Foto – pexels.com

VIDEO: Mierpilnākam gaidību un dzemdību laikam palīdz dūlas 0

Gaidību laikā, kad gan mammai, gan abiem vecākiem mēdz būt daudz dažādu satraukumu un jautājumu, emocionālo atbalstu var saņemt no dūlām. Tās ir speciāli mācījušās sievietes (Latvijā pilna dūlu programma ilgst trīs gadus), kas var sniegt emocionālo, informatīvo un fizisko atbalstu grūtniecības, dzemdību un pēcdzemdību laikā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Latvijas Dūlu apvienība dibināta pirms astoņiem gadiem, un šobrīd tajā apvienojušās jau ap 80 dūlu, stāsta raidījumā “900 sekundes”.

“Dūla sievieti atbalsta arī jebkurās viņas dzīves krīzes situācijās. Zaudējot bērniņu, piedzīvojot smagas dzemdības, traumatiskas, šis emocionālais palīgs sievietei ir ļoti, ļoti nepieciešamas, īpaši mūsdienās,” stāsta Latvijas Dūlu apvienības vadītāja Inga Babure.

CITI ŠOBRĪD LASA

Latvijas Dūlu apvienība dibināta pirms astoņiem gadiem, toreiz dalībnieču skaits bijis vien desmit, tagad tas jau ir audzis līdz 80 dūlām. 30 no viņām ir sertificētas, pārējās vēl ir apmācībā. Šī kustība Latvijā ir relatīvi jauna un gūst arvien lielāku popularitāti.

Pērn dūlas sniegušas atbalstu 583 dažādos dūlas atbalsta posmos – gaidībās, dzemdībās, pēcdzemdību periodā, sērās par zaudētu mazuli.

Vēl pērnā gadā dūlas novadījušas teju tūkstoti dažāda veida lekciju un izglītojošu pasākumu.

Salīdzinājumam 2015. gadā atbalsts tikai dzemdībās sniegts 175 gadījumos.

“Dūla dzemdības nepieņem, viņa ir kopā ar mammu, viņu atbalsta viņu emocionāli, stiprina, ka dzemdētājā to var izdarīt, bet radības dūla nepieņem. Mūsu darbu strikti reglamentē mūsu darba un ētikas kodekss, kas neļauj rīkoties medicīnas ietvaros, jo dūla nesniedz medicīnisko atbalstu,” skaidro Latvijas Dūlu apvienības vadītāja Inga Babure.

Arī vecmāte Inese Kampuse norāda, ka svarīga ir šī robeža starp medicīnisko un emocionālo atbalstu, un, ja topošā mamma ir izvēlējusies, ka dzemdībās piedalās dūla, būtisks ir tieši šis kopdarbs un sadarbība: “Kopdarbība jebkurā situācijā, kur es redzu dūlu, kas iedrošina, pastāv blakus, palīdz ieņemt pozas, iesaka, paskaidro – to, ko vecmāte vai ginekologs stāsta sievietei saprotamākā valodā.”

Stacionāros speciālisti nu jau zina, kas ir dūlas – nav vairs jāskaidro, kas tā ir par atbalsta personu.

Pašlaik dūlām gan ir sadarbība ar lielākajiem Latvijas dzemdību stacionāriem, tomēr Latvija un Čehija vien ir divas valstis Eiropas Savienībā, kur par dalību dzemdībās, dūlām ir jāmaksā.

Reklāma
Reklāma

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.