Dubaijā gaida halal gaļu un ekoloģisku produkciju no Latvijas 0
Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) Starptautiskā kreditācijas centra vadītāja Amina Ahmeda Mohammeda šodien parakstīja saprašanās memorandu par sadarbību lauksaimniecības un pārtikas produktu sertifikācijā un iestāžu atbilstības izvērtēšanā.
“Parakstītais dokuments neapšaubāmi palielinās Latvijas pārtikas ražotāju eksporta iespējas uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem. Kā ministrs varu apliecināt, ka Latvijas ražotāji ražo kvalitatīvu, drošu un daudzveidīgu dažādiem tirgiem atbilstošu produkciju. Āzijas tirgus ir milzīgs, tāpēc ļoti ceru, ka ražotāji izmantos visas iespējas, lai šajā tirgū pārdotu savus ražojumus,” teica zemkopības ministrs.
Savukārt AAE Starptautiskā akreditācijas centra vadītāja Amina Ahmed Mohammed un Dubaijas pašvaldības Vides un sabiedrības veselības un drošības departamenta direktora vietnieks Khalid Mohammed Sharif Al-Awadhi apliecināja, ka AAE ir ieinteresēta iespējami ātrāk uzsākt Latvijā ražotās produkcijas importu, uzsverot tās dabisko izcelsmi un atbilstību Eiropas Savienības pārtikas nekaitīguma un higiēnas prasībām. AAE pārstāvji arī norādīja, ka Dubaija ir nozīmīgs arābu valstu centrs, no kurienes paveras plašas iespējas eksportēt lauksaimniecības produkciju arī uz citām Āzijas valstīm.
Tāpat tika akcentēts, ka Dubaijā un visā AAE ir īpaši liels pieprasījums ne tikai pēc augsti kvalitativas gaļas, bet arī pēc jebkuras produkcijas, kas ražota ekoloģiski – gaļa, dāŗzeņi, piens, kā arī reģionu īpaši interesē kosmētikas produkcija, kas ražota no videi draudzīgām un ekoloģiskām izejvielām. Turklāt sagaidāms, ka no Dubaijas Latvijas produkti tālāk varēs nokļūt uz citiem reģioniem AAE, kā arī tās kaimiņvalstīs.
Pēc Dūklava teiktā, Latvijā saražotā produkcija AAE tirgos ir konkurētspējīga. Ministrs novēlēja visu nozaru Latvijas uzņēmējiem arī turpināt piedalīties izstādēs, lai reklamētu savu produkciju AAE. “Mūsu lauksaimniecības produkti noteikti ir pietiekami kvalitatīvi ne tikai AEE, bet jebkurā tirgū un pietiekami daudzveidīgi, lai cilvēki izvēlētos to, kas katram pie sirds,” viņš sacīja.
AAE delegācijas pārstāvji arī norādīja, ka saprašanās memorands dod iespēju nākotnē daudzkārt palielināt Latvijas lauksaimniecības produkcijas eksporta apmērus uz AAE. Visi Latvijas uzņēmumi strikti ievēro visas nepieciešamās pārtikas nekaitīguma, drošības un higiēnas prasības ražotnēs, kuras ietvertas arī “halal” produkcijas sertifikācijas kritērijos un noteikumos.
Ar Dubaijas Starptautiskā akreditācijas centra palīdzību pašlaik notiek dažādu tehnisku aspektu risināšana, lai pēc iespējas ātrāk būtu iespējams nodrošināt Latvijas produktu nonākšanu AEE tirgū un tālāk uz citām valstīm šajā reģionā, kur Latvijas produkti ir konkurētspējīgi kvalitātes, cenas vai arī savas nišas nozares ziņā, norādīja delegācijas pārstāvji. Mērķis ir, lai Latvija ieņemtu vienu no desmit lielākajām eksportētājvalstīm visos AAE. Tāpat iecere piesaistīt Latvijai investorus, lai nodrošinātu tās pārtikas nonākšanu AAE un citās reģiona valstīs.
Jau ziņots, ka šodien AAE delegācija ieradīsies arī pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskajā institūtā “Bior”, lai pārrunātu iespējamo sadarbību. Vizītē plānots iepazīties ar zinātniskā institūta “Bior” laboratorisko kapacitāti un pārrunātu iespējamo turpmāko sadarbību lauksaimniecības un pārtikas produktu sertifikācijas jomā.
Latvijas tirdzniecības bilance ar AAE pēdējos četros gados ir bijusi pozitīva. 2016. gadā uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem Latvijas lauksaimniecības, pārtikas uz zivsaimniecības produkti eksportēti 10,8 miljonu eiro vērtībā, kas ir deviņas reizes vairāk nekā 2015. gadā. Nozīmīgu lauksaimniecības produkcijas eksporta daļu aizņem graudaugi.