Vecāki ar dūlu Daci Miezīti pirtīžu rituālā. Vanniņā liek lietas ar simbolisku nozīmi bērna dzīves ceļam. Piemēram, sarkanu dzīpariņu, lai bērnam laba veselība (un – vieglas mēnešreizes meitenītēm). Lejot ar sauju ūdeni, katrs no pirtīžu dalībnieki, saka vēlējumus bērnam, katrs trīs. Mārtiņa Plūmes foto.

Kur dzemdē ar dūlām visvairāk 0


Vislielākā dzemdību iestāde Latvijā ir Rīgas Dzemdību nams, kur arī norit lielākā daļa radību ar dūlas atbalstu. Tam seko Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca un Siguldas slimnīca. Dūlas piedalījušās arī 29 plānotās ārpusstacionāra dzemdībās (kopā ar vecmātēm).

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

Pēcdzemdību atbalsts: zīdīšana, konsultācijas un atjaunošanās rituāli

Savukārt pēcdzemdību atbalstu 2015. gadā saņēmušas 895 sievietes un viņu ģimenes. Sniegtas 334 zīdīšanas konsultācijas, 242 konsultācijas, 43 aizvēršanās masāžas ar rebozo lakatiem, 127 pirtīžas un 149 slinga lietošanas konsultācijas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Daļa no dūlām ir arī sertificētas zīdīšanas konsultantes, kā arī dūlu apmācībā apgūstam zīdīšanas atbalsta pamatus,” skaidro LDA vadītāja, “kā redzams no konsultāciju skaita, iedrošinājums un zināšanas par zīdīšanu ir ļoti nozīmīgas”.

“Pirtīžas ietver vairāku stundu īpašu notikumu visai ģimenei, kur tiek taisīta īpašā vanniņa bērnam un izmasēti tā saucamie sari (saru dzīšana), gan ļoti daudz tiek aprūpēta jaunā mamma – gan izrunātas pašreizējās un par gaidībām, radībām sakrājušās sajūtas, gan fiziski mamma tiek lutināta ar skrubīti, eļļām, masāžām, slotiņām – kā nu kura vēlas. Rituāls nostiprina sievieti jaunajā lomā un simboliski pasvītro to, ka viņa un bērniņš tagad ir atsevišķas personības,” skaidro dūla.

“Savukārt aizvēršanas masāža ar rebozo lakatiem ir sena meksikāņu tradīcija, ko mūsu pasniedzējas apguvušas tieši no no pirmavota – Meksikas vecmātēm – un vēlāk nodevušas arī mums. Ar speciāliem lakatiem – gariem un šauriem – sievieti vairākos posmos sakļauj ciešāk un noteiktā veidā notur, vēlāk atlaižot. Īsos vārdos tas ir impulss gan ķermenim atgriezties jaunā veidolā, gan dziļi psiholoģisks notikums,” skaidro Līga Liepa-Kivilande.

Dažas dūlas ir izgājušas papildus slinga lietošanas mācības un ierāda, kā pareizi nēsāt bērnu lakatā.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.