Drosme un neprātība astropsiholoģes skatījumā 0
Vai visiem, kuri vēlas izbaudīt dzīves pilnasinīgumu, piederas arī drosme kaut reizi mūžā izgaršot gumijoto lēcienu no Gaujas tilta? Kas ir risks – vieglprātība, neapdomība vai varonīga uzdrošināšanās?
Pazīstama situācija: visi cilvēki kā cilvēki, taču vienam nekad nav miera. Bērnudārzā pēkšņi iedomājas, ka vajag nolēkt no rotaļu mājiņas jumta. Un nolec! Skolas gados tā vietā, lai gatavotos olimpiādei, palu laikā vizinās pa upi uz ledus gabaliem. Kad pieaudzis – brīvprātīgi apvelk karavīra uniformu, gatavs riskēt ar dzīvību uz pasaules pulvera mucām. Jo – kas neriskē, tas nedzer šampanieti?
Brīvprātīgi izvēlēta dzīve uz naža asmens – balva vai likteņa zīmogs?
Par risku dēvē pārdrošu soli, kad cerībā uz labu iznākumu tiek ignorētas draudošas briesmas, skaidrots svešvārdu vārdnīcā. Astropsiholoģe Agnese Fūrmane papildina: risks ir vēlme saskarties ar asām izjūtām, kas aktivē adrenalīna pieplūdumu. Uz īsu brīdi tas apgādā mūs ar papildu enerģiju, bet vienlaikus atslēdz loģisko domāšanu, ļaujot tuvināties dziļākajiem zemapziņas slāņiem jeb savas esības kodolam.
Tā sauktās robežpersonības bez pastāvīgas adrenalīna devas papildināšanas pilnvērtīgu dzīvi iedomāties nespēj. Savukārt citi vislabāk jūtas līdzenā ikdienas plūdumā.
Uguns, Zeme, Gaiss, Ūdens
Astroloģijā ļoti svarīga ir natālā karte jeb natālais apsolījums – aina, ko rada planētu izvietojums dzimšanas brīdī. Tā ļauj spriest par patīkamo un nepatīkamo, ko iespējams piedzīvot, ja nekas netiks darīts, lai to nepiedzīvotu. Savukārt psiholoģija lielāku uzmanību pievērš reakcijas ātrumam un ierosas un aiztures mehānismu intensitātei. Apvienojot šīs pieejas, cilvēkus nosacīti var iedalīt četros temperamenta pamattipos: holēriskajā, sangviniskajā, melanholiskajā un flegmatiskajā.
Pieredze liecina, ka atklātāk un biežāk uz risku tendēti holēriskajam temperamentam piederīgie – viņiem viss norisinās strauji. Zibenīgi uzliesmo, taču tikpat ātri nodziest – astroloģijā to saista ar Uguns stihiju.
Sangviniķi, būdami atraisīti un visā ieinteresēti, labi pielāgojas mainīgiem apstākļiem, tāpēc ikdienā impulsu provocētām situācijām parasti nepakļaujas – Gaisa stihija.
Flegmatiķi emocijas krāj un ilgi tur sevī: sakodīšu zobus, izturēšu. Mainībā atrasties neprot – ja vadzis tomēr lūst, spēj sastrādāt neapdomības, no kurām bieži vien vairs nerod izeju. Astroloģijā tā ir Zemes stihija.
Melanholiķi – uz iekšu vērsti paaugstinātas jūtības ļaudis –, zem negatīvu emociju spiediena uzreiz krītot iekšējās eksistenciālās krīzēs, līdz riskantai darbībai nonāk vēl retāk. Taču, ja tā gadās, zaudē visu: Ūdens stihija.
Katrā no mums ir visu šo stihiju enerģija, taču parasti spilgtāk jūtama viena vai divas. Tā var izpausties trīs pamatvibrāciju veidos. Kardinālajā, kur enerģija dzen darbību noteiktā virzienā, fiksētajā, kur tā plūst ķermeņa iekšpusē virzībā uz centru, orientējot uz šeit un tagad, vai mutablajā, ko var raksturot ar enerģijas spirālveida kustību, kas vērsta gan uz leju – pagātni, gan uz augšu – nākotni.
Kombinējot šīs četras stihijas un trīs pamatvibrāciju veidus, veidojas 12 zodiaka tipi.
Vibrāciju veidi nosaka, ka pat vienas stihijas ietvaros nosliece uz dažādām personības izpausmēm, arī tieksme riskēt, var izpausties ļoti atšķirīgi. Visas Uguns stihijas zīmes nav vienlīdz aktīvas un impulsīvas. Tikai kardinālais Auns sākumā dara, tad domā, bet Lauva vispirms izanalizēs, tad mērķtiecīgi panāks iecerēto. Turpretī Strēlnieks, degdams misijas apziņā, trauksies uz mērķi, pat neievērojot, kā citi uz to reaģē.
Tāpēc, lai novērtētu iespējamos riska momentus konkrētā cilvēkā, svarīgi, kādas planētas atrodas katrā no 12 horoskopa mājām (mājas atbild uz jautājumu kur?) un kādas ir to savstarpējās attiecības. Bet tur iespējams viss – planētas var gan draudzēties un cita citas ietekmi aktivēt, gan nostāties karastāvoklī.
Dejo kaut pa naža asmeni!
Pēc planētu izvietojuma dzimšanas brīža astroloģiskajā kartē ieraugāms, ka vieniem slieksme uz risku ir jau šūpulī ielikta, turpretī citi no tā turēsies pa gabalu. Redzams arī tas, ka ne visiem potenciālajiem riskētājiem paredzēts baudīt uzvaras šampanieti – dažu planētas brīdina, ka par katru neapdomīgu soli var nākties sāpīgi maksāt. Turpretim citiem riska situācijas izvietotas kā bruģakmeņi ceļā uz lielām uzvarām.
Kas kuram gaidāms, var izsecināt pēc planētu skaita un izvietojuma katrā no horoskopa mājām. Vispārliecinošāk par nepieciešamību pēc asām izjūtām, saskaroties ar dzīvības un nāves jautājumiem, biznesa un seksa lietām, pauž akcentēta (ar svarīgām planētām bagātīga) 8. māja. Arī 5. māja saistīta ar vēlmi sevi realizēt, pašizpausties, pat krītot azartā un radošuma neprātībās.
Tāda karte nereti ir avantūristiem, kuriem liekas: dzīve ir spēle, kas bez dēkām un piedzīvojumiem nav pilnvērtīga. Tajā visbiežāk starp aktīvās darbības noteicēju Marsu un vairākām lielajām planētām – Urānu, Plutonu un Saturnu – veidojas 90 grādu leņķis, iezīmējot kvadrātu. Tas savukārt nozīmē spriedzes aspektu – brīdinājumu, ka par neapdomību var nākties dārgi maksāt. Ja kādā no svarīgajām mājām, piemēram, astotajā, ir daudz planētu un saspringtos aspektos ir ne vien Marss, bet arī Saule, cilvēks jau piedzimstot ir tendēts dzīvot nemitīgā satraukumā, sevis meklējumos žon glējot virs bezdibeņa, piedzīvojot daudz riskantu situāciju un sāpīgu transformāciju.
Savukārt 120 grādu leņķis starp planētām, piemēram, starp Marsu un Urānu, ir harmoniskā aspekta rādītājs. Ķerot adrenalīnu, vari skriet, lekt, dejot kaut pa naža asmeni – nekas slikts ar tevi nenotiks!
Rokasgrāmata izsniegta – neslinkosim izlasīt
Nopietnu atbildi uz jautājumu, cik kuram piemērots vai nepiemērots risks, var sniegt tikai visa astroloģiskā karte kopumā: 12 zodiaka zīmes, 12 mājas, ļoti daudzie planētu aspekti, kur katra detaļa svarīga.
Taču būtiski ir saprast, ka jebkurš no mums ir kā raidītājs, kas izstaro noteiktas frekvences viļņus. Tie veidojas arī no planētu spēles un saspēles. Mēs ikviens skanam kā mūzika – viens kā ziņģe, cits kā simfonija, vēl kāds – līdzīgi zāģējošu skaņu kakofonijai.
Kādi esam paši, tādus piesaistām tos, kuri var sniegt tieši mums vajadzīgo dzīves mācību. Tāpēc neviena astroloģiskā prognoze, pat tāda, kurā gandrīz visas planētas atrodas saspringtos aspektos, uztverama nevis kā drauds, bet kā uzdevums ieskanēties labāk, skaistāk, tīrāk.
Apzināties, kādas ir mūsu stiprās puses un pie kā jāpiestrādā, lai sevī uzlabotu to, kas nepatīk.
Astrologs var palīdzēt to noskaidrot, psihologs – atrast labākos paņēmienus, kā vēlamo padarīt par esošu, neejot pret savu esības kodolu. Nemieru, ja tāds ir, nevar un nedrīkst apslāpēt. Tas, kuram dots riska potenciāls, bez tā iztikt nevarēs. Bet iemācīties riskēt, lai riska mazāk, – tas tomēr ir iespējams.
Auns, kardinālā Uguns: es esmu! Vērsis, fiksētā Zeme: man ir, man vajag! Dvīņi, mutablais Gaiss: es domāju, tātad esmu! Vēzis, kardinālais Ūdens: es jūtu! Lauva, fiksētā Uguns – es gribu! Jaunava, mutablā Zeme: es analizēju. Svari, kardinālais Gaiss: es harmonizēju! Skorpions, fiksētais Ūdens: mīli mani melnu, jo baltu visi mīlēs! Strēlnieks, mutablā Uguns: es nesu visiem gaismu, zināšanas! Mežāzis, kardinālā Zeme: es uzņemos atbildību un pildu pienākumus! Ūdensvīrs, fiksētais Gaiss: es zinu! Zivis, mutablais ūdens: es ticu!
Svarīgākie debess ķermeņi, kas dažādi ietekmē mūsu dzīvi Saule – personības kodols, pamatuzdevums, kādēļ esam piedzimuši un kā izpaužam sevi ārēji. Mēness – emocionālais dvēseles stāvoklis: kā jūtamies, kāda ir mūsu vajadzība pēc miera, kas sniedz komforta sajūtu un drošību, iekšēju gandarījumu. Merkurs – komunikācijas un saziņas planēta: kā strādā prāts, kā verbāli sevi izpaužam. Venēra – kā mīlam, kas mums vajadzīgs, lai justu mīlestību, laimi, kāda ir mūsu gaume, skaistuma un vērtīguma izpratne. Marss – kā darbojamies, izpaužam sevi aktīvā rīcībā. Jupiters – kā filozofiski izprotam lielos jēdzienus, kas saistāmi ar priekšstatu par veiksmi un laimi. Saturns – kā atskāršam savu misiju, dzīves uzdevumu, pienākumus. Urāns – cik pakļauti esam negaidītiem, dzīvi mainošiem notikumiem, pēkšņām atklāsmēm, gaišredzības uzplaiksnījumiem. Plutons – kādi ir zemākie instinkti, kurus nepārvaldām, kādi iespējamie notikumi, kas var virzīt uz transformāciju un pāriešanu citā kvalitātē; visbiežāk – kā Fēniksam atdzimstot no pelniem arī pēc zaudējumiem. Neptūns – kāda ir intuīcija, cik spēcīga to spēku apjausma, kas ļauj cilvēkam gan būt vienotam ar Visumu radošumā un garīgumā, gan arī tieksmē pa dzīvi peldēt, visu laiku šauboties, meklējot, plūstot.
|