Dūklavs: Pašlaik nav atklāti jauni mājas cūku saslimšanas gadījumi ar Āfrikas cūku mēri 0
Pašlaik nav atklāti jauni mājas cūku saslimšanas gadījumi ar Āfrikas cūku mēri, šorīt Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” teica zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS).
Viņš atzina, ka četru dienu laikā, kopš tika izziņots pirmais šīs slimības gadījums, joprojām nav apsekotas visas lauku saimniecības, kurās ir cūkas, lai pārbaudītu, vai šī slimība nav izplatījusies tālāk.
Ņemot vērā, ka lauku māju ir daudz un jāapseko katra, tas aizņemot pietiekami ilgu laiku. Taču tas tiekot darīts.
Ministrs uzsvēra, ka cūkkopjiem jāveic ļoti stingri pasākumi, lai pasargātu savus mājlopus no šīs slimības – jāievēro sanitārās normas un nedrīkst saimniecībā ielaist svešus cilvēkus. Āfrikas cūku mēri var ierobežot, jo tas pa gaisu neizplatās. Šī slimība izplatās ar tiešu kontaktu palīdzību, skaidroja Dūklavs.
Jau ziņots, ka no šodienas Āfrikas cūku mēra skartajā teritorijā tiks palielināts Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ekipāžu skaits, iepriekš tikšanās laikā ar atbildīgajiem dienestiem pavēstīja PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.
Līdz šim apsekošanu Āfrikas cūku mēra skartajā teritorijā veica astoņas PVD ekipāžas, bet no šodienas strādās 12 ekipāžas, paskaidroja Balodis.
Šodien Krāslavas novadā plānots organizēt arī sanāksmi novada zemniekiem un uzņēmējiem.
Kā ziņots, 26.jūnijā PVD Latvijas pierobežā, dažus metrus no robežas ar Baltkrieviju, trim mežacūkām konstatējis Āfrikas cūku mēra vīrusa klātbūtni. Tāpat klātbūtne apstiprināta trim mājas cūkām piemājas saimniecībā Krāslavas novadā sešu kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju.
Zemkopības ministrs rīt valdības sēdē prasīs izsludināt ārkārtas stāvokli Āfrikas cūku mēra skartajā teritorijā, un tieši pēc PVD veiktās apsekošanas rezultātiem taps zināms, cik lielā teritorijā ārkārtas stāvokli varētu izsludināt.
Slimības uzraudzības zona noteikta plašā teritorijā, kas atbilst platībai, kura jau kopš 2012.gada noteikta kā klasiskā cūku mēra inficētā teritorija, un tai jau šobrīd ir noteikti tirdzniecības ierobežojumi attiecībā uz dzīvām cūkām un cūkgaļu. Teritorijā nedrīkst ne ievest, ne izvest cūkgaļu vai dzīvas cūkas, notiek arī transportlīdzekļu dezinfekcija un pastiprinātas kravas pārbaudes.
Inficētajā teritorijā iekļauti sekojoši Latvijas novadi – Kārsavas, Baltinavas, Rugāju, Balvu, Viļakas, Ciblas, Zilupes, Dagdas, Aglonas, Krāslavas, kā arī 12 Daugavpils novada pagasti – Višķu, Ambeļu, Biķernieku, Naujenes, Dubnas, Maļinovas, Tabores, Vecsalienas, Salienas, Skrudalienas, Laucesas, Demenes, trīs Rēzeknes novada pagasti – Kaunatas, Pušas un Mākoņkalna, septiņi Ludzas novada pagasti – Istras, Rundēnu, Pildas, Nirzas, Ņukšu, Isnaudas, Briģu – un divi Alūksnes novada pagasti – Pededzes un Liepnas.
Kā “Nozare.lv” norādīja PVD ģenerāldirektors Māris Balodis, ja slimība izplatīsies, kas diemžēl ir ļoti iespējams, šādu zonu nāksies noteikt aizvien plašākā apmērā. “Lai gan par šo slimību zinājām jau sen un paspējām izstrādāt rīcības plānu, sērgas izplatība radīs ļoti lielus riskus gan zemniekiem, gan pārstrādātājiem, ja tādi būs inficētajā zonā,” sacīja Balodis.
Āfrikas cūku mēris Latvijas teritorijā līdz šim nekad nebija reģistrēts. Slimība nav bīstama cilvēkiem, tikmēr kaites skartajā fermā jāizkauj un jāsadedzina visas cūkas.