Ārstniecisku Ķemeru dūņu izmantošana un eksports vedas, jo ir bagāta priekšvēsture 7
Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Dažu gadu laikā “Kemmern” zīmola krēmi, losjoni, ziepes un vēl virkne produktu iekarojuši vietu ne tikai Latvijas tirgū, bet arī tiek eksportēti. “Dzīvojam Jūrmalā, rekreācijas pilsētā, kur kādreiz Ķemeru dūņas bija īpaši slavenas un tika izmantotas daudz plašāk.
No 1838. līdz 1995. gadam Ķemeros darbojās elitārs kūrorts, kur dziedniecībā izmantoja Ķemeru apkārtnes sērūdeņus un ārstnieciskās dūņas.
Bet kopumā Ķemeros savulaik darbojās desmit sanatorijas, tajās strādāja ap 100 ārstu, bija kūrorta poliklīnika ar sērūdeņu un dūņu vannu nodaļām. Dūņas ir unikāli dabas resursi, ko var un vajag mācēt izmantot.
Cenšamies saglabāt pārbaudītas vēsturiskas vērtības un domāt starptautiski, tāpēc zīmola nosaukumu izvēlējāmies “Kemmern”, kas ir Latvijas vietvārda Ķemeri vāciskais nosaukums,” teic uzņēmuma līdzdibinātāja Mairita Čuda.
Laboratorija un inkubators
Jautāta par biznesa startu, viņa atzīst – izšķirošs bija fakts, ka idejas līdzautore Kristīne Parasiga-Parasiņa ir ķīmiķe, līdz ar to, izmantojot viņas izglītību un zināšanas, pirmos eksperimentālos produktus izstrādājušas pašas.
Ne vienmēr viss ritējis gludi – dažu produktu sastāvs mainīts pat vairākas reizes, padarot to veselīgāku un uzlabojot antimikrobiālās īpašības.
“Katru produktu testējām akreditētā laboratorijā. Viens tests, kas ļauj novērtēt, vai produkts nebojājas pārāk ātri un vai tajā neveidojas nevēlamās baktērijas, ilgst 28 dienas. Tāpēc vidēji viena produkta ceļš no idejas līdz pircējam aizņem 6–12 mēnešus,” saka Kristīne.
Viņa arī stāsta, ka idejas īstenošanā ieguldīts gan personīgais finansējums, gan izmantots līdzfinansējums no LIAA Jūrmalas biznesa inkubatora.
Darbību inkubatorā abas uzņēmējas vērtē ļoti pozitīvi, akcentējot, ka tas sniedz gan vērtīgas apmācības uzņēmuma vadībā, kā arī informācijas apmaiņu starp citiem inkubatora uzņēmējiem un, protams, arī palīdz ar dažādiem līdzfinansējumiem.
Turklāt, pateicoties LIAA vaučeru programmai, sadarbībā ar Latvijas Universitāti īstenota ekstraktu zinātniskā izpēte “Ķemeru dūņu ekstrakta un augu šūnu ekstraktu bioloģiskās aktivitātes novērtējums”.
Projekta galvenais secinājums – Ķemeru dūņu un augu šūnu ekstraktu kombinācijas testos uzrādītā bioloģiskā aktivitāte liecina par izcilu piemērotību izmantošanai pret novecošanās un vides nelabvēlīgās ietekmes mazinošas kosmētikas produktos.
Jautāta, kā dūņu ieguve notiek dzīvē, Mairita stāsta, ka šo izejvielu drīkst iegūt tikai ar Dabas aizsardzības pārvaldes atļauju.
“Kad mums pašām radās vēlme izmantot šo resursu, sapratām, ka iespējas ir ierobežotas, jo augstvērtīgas dūņas var iegūt tikai noteiktā dziļumā un apstākļos. Dūņu ieguve balstās uz izsoli par Ķemeru ārstniecisko dūņu ieguves tiesībām. Patlaban tādas ir kūrorta rehabilitācijas centram “Jaunķemeri”, no kā mēs attiecīgi iegādājāmies dūņas kosmētikas ražošanai.”
Cik dūņu pudelītē?
Lai gan pēdējos gados dažādu krēmu jaukšana un ziepju vārīšana mājas apstākļos kļuvusi populāra, dūņu produktu ražošanā šāda pieeja nederēs, atzīst Kristīne.
Mājās tas būtu tikai hobijs. Tiklīdz ir vēlme darīt plašāk un profesionāli, nepieciešamas piemērotas telpas, iekārtas, zināšanas un pieredze. Lai iegūtu vienu litru dūņu ekstraktu, tiek izmantoti aptuveni 200 g dūņu, un tas ir metodei piemērots un pietiekams daudzums, lai ekstrahētu visas aktīvās vielas, vitamīnus un aminoskābes no dūņām.
Visvairāk dūņu no “Kemmern” produktiem – 99% produkta masas – saturot ķermeņa maska.
Skrubī dūņas veido 40% no produkta masas, savukārt baltajos produktos (krēmi, losjoni, zefīri, lūpu balzami) tiek pievienots dūņu ekstrakts, kas tiek iegūts ar ultraskaņas metodi.
“Ķermeņa maskai un skrubim ir samērā vienkāršs sastāvs, ar citiem produktiem ir citādi, tie ir ļoti komplicēti. Tā, piemēram, losjonu un krēmu sastāvā ir ūdens fāze (mēs izmantojam sērūdeņraža minerālūdeni), eļļas fāze (izmantojam dažādas vērtīgas eļļas un sviestus), aktīvās vielas (vitamīni, barojošas vielas, tostarp arī dūņu ekstrakts) un konservants – arī tas ir ekosertificēts, ļauj saglabāt produktu svaigu un lietošanai drošu.
Lielākoties izejvielas iegādājāmies no Vācijas,” stāsta Kristīne.
Produktu ražošana notiek Slokā, komandā strādā četri cilvēki.
Darbā izmanto specifiskas iekārtas, tostarp sildīšanas un dzesēšanas aparātus, homogenizatoru, kas ļauj iegūt viendabīgas suspensijas filleri, ar kura palīdzību var ātri, ērti un precīzi iepildīt produktu traukos, un citas iekārtas.
Plāno izvērst eksportu
Patlaban “Kemmern” produkti ir pieejami uzņēmuma veikalā Jūrmalā un interneta veikalā, pie sadarbības partneriem un izplatītājiem, kā arī viesnīcās un SPA centros. Bet viens no lielākajiem uzņēmuma mērķiem ir izvēršanās starptautiskā mērogā. “Piedalāmies dažādās starptautiskās izstādēs un meklējam sadarbības partnerus.
Esam apmeklējuši izstādes gan tepat Latvijā, Ķīpsalā, gan plašāka mēroga pasākumus Itālijā, Boloņā, izmantojot arī LIAA līdzfinansējumu. Šogad plānojam doties uz izstādēm Itālijā, Vācijā, arī Latvijā.
Patlaban eksports ir uz Igauniju, Beļģiju, bet cītīgi strādājam, lai paplašinātu eksporta tirgu.
Esam novērojušas, ka eksportā visvairāk ir pieprasīti tieši mūsu “melnie” produkti – maska un skrubis, kas piesaista uzmanību ar unikalitāti.
Lai gan tirgus ir piesātināts ar dabisku kosmētiku, mums šķiet, ka esam atradušas veidu, kā izmantot divus unikālus dabas resursus. Mums ir svarīga ekoloģiska pieeja.
Dūņas ir Latvijas zelts ar vēsturi, tādēļ mēs cenšamies aktualizēt dūņu izmantošanu un radīt to pieejamu ikvienam arī mājas apstākļos.
Esam novērojušas, ka klienti, kas reiz pamēģinājuši, atgriežas un turpina iegādāties mūsu produktus, kas rada lielu gandarījumu un vēlmi turpināt iesākto.”
Robežpārkāpuma būtība
Sēkla
SIA “Ķemeru dūņas” reģistrēta 2019. gadā.
Dīgsts
Uzņēmums attīstās Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Jūrmalas biznesa inkubatorā.
Ar LIAA vaučeru veikts zinātnisks pētījums “Ķemeru dūņu ekstrakta un augu šūnu ekstraktu bioloģiskās aktivitātes novērtējums”.
Produktus izstrādā stingrā laboratoriskā kontrolē.
Augļi
Izstrādāti 22 produkti.
Izveidots e-veikals, atvērts veikals Jūrmalā.
Plānots eksports uz Zviedriju un Lielbritāniju.
VĒRTĒJUMS
Drosmīgāk sadarboties ar nozari
Latvijas Skaistumkopšanas speciālistu asociācijas vadītāja Sabīne Ulberte: Ķemeru dūņu ārstnieciskās, dziedinošās īpašības ir zināmas un novērtētas jau izsenis, tāpēc uzņēmuma “Kemmern” apņēmība šīs Latvijas dabas vērtības saglabāt un piedāvāt patērētājam dažādu kosmētisko produktu veidā ir apsveicama un atbalstāma.
Kā nozares pārstāvei man ir būtiski arī tas, ka šo kosmētisko produktu ražošana notiek stingrā laboratoriskā kontrolē. Mans ieteikums būtu paralēli eksportam tomēr plašāk aptvert pašmāju tirgu, sadarboties ar nozares asociācijām, rīkot seminārus un iepazīstināt ar savu produkciju vietējos speciālistus, tādējādi veicinot skaistumkopšanas nozarē izmantot pēc iespējas vairāk Latvija ražotu kosmētiku.