Druskininki – atpūtas paradīze 0
Druskininki ir lielākais Lietuvas kūrorts, kurā veselības atgūšanai izmanto gan sāļos minerālūdeņus, gan vietējo ezeru dūņas un svaigo priežu meža gaisu. Tas atrodas ģeogrāfiski izdevīgā vietā valsts dienvidrietumos netālu no Polijas un Baltkrievijas robežām ap 130 km no Viļņas.
No sālsavota līdz kūrortam
Leģenda vēsta, ka sensenos laikos Nemunas krastos pie tagadējiem Druskininkiem slējusies pils, kuras valdnieks devies vanaga medībās, lai, pēc pagānu ticējumiem, iegūtu Dieva varenību. Taču uznākusi bieza migla, un nošautais putns iekritis Nemunas viļņos, pazudinot arī valdnieku. Viņa sieva lējusi gaužas asaras, un vietā, kur tās nokritušas, virszemē izlauzies sāļš avots. No tā cēlies vietvārds Druskininki, jo “druska” lietuviešu valodā nozīmē “sāls”. Protams, zinātniekiem ir cits skaidrojums – sāls te radies, izžūstot jūrai.
Lietuviešu metrikās Druskininki pirmoreiz minēti 1596. gadā, bet veselības kūrorta statuss tiem piešķirts 200 gadus vēlāk, pateicoties apvienotās Polijas–Lietuvas valsts pēdējam karalim Staņislavam Augustam Poņatovskim, kura ārsts atklāja vietējā minerālūdens dziednieciskās īpašības, kas paātrināja brūču dzīšanu, ārstēja ādas un locītavu slimības.
Dziedē dzintars
Pēc tūrisma informācijas centra datiem, pašlaik ik gadu Druskininkus apmeklē vairāk nekā 200 tūkstoši atpūtnieku, gandrīz desmit reizes pārsniedzot vietējo iedzīvotāju skaitu.
Starp deviņiem veselības tūrisma galamērķiem ir arī sanatorija “Egle” 1100 vietām, kas darbojas visu gadu. Tā ir vienīgā dziedniecības iestāde Lietuvā, kas procedūrām izmanto savās atradnēs iegūtās dūņas. Ne tikai ārstnieciskās vannas, bet arī baseini tiek piepildīti ar minerālūdeni, kas nāk no diviem vairāk nekā 300 metrus dziļiem urbumiem.
Kā uzzināju sanatorijas reģistratūrā, šeit ārstē gremošanas un elpošanas orgānu, sirds, asinsvadu, nervu, ādas, muguras un locītavu kaites, paradontozi, prostatītu un citas saslimšanas. Atkarībā no gadalaika dienu ilga uzturēšanās standarta istabiņā ar televizoru un labierīcībām maksā no 58 eiro. Šajā cenā ietilpst arī trīs ēdienreizes un trīs SPA procedūras.
SPA kompleksā “Vilnius Sana”, pēc medicīnas profesora Petra Dagiļa iniciatīvas, atklāta unikāla Dzintara istaba, kurā uz pacientiem iedarbojas sakarsētu dzintara gabalu īpašais starojums. Karstumā “saules akmens” izdala elektronus, kas aizsargā cilvēka organismu no brīvajiem radikāļiem, neļaujot ādai priekšlaikus novecot.
Uz sniega arī vasarā
Kad pirms desmit gadiem pirmoreiz apmeklēju Druskininkus, pilsētas mērs stāstīja par tūrisma attīstības iecerēm, kas padomju laikos nepabeigtas jaunbūves vietā paredzēja būvēt modernu akvaparku. Tagad ambiciozais plāns īstenots un Druskininku ūdens atrakciju parks kļuvis par vienu no lielākajiem visā Eiropā. Nesen tam pievienojusies Sniega arēna, kurā iespējams slēpot arī vasarā. Zem jumta atrodas divas mākslīgā sniega trases. Lielākā ir 460 m gara un 50 m plata ar nobrauciena slīpumu līdz 25 procentiem, mazākā (150 un 30 m) domāta iesācējiem. Brīvdienās divu stundu slēpošana arēnā maksā no 59 litiem (~ Ls 12).
Piedzīvojumi kokos
Līdzās akvaparkam Nemunas krastmalas priežu mežā ir iekārtots piedzīvojumu parks “UNO”. “Veidojot trases, īpašu vērību esam veltījuši drošībai, tās piemērojot gan bērnu, gan pieaugušo spējām, lai kopā varētu aktīvi atpūsties visa ģimene. Pie mums iespējams izmēģināt 13 trases ar vairāk nekā 150 šķēršļiem trīs kilometru garumā, tostarp ar trīsi laižoties pāri gandrīz puskilometru platajai Nemunai.
Pirms došanās kokos iekārtajās trasēs, starp kurām ekstrēmākā atrodas 21 metra augstumā, parka apmeklētāji tiek ietērpti klinšu kāpēju sistēmās un uzklausa instruktora padomus,” stāsta piedzīvojumu parka pārstāve Aušrīne Benediktavičūte.
Viņa uzsver, ka, ierīkojot piedzīvojumu parkus visā Lietuvā, kompānija “Uno Park” vēlējusies panākt, lai bērni, jaunieši un viņu vecāki mazāk sēdētu pie datoriem, bet vairāk kopā kustētos svaigā gaisā.
VĒRTS APSKATĪT Eiropas parks atrodas Joneikišķu ciemā (20 min. brauciena attālumā no Viļņas Zaļo ezeru virzienā) – Eiropas kontinenta ģeogrāfiskajā centrā. 1991. gadā parku dibinājis tēlnieks Gintars Kaross, un viņam piešķirta balva “Europa Nostra” par Ļubavas ūdensdzirnavām un muižas ēkas restaurāciju. Centrālajā monumentā atzīmētas visas Eiropas valstu galvaspilsētas un attālumi līdz tām. 55 hektāru platībā apskatāmas vairāk nekā 100 skulptūras, ko radījuši 33 valstu laikmetīgās mākslas meistari. Parkā atrodas arī pasaulē lielākais mākslas darbs no televizoriem, kas ierakstīts Ginesa rekordu grāmatā. Skulptūra no gaisa atgādina koku, kas veidots no aptuveni 3000 televizoru, aizņem trīs hektārus un sver 150 tonnas. Parks atvērts katru dienu no plkst. 10 līdz saulrietam. |