Foto: Dario Oliveira/ZUMAPRESS/SCANPIX/LETA

Ugunsgrēka dūmi Amazones tropiskajos mežos apēno G7 samitu 0

Ugunsgrēku dūmi Amazones tropiskajos mežos pārvērtuši dienu naktī Brazīlijas lielākajā pilsētā Sanpaulu un likuši iekļaut tropu mežu iznīcināšanas problēmu G7 apspriedes darba kārtībā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“Kapteinis Zāģis” apdraud planētas plaušas

Eksperti atzīmē, ka šogad ugunsgrēku sezona Brazīlijā, kur atrodas 60 procenti no Amazones tropu mežu teritorijas, rit gandrīz nepārtraukti. Brazīlijas Nacionālā kosmosa izpētes institūta (INPE) zinātnieki secinājuši, ka šogad ugunsgrēku skaits ir aptuveni par 85 procentiem lielāks nekā pērn, jaunam ugunsgrēkam izceļoties katru minūti.

CITI ŠOBRĪD LASA

INPE zinātnieku pētījumi liecina, ka aptuveni 99 procenti ugunsgrēku Amazones baseinā izcēlušies apzinātas vai nejaušas cilvēka darbības rezultātā, atzīmē raidsabiedrība CNN. Milzīgajam skaitam ugunsgrēku Amazones tropu mežos ir vairāki iemesli, bet tie visi ir saistīti ar cilvēka darbību: no mežu izciršanas līdz klimata pārmaiņām un Brazīlijas prezidenta Žaira Bolsonaru politikai, kurš atcēlis vides aizsardzības likumus un atļāvis mežu dedzinātājiem darboties nesodīti. Par aktivitāti mežu iznīcināšanā Bolsonaru nodēvēts par “Kapteini Zāģi”.

Ugunsgrēki Amazones baseinā apdraud vietējo cilšu izdzīvošanu, kā arī tūkstošiem tikai šeit sastopamu augu un dzīvnieku sugu. Ja tiek iznīcināti Amazones tropu meži, kas uzsūc aptuveni 90 miljardus tonnu oglekļa dioksīda, būs daudz grūtāk īstenot apņemšanos nepieļaut globālās temperatūras celšanos virs diviem grādiem Celsija.

Brazīlijas valdība vakar nosūtīja vairākas gaisa spēku lidmašīnas “Hercules C-130” un armijas vienības palīdzēt cīņā pret ugunsgrēkiem Amazones lietusmežos.

“Mūsu māja deg!”

“Mūsu māja deg,” uz ugunsgrēkiem Amazones apgabalā reaģēja Francijas prezidents Emanuels Makrons, vērtējot to kā starptautisku krīzi un iekļaujot G7 apspriedes darba kārtībā. “Amazones tropu meži ir mūsu planētas plaušas, kas dod 20 procentus Zemes skābekļa,” cēla trauksmi Mak­rons. “Ugunsgrēku skaits Amazones apgabalā ir biedējošs un draudīgs ne tikai Brazīlijai, bet arī citām valstīm un visai pasaulei,” paziņojis Vācijas kancleres Angelas Merkeles pārstāvis. “Kanclere pilnībā atbalsta Francijas prezidenta nostāju par šīs problēmas apspriešanu G7 samitā.

Brazīlija ir lielākā liellopu gaļas eksportētāja pasaulē, katru gadu izcērtot tūkstošiem hektāru mežu ganību paplašināšanai 200 miljoniem liellopu. Liellopu ganības Amazones apgabalā plešas aptuveni 450 000 kvadrātkilometru platībā, kur vairs neaug koki. “ES jāapsver iespēja aizliegt Brazīlijas liellopu gaļas importu, ja Brazīlija steidzami nerīkojas, lai ierobežotu mežu ugunsgrēkus,” paziņojis ES prezidējošās valsts Somijas finanšu ministrs Mika Lintila, ziņo izdevums “EUobserver”.

Reklāma
Reklāma

G7 valstu līderi vienojušies “pēc iespējas ātrāk” sniegt palīdzību ugunsgrēku skartajām valstīm, vakar paziņoja Francijas prezidents Emanuels Mak­rons, kuram radušās nesaskaņas ar Brazīlijas prezidentu Žairu Bolsonaru. Makrons apsūdzēja Bolsonaru, ka viņš melojis par Brazīlijas nostāju klimata pārmaiņu jomā, Makrona biroja pārstāvis paziņoja, ka Francija bloķēs tirdzniecības līgumu starp ES un Dienvidamerikas valstu tirdzniecības bloku MERCOSUR. Bolsonaru kritizēja Makronu par “koloniālistisku domāšanu”, jo Mak­rons ierosinājis G7 valstu samitā runāt arī par Amazones lietusmežu ugunsgrēkiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.