Drošo finanšu laboratorija Somijā 0
Autors: Haralds Teiermanis
Kā justos Jūs, ja Latvijas mūžīgajā skrējienā un vēlmē pielīdzināties kaimiņvalstu – Lietuvas un Igaunijas sniegumam, jaunu akcentu ieviestu globālais tehnoloģiju koncerns Huawei?
Šajā nedēļā, turpinot ceļu uz Huawei mērķi – digitālu transformāciju, Somijas galvaspilsētā un vadošajā jaunuzņēmumu un ideju attīstības centrā Helsinkos, tika atklāta jauna iniciatīva ar nosaukumu Fin²Sec. Huawei Somijā izveidojis Eiropas inovāciju laboratoriju digitālo finanšu un drošības risinājumu izveidē un produktu attīstībā.
Fin²Sec ir sadarbības iniciatīva, lai kopīgiem spēkiem izstrādātu personīgo finanšu platformu risinājumus, un Huawei vadītā laboratorija iecerēta kā atbalsta punkts, lai paātrinātu un atbalstītu finanšu pakalpojumu sektoru, veidotu labākas klientu pieredzes digitālo finanšu pakalpojumu jomā, optimizētu šo pieredzi un veicinātu klientu lojalitāti. Šos uzdevumus palīdzēs risināt kopsadarbība ar Aalto universitāti, Helsinku universitāti un kopumā piecpadsmit uzņēmumiem – tehnoloģiju partneriem.
“Ja vien mēs nesadarbosimies, stiprinot finanšu ekosistēmas, mēs katrs atsevišķi turpināsim sadurties ar grūtībām, lai piedāvātu drošus digitālos risinājumus un lietošanā ērtus un pieejamus rīkus cilvēkiem, īpaši tiem, kuri līdz šim nav pazīstami ar digitālo finanšu rīku klāstu un digitālo transformāciju,” uzsvēra viens no vadošajiem Eiropas ekspertiem, Finanšu Vertikālās Eko-attīstības un partnerības direktors reģionā.
“Šīs laboratorijas uzdevums ir ne tikai ģenerēt pilnīgi jaunus konceptus, bet arī dalīties labajā praksē, pieredzē un šķēršļu pārvarēšanā, lai koptu veiksmīgas iniciatīvas un efektīvus biznesa modeļus, kurus var tālāk pielietot visa elektronisko finanšu industrija norēķinos, banku sektorā un e-maksājumu sektorā”, viņš piebilda.
Zīmīgi, ka kredītiestāžu digitālās attīstības departamenti un finanšu tehnoloģiju jaunuzņēmumi nekavējas sadarboties, lai kopīgiem spēkiem attīstītu saviem klientiem ērtākus pakalpojumus. Huawei vadītā Fin²Sec atklāšanā ar pieredzi dalījās Austrijas banku līderis Raiffeisen Digital, Blik, vadošais Polijas mobilo maksājumu uzņēmums un Norvēģijas Neonomics, savas valsts finanšu digitalizācijas pionieris, stāstot par jau uzkrāto pieredzi finanšu sektora digitalizācijā.
“Huawei mērķis ir sniegt nemanāmu AI pieredzi klientiem un tas vienkāršā valodā nozīmē vienkāršu, ērtu finanšu rīku pieejamību,” runājot par Fin²Sec misiju teica Dereks Yu, Centrālās un Austrumeiropas, Ziemeļeiropas un Kanādas Huawei grupas prezidents.
“Digitālo finanšu un drošības risinājumu laboratorija stiprina mūsu solījumu sniegt savu devumu, lai piedāvātu risinājumus, kuri klientiem vajadzīgi jau šodien. Esam iepriecināti vērt durvis nākotnes thenoloģijām, nākotnes pakalpojumiem un virzīt inovāciju radīšanu,” piebilda Dereks Yu.
Šādu laboratoriju izveide, kur Huawei jau iepriekš ir veidojis kopsadarbības drošības risinājumu jomā, palīdzējušas attīstīt virkni inovatīvu rīku. Te droši vien varam pieminēt digitālo auto atslēgu, kuras risinājums tapis, kā pavadlietotne, esošo autoražotāju vadības un kontroles lietotnēm, kas droši ļauj atslēgt automobili, ierastās atslēgas vietā izmantojot viedtālruni.
“Somijas Huawei izstrādes divīzija jau desmit gadu garumā darbojas, lai pilnveidotu klientorientētus un drošus risinājumus, kas ļāvis mums radīt rīkus kā Huawei Pay platformu, WeChat Pay, auto digitālās atslēgas, virkni drošas autentifikācijas rīku, kas raduši pielietojumu Huawei viedtālruņos.
Mēs optimistiski raugāmies us Fin²Sec, jo varam dalīties savā sekmīgajā pieredzē, varam sadarboties ar mūsu akadēmisko iestāžu partneriem un rādīt mūsu zināšanas drošu ierīču izstrādē,” stāstīja Helsinku Sistēmu Drošības laboratorijas HSSL vadītājs Doktors Jans Ēriks Ekbergs.
Kāpēc es sāku savas pārdomas pieminot Baltijas līdzsacensību garu? Tādēļ, ka līdzās Eiropas novatoriem, kas vienojušies Fin²Sec lasām divus Latvijas jaunuzņēmumu un finanšu tehnoloģiju jomai labi atpazīstamus vārdus – Lietuvas Paysera un Igaunijas Smart ID (kopumā Huawei vadītajā digitālās laboratorijas darbā iesaistīsies Copenhagen Fintech, SOK, Intesa Sanpaolo, PAYSERA, VIA BILL, Smart ID, Neonomics, icard, Virtual Cards SRL, Sirumobile, Phyre, BLIK, Raiffeisen Digital, Fidesmo).
Latvijas reiz pasludinātā ambīcija kļūt par finanšu tehnoloģiju centru Baltijā škiet nav realizējusies un šobrīd šajā sektorā no Latvijas vērojams sastingums.
Ekonomikas digitalizācija sekmīgi iespējama vien tad, ja izglītības sektors, finanšu tehnoloģiju sektors un tradicionālas finanšu sektora iestādes sadarbojas un kopīgiem spēkiem īsteno sistēmas attīstības projektus. Labā vēsts Latvijai, ka no Huawei inovācijām varam sagaidīt ietekmi uz tiem Igaunijas Smart ID un Lietuvas Paysera rīkiem, kurus šobrīd jau plaši lietojam Latvijā.