Kā no sēklām ieaudzēt duglāzijas? 0

“Kā no sēklām ieaudzēt duglāzijas?” RUTA K.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Latvijā pazīstamākā ir zaļā duglāzija (Pesudotsuga menziesii). Tas ir mūžzaļš, liels, ātri augošs koks ar spēcīgu sakņu sistēmu. Labi aug mitrās, labi drenētās, trūdvielām bagātās smilšmāla vai māl­smilts augsnēs, vieglā noēnojumā. Slapjas, purvainas augsnes šiem skuju kokiem nav piemērotas. Duglāzijai ir konisks vainags, gaiši zaļas, šķērsgriezumā plakanas (līdzīgi kā balteglei) skujas, līdz 10 cm gari, cilindriski čiekuri, kurus var viegli pazīt – segzvīņas ir daudz garākas par čiekurzvīņām, tāpēc tie izskatās spuraini. Sēklas ienākas septembra beigās, oktobra sākumā. Zaļā duglāzija atšķirībā, piemēram, no īvlapu duglāzijas (Pseudotsuga taxifolia) ir ziemcietīga visā Latvijas teritorijā.

Lai izaudzētu labus stādus, nepieciešama augstvērtīga sēkla. Par tās iegādi pēc Jaungada var interesēties Kalsnavas arborētumā. Dendroloģe Benita Rudzīte stāsta, ka tagad duglāziju sēklas vēl tiek tīrītas, jo arī šogad ir daudz tukšo un maz pilngraudaino sēklu. Augs sēklas sāk ražot, sasniedzot aptuveni 30 gadu vecumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc speciālistes teiktā, no piejaukumiem attīrītas sēklas martā nepieciešams vienu mēnesi stratificēt mitros un vēsos (+0…-3 °C) apstākļos: sēklas izsēj podiņos vai kastītēs mitrā, irdenā substrātā, kas satur neitralizētu kūdru, lapu zemi, smilti. Pavasarī pirms sējas dobē vai lecektī sēklas diennakti mērcē vājā zilo graudiņu šķīdumā. Nepieciešama irdena, laba dārza augsne. Dīgsti ir jutīgi pret sausumu, tāpēc jānodrošina mitrums. Mazos, pret sauli jutīgos sējenīšus der noēnot ar agrotīklu (segmateriāls vienlaikus pasargās no temperatūras svārstībām). Augšanas laikā sējumus regulāri laista. Nākamajā pavasarī augus izstāda retāk. Pastāvīgā vietā kociņus izstāda pēc trim gadiem, un vislabāk to darīt pavasarī, kad zeme ir atkususi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.