Drošības sajūtai 0

Pieredze liecina, ka ģimenes ārstu praksēs, kur strādā arī otrā māsa, tiek apkalpots lielāks pacientu skaits un arī rindā pie ārsta jāgaida īsāks laika periods, informē Veselības ministrijas Komunikāciju departamenta speciālists Oskars Šneiders.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Tādēļ no valsts puses otrās māsas piesaistei ģimenes ārsta praksē ir dota “zaļā gaisma”. “Ikviens ģimenes ārsts, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, var izteikt vēlēšanos ģimenes ārsta praksei piesaistīt otru medmāsu. Lai to izdarītu, ģimenes ārstam nepieciešams iesniegt iesniegumu tajā Nacionālā veselības dienesta teritoriālajā nodaļā, kuras teritorijā darbojas ģimenes ārsta prakse,” atgādina Nacionālā veselības dienesta sabiedrisko attiecību vadītāja Laura Lapiņa.

Savukārt veselības ministre Ingrīda Circene uzsver: “No savas puses pilnībā apmaksājam otras māsas pilnas slodzes darbu – tas tiek nodrošināts no valsts finansējuma. Maksājam arī papildus par mājas aprūpi, tādēļ ģimenes ārstu otrajām māsām ir iespējams mājās apmeklēt hroniski slimus pacientus, kā arī mājās veikt daļēju rehabilitāciju.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Ministre uzsver, ka otrās māsas viens no pienākumiem ir profilakses darbs ar hroniskajiem pacientiem, tostarp senioriem. “Ir svarīgi, lai katram pensijas vecuma cilvēkam, kā arī gados jaunākiem, taču hroniski slimajiem, būtu lielāka drošības sajūta. Tā kā ģimenes ārstam daļa samaksas ir tieši par hroniski slimu cilvēku aprūpi, katrā praksē šie cilvēki ir skaidri zināmi, jo viņi tiek uzrādīti kā vieni no pacientiem. Otrā māsa varētu piezvanīt šādam pacientam, lai pajautātu, kā viņš jūtas, vai nav kādas problēmas un vajadzības, vai viņš šajā gadā ir bijis pie ģimenes ārsta. Līdz ar to esam devuši diezgan skaidru vēsti, ko gribētu, lai dara otrā māsa,” ministre norāda, atgādinot, ka ģimenes ārsta praksē mediķa klātbūtne jānodrošina astoņas stundas dienā: “Uz vietas var atrasties arī ārsta palīgs vai māsa, kuras pienākums uzklausīt pacientu, veikt asinsspiediena mērījumu vai kardiogrammas izmeklējumu, pierakstīt rindā pie ārsta, ja nepieciešama ārsta konsultācija.”

Jaunākie dati (par 2012. gada 31. janvāri) liecina, ka divu medmāsu sniegtu veselības aprūpi šogad nodrošinās 460 ģimenes ārstu praksēs visā Latvijā. Pagājušā gada vidū – 400 ģimenes ārstu praksēs. “Otro māsu skaits ģimenes ārstu praksēs pamazām palielinās un ar laiku viņu noteikti būs vēl vairāk, jo dzīve pierāda otrās māsas efektivitāti, gan atvieglojot ārsta darbu, gan aprūpējot pacientus. Tiesa, ne visās praksēs šobrīd ir iespējams piesaistīt otru māsu, kaut vai nepiemērotu telpu dēļ,” atzīst O. Šneiders.

 

Viedoklis

Veselības ministre Ingrīda Circene: “Vidējais mūža ilgums pie mums diemžēl nesasniedz Eiropas vidējos mūža ilguma rādītājus, tādēļ Latvijā vēl ir daudz darāmā, gan lai uzlabotu veselības aprūpes pieejamību un profilaksi, gan lai senioriem sniegtu informāciju par veselīgu dzīvesveidu, fiziskajām aktivitātēm un sabalansētu uzturu.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.