Drozofilu apkarošana 0
Kā cīnīties ar augļu mušiņām, kas rudenī savairojas uz nebēdu? Žāvējam ābolus, gatavinām tomātus, un to, liekas, ir miljoniem! Nevaru vairs izturēt, ka visu laiku pa virtuvi lidinās… Antra G. Mārupē
Kā rudens, tā mazās augļu jeb tā sauktās skābuma mušiņas ir klāt! Tās vairojas kosmiskos ātrumos, jo īpaši, ja esam sagādājuši viešņām labvēlīgus apstākļus – silta, mitra vide un brīvi pieejami skābi augļi vai ogas. Izmēģināsim dažādus paņēmienus, kā cilvēkam nekaitīgā veidā atbrīvoties no augļu mušiņām!
Kas tas par lidoni?
Augļu mušiņa jeb drozofila (Drosophila melanogaster) ir tikai trīs milimetrus garš kukainis, kurš dievina jebko skābu vai rūgstošu (ābolus un citus augļus, sulas, vīnu, rauga maizi, bojātus produktus). Pat tad, ja viss ir novākts, drozofilas atrod, kur tikt pie maltītes. Piemēram, atkritumu kasti pēc katras ābolu mizošanas vai citu augļu un dārzeņu tīrīšanas taču neiznesam! Augļu mušiņas rudenī uzrodas, liekas, no nekurienes un tāpat līdz ar pirmajām lielajām salnām pēkšņi pazūd. Patiesībā to oliņas atrodas uz gatavajiem augļiem, ne tikai āboliem, bet arī banāniem, vīnogām, bumbieriem, un, atnesot tos mājās no veikala, mušiņas labvēlīgos apstākļos savairojas. Nav tā, ka oliņas dzīvo visu gadu uz virtuves galda vai kādā augļu traukā un tikai rudenī attīstās. Mēs paši tās pārnesam mājās, tāpēc ieteicams augļus uzreiz nomazgāt. Bet tas tikai mazina šo lidoņu invāzijas tempus, jo mušiņas, ja sajūt iekšienē ko kārdinošu, spēj arī patstāvīgi iekļūt telpās, piemēram, pa mikroskopiskām plaisām logu rāmjos.
Trīs veidi, kā cīnīties
Daudzu gadu laikā, mēģinot samazināt drozofilu izplatību, esmu nonākusi pie vērtīgiem secinājumiem šo nepatīkamu viešņu nīdēšanā. Ja mazliet piepūlas, augļu mušiņas virtuvē var pilnīgi likvidēt. Ir vairāki veidi, kā to izdarīt:
• iegādāties veikalā nopērkamos augļu mušiņu apkarošanas līdzekļus;
• pagatavot pašiem augļu mušiņu pievilinātāju – iznīcinātāju;
• izmantot atraktīvus risinājumus, piemēram, putekļusūcēju.
Plus vēl profilakse – neturēt mājās (ne virtuvē, no koridorā vai verandā!) ābolus un citus rudens augļus un ogas, mušiņu aktivitātes laikā pārtikas produktus glabāt ledusskapī, organisko atkritumu kasti vai spaini regulāri iznest un izmazgāt, vislabāk pa nakti nolikt uz balkona vai atstāt ārā. Pat iebojājies sīpols vai kartupelis ir piemērota vide, kur mušiņām ātri savairoties. Tāpat kā neizmazgāta un neizžāvēta trauku lupatiņa, mitra vannas istaba, labi salieti puķu podi…
Eksperimentā izmēģināju visus uzskaitītos līdzekļus, mēneša garumā katru nedēļu cīnoties ar vienu paņēmienu un pirms katra perioda trīs dienas ļaujot lidoņiem savairoties, lai varētu izvērtēt, kā ar šo paņēmienu izdodas iznīcināt kukaiņu mākoni.
Veikalā pirkts
Veikalos lielākoties var iegādāties divu veidu augļu mušiņu iznīcināšanas līdzekļus – “Aeroxon” slazdu un “Boilit” ābolīti. Abi ir diezgan dekoratīvi, labi iederas telpā kā interjera elementi. Nav kā ar mušpapīru, kas bojā skatu un omu, noraugoties uz pielipušajiem…
Slazds nesatur insekticīdus, tāpēc nav toksisks, var likt blakus pārtikas produktiem. Darbības princips vienkāršs – ir pamatne, kurā iestiprināta pudelīte ar etiķskābi, kas pievilina lidoņus. Mājiņai uzliek jumtu, kuram viena puse noklāta ar līmi, un tur mušiņas arī paliek. Slazds darbojas divus mēnešus, vienā iepakojumā ir divas maināmas līmlentes. Cena veikalos no 3,50 līdz 4,40 latiem.
1. Vispirms pudelīti pusstundu patur ar vāciņu uz leju, lai sūklis piesūcinātos ar etiķskābi, tad atver vāciņu un ievieto statīvā.
2. Dekoratīvajai līmplēvei noņem aizsargpapīru.
3. Līmpapīra stūrus ievieto un nofiksē statīvā, lai mājiņas jumts stingri turētos visa mēneša garumā (pēc mēneša uzstāda otru līmpapīru).
4. Slazdu novieto blakus augļiem un ogām vai vienkārši noliek virtuvē uz palodzes vai kāda plauktiņa.
5. Jau pēc nedēļas var redzēt, cik daudz mušiņu pielipušas pie līmpapīra. Tās ļoti labi pievilina etiķis, jo pirmajās dienās viss mākonis spietoja ap mājiņu.
Tā sauktais ābolītis ir vēl vienkāršāks. Cena veikalos vidēji 3,50 – 4 lati, darbības laiks – viens mēnesis.
1. Augļu mušiņu ķērājs sastāv no ābola formas slazdiņa, kuram vidū ir piltuve ar smalkiem caurumiem, lai mušiņas varētu tajos ierāpot, bet nespētu vairs izlidot (piltuve traucē, kukaiņi nespēj iedomāties, ka arī izkļūt var rāpojot!), un šķidruma uz etiķskābes bāzes.
2. Ābolītim nolauž dekoratīvo lapiņu.
3. Ielej slazdā šķidrumu no 15 ml pudelītes un novieto tur, kur visvairāk mušiņu, bet tā, lai nejauši nevar apgāzt, citādi šķidrums izlīst.
4. Mušiņām patīk skābais smārds, kas nāk no ābolīša, tās salido apkārt, drosmīgākās lien iekšā un, nemākot izkļūt, noslīkst šķidrumā…
Jāpiebilst, ka klasiskais mušpapīrs kā augļu mušiņu izķeršanas līdzeklis ir mazefektīvs, pie tā tikai kāda pa laikam pielīp. Tas tāpēc, ka nav pievilinošā skābuma. Tā pat kā līmlentēm, kuras gatavotas speciāli drozofilu izķeršanai.
Pašu pagatavots
Veikalos nopērkamie augļu mušiņu iznīcināšanas līdzekļi ir padārgi, jo īpaši, ja vajadzīgi vairāki. Lētāk ir pašam pagatavot. Nepieciešama glāze, trauku mazgājamais līdzeklis (vislabāk ar augļu smaržu) un ābolu etiķis. Vidēji uz 50 ml ābolu etiķa ņem 2 – 3 pilienus mazgājamā līdzekļa, sajauc un ielej glāzē. Etiķa vietā var izmantot arī kādu ļoti skābu sulu, piemēram, no cidonijām. Cienastu ielej glāzē un noliek mušiņu uzturēšanās vietā. Ja ir daudz, pagatavo vairākas ēsmas. Mušiņas salido uz maltīti un noslīkst tajā…
Alternatīvie risinājumi
Ja negribas lietot slazdiņus, visvienkāršākais praksē pārbaudītais līdzeklis ir putekļusūcējs. Ar uzgali lēnām tuvojoties mušiņām, tās viegli iesūkt, jo drozofilas reaģē tikai uz straujām kustībām. Ja ir liela invāzija, jādarbojas 3 – 4 reizes dienā. Pēc nedēļas mušiņas vairs nav manāmas, bet tikai pie nosacījuma, ka no telpām ir aizvākts viss skābais un rūgstošais, kur tām vairoties. Šis paņēmiens gan prasa lielu pacietību, it īpaši, ja mušiņu daudz, jo tās nosēžas it visur – uz griestiem, skapīšu durtiņām, lampām, un, kamēr pa vienai visas sasūc, paiet laiks.
Lai paugstinātu darba efektivitāti, esmu atklājusi papildmetodi: iepriekš uz galda jānoliek trauks ar rudens avenēm vai ābolu mizām (der viss, kas skābs un labi smaržo). Pēc pusstundas tur jau salido teju 90 % no visām telpā esošajām drozofilām. Tad uzmanīgi pielavās ar putekļusūcēju, un pāris minūtēs lielākā daļa lidoņu jau ir putekļu maisā. Sasūkt pārējos, kas nav bijuši tik aktīvi un dzīvojas pa griestiem vai lampām, vairs nav grūti.
Secinājumi
Vispirms jāuzteic slazdu sistēmas: gan ābolītis, gan mājiņa izrādījās vienlīdz efektīvas, lai samazinātu mušiņu skaitu telpā. Pēdējā savu darbu paveic ātrāk un ir lietojama ilgāk (divus mēnešus), kamēr ābolītim vajadzēja divreiz vairāk laika un arī izmantojams tas tikai mēnesi. Pēc nedēļas lidoņu populācija bija samazinājusies par 90 %. Taču pie nosacījuma, ka no telpas bija aizvākti skābie augļi un ogas un atkritumu kaste nakšņoja ārā.
Mazāk efektīva ir glāze ar ābolu etiķi, pēc nedēļas tomēr kāda trešdaļa viešņu vēl lidoja apkārt.
Ideālais augļu mušiņu iznīcināšanas veids ir kombinētais – likvidēt visas vietas, kur tām vairoties, izlikt slazdiņus (vienalga, pašu gatavotus vai veikalā pirktus) un sākumā pastaigāt arī ar putekļusūcēju. Tad akcijai nevajag pat nedēļu – jau pēc 3 dienām viss ir galā.
Augļu mušiņas, tāpat kā parastās, atstāj nesmukus traipus uz logiem, skapīšiem, ledusskapja un pat griestiem. Lai tos pēc tam likvidētu, faktiski vajadzīga ģenerāltīrīšana. Tā kā mušiņas vairojas lielā ātrumā, pēc eksperimenta bija milzonīgi daudz traipu, ko berzt…
PADOMI • Augļu mušiņām nepatīk piparmētras aromāts. Smidzinātājā ielej siltu ūdeni, iepilina pāris pilienus ēteriskās eļļas un izsmidzina pa telpām. Ir gan patīkams aromāts, kas mājiniekiem sniedz mundrumu, gan mušiņu mazāk. • Drozofilas ir ļoti vieglas. Ja pie augļu traukiem pieliek ventilatoru, tās nespēj salidot un vairoties. • Pret drozofilām izmantot aerosolus ar insektu indi nav ieteicams, šāds paņēmiens ir kaitīgs ne tikai kukaiņiem, bet arī cilvēkiem. • Tautas paņēmiens – māju kārtīgi izvēdināt vai pa nakti atstāt virtuvē atvērtu logu. Mušiņas aukstumā nespēj izdzīvot, tās ātri aiziet bojā, jo naktis jau ir vēsas. |