur daudz organisko vielu un minerālvielu. Tās ir ievestas no Krimas (Saku ezera), piemērotas arī Ķemeru nacionālā parka un Baldones dūņas.

 

Lietošanai mājās Saku ezera ārstniecisko dūņu iesaiņojumu (1,7 kg) interneta veikalā www.aptieka.ros.lv piedāvā par 6,20 latiem. Šo produktu var pamanīt arī dažādos dabas vielu produktu veikalos. Aptieku piedāvājumā ir galvenokārt no ārstnieciskajām dūņām ražota kosmētika un veselības profilakses līdzekļi.

 

Lietošanai mājās dūņas purvā katrs var izrakt pats. Arī tām būs ārstnieciska iedarbība. Tikai jāņem no tāda dziļuma, kur jau ir ūdens un brīvi nepiekļūst skābeklis, tad jāattīra no zariņiem, saknītēm, akmentiņiem un citiem piemaisījumiem. Ja dūņas ir sausas, pirms lietošanas tajās var iejaukt ūdeni vai minerālūdeni.

 

Gandrīz visiem

Ar dūņām ārstē galvenokārt hroniskas vai ieilgušas slimības. Aplikācijas uzlabo asinsriti, jo organisma audi un šūnas saņem vairāk skābekļa un barības vielu, savukārt venozās asinsrites uzlabošanās mazina tūskas un iekaisumus un veicina vielmaiņas un imūnsistēmas darbību. Dūņām ir arī pretsāpju darbība, tādēļ tās lieto mugurkaula, locītavu, hronisku nervu un muskuļu slimību, kuņģa un zarnu trakta, ginekoloģisku, plaušu, augšējo elpošanas ceļu un deguna blakusdobuma, ādas slimību un trofisko čūlu gadījumos. Tā ārstē pat bērnu cerebrālās triekas un poliomielīta sekas.

 

Dūņu procedūras nedrīkst izmantot, ja ir slimības ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru, infekcijas slimības, audzēji, asinsrades slimības, asiņošana, sirds nepietiekamība smagā stadijā, dažas nieru slimības, grūtniecība un tuberkuloze. Pārējos gadījumos nav novērota dūņu kaitīga blakus iedarbība, taču savas drošības un individuālu īpatnību dēļ ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu.

Reklāma
Reklāma

 

Dūņu aplikācijas var būt siltas vai remdenas atkarībā no veselības vai kosmētiskās problēmas, taču nedrīkst būt pārāk karstas, jo augstā temperatūrā iet bojā daudzas vielas un zūd bioķīmiskā vērtība. Dūņas uzliek 4 – 6 cm biezā slānī, pārklāj ar plēvi un silti sasedz. To ērtāk paveikt, ja ir kāds palīgs. Rīkojoties vienatnē, dūņas var uzklāt uz auduma gabala, uz kura pēc tam uz 20 – 30 minūtēm apguļas un ietinas. Pēc procedūras, protams, ar siltu ūdeni jānoskalojas dušā, lai atbrīvotos no atlikuma, taču nevajadzētu izmantot sūkli ar mazgāšanas līdzekļiem, lai dūņu bioloģiski aktīvās daļiņas, kas palikušas ādā, turpinātu savu iedarbību. Ieteicamas vismaz 10 procedūras ik pārdienu.

Ārstnieciskās dūņas iedarbojas uz organismu kā termisks, mehānisks un ķīmisks kairinātājs. Rodas labvēlīgas izmaiņas nervu, sirds un asinsrites sistēmā, ādā, asins sastāvā, vielmaiņas procesos. Paātrinās pulss, procedūras sākumā – arī elpošana, var nedaudz saasināties hroniska slimība, jo aktivizējas vielmaiņa.

Ādas receptoru kairināšana ietekmē procesus smadzeņu garozā, tādēļ procedūras laikā un pēc tās rodas miegainība.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.