Drošības iestāžu un izmeklētāju kauna traips 0
Šodien pie Rīgas apgabaltiesas tiks atklāta piemiņas zīme – akmenī veidots bareljefs – tiesnesim Jānim Laukrozem. Viņš 19. jūlijā svinētu savu 80. dzimšanas dienu, taču tiesneša dzīve aprāvās 2001. gada 15. oktobrī, kad J. Laukroze tika nošauts savas mājas pagalmā.
Piemiņas iemūžināšanu aizēno fakts, ka J. Laukrozes slepkavas joprojām nav atrasti un sodīti. Tas ir liels kauna traips uz Latvijas drošības iestāžu un izmeklētāju mundiera. Latvijā ir notikušas arī citas pasūtījuma slepkavības, bet diez vai vēl kādai ir bijis tik liels politiskais svars un sekas.
Policija sākotnēji izvirzīja trīs versijas. Pirmā – slepkavība saistāma ar J. Laukrozes profesionālo darbību. Otrā – tiesnesis nogalināts kļūdas dēļ (tas ir, slepkava J. Laukrozi sajaucis ar kādu citu cilvēku). Trešā versija – noziegums saistīts ar Laukrozes radinieku profesionālo darbību. Neviena no tām netika apstiprināta. Spriežot pēc atskaitēm, slepkavības lietā nopratināto personu skaits ir visai liels, tostarp 11 cilvēki tikuši aizturēti. 2008. gadā tā laika iekšlietu ministrs Mareks Segliņš pat paziņoja, ka prokuratūrai ir zināms tiesneša Laukrozes slepkavības pasūtītāja vārds, tomēr apsūdzības nesekoja.
Vienīgie, kas iepriekš tiesnesim bija izteikuši draudus, bija nacionālboļševiki ar Vladimiru Lindermanu priekšgalā. Neilgi pirms slepkavības – 2001. gada maijā – J. Laukroze nolasīja spriedumu trim Krievijas nacionālboļševikiem, kuri bija apsūdzēti terorismā. Uzkāpuši Pēterbaznīcas tornī un izkāruši savu pēc nacistu simbolikas parauga veidoto karogu, radikāļi piedraudēja izmantot līdzi paņemtās granātas (par laimi, tās izrādījās viltotas). Diviem apsūdzētajiem tika piespriests 15 gadu cietumsods, trešajam līdzdalībniekam – brīvības atņemšana uz pieciem gadiem.
Sprieduma nolasīšanas brīdī klāt bija arī vietējie nacionālboļševiki un V. Lindermans solīja, ka nu “Latvijā līs asins jūra!”.
Var jau teikt, ka tā ir tikai sakritība, bet pēdējos gados Latvijas tiesas ir vairījušās no bargiem spriedumiem personām, kas apdraud Latvijas neatkarību un drošību. Spilgtākais piemērs ir tieši V. Lindermans, kurš attaisnots par aicinājumu veikt valsts apvērsumu un nelikumīgu sprāgstvielu glabāšanu. Turklāt tiesa pat lēmusi, ka par nepamatotu apsūdzību viņam pienākas kompensācija. Lindermana triumfs iedrošinājis pārtraukt agrāko slapstīšanos un pārnest politisko darbību jaunā līmenī, kam valstiskā līmenī nekādi šķēršļi nav likti. Nupat Uzņēmumu reģistrs piekritis reģistrēta viņa partiju “Par dzimto valodu”.
Starp citu, arī J. Laukrozes notiesātie nacionālboļševiki piespriesto sodu neizcieta – pēc laika viņi tika izdoti Krievijai un tur atbrīvoti.