Drošības iestādes jūtas gatavas 16. marta pasākumu norisei 0
Valsts policija un Valsts drošības dienests pauž gatavību rīt, 16. martā, Latviešu leģionāru atceres dienas pasākumu laikā novērst provokācijas, ja tādas radīšoties.
“Mums ir Lestenes kapi, kuros 16. marta piemiņas pasākums nav izraisījis starptautiskas domstarpības,” intervijā “LA” jau iepriekš savu viedokli bija paudis K. Kariņš.
Latviešu leģionāru atceres dienas pasākumi sāksies ar dievkalpojumu Rīgas Sv. Jāņa baznīcā plkst. 10, kam tālāk sekos piemiņas dienas gājiens uz Brīvības pieminekli, kas norisināsies no plkst. 11 līdz 13. Gājiena maršruts plānots: Rīgas Sv. Jāņa baznīca – Kaļķu iela – Brīvības laukums, kur tas noslēgsies ar ziedu nolikšanu pie Brīvības pieminekļa.
Gājienu rīko biedrība “Daugavas vanagi Latvijā Limbažu nodaļa”. Bet Brīvības laukumā biedrība “Nacionālo karavīru atbalstam” no plkst. 7 līdz 13 rīkos sapulci, kuras mērķis ir atgādināt par 1944. gada 16. martā noritējušajām Latviešu leģiona kaujām un skaidrot Otrā pasaules kara vēsturi garāmejošiem interesentiem.
Pretējas ievirzes pasākumu no plkst. 9 līdz 13 rīkos biedrība “Latvijas Antinacistiskā komiteja”, solot, ka tajā piedalīsies ap 100 dalībnieku.
VDD prognozē, ka pasākumos piedalīsies arī radikāli noskaņotas personas, un vērš uzmanību, ka 16. martā kā ik gadu iespējamas dažādas provokatīvas aktivitātes, kuru mērķis ir ar Krievijas plašsaziņas līdzekļu starpniecību diskreditēt Latvijas valsts tēlu. Drošības iestāde aicina iedzīvotājus 16. martā neiesaistīties provokācijās un prettiesiskās aktivitātēs, kas var apdraudēt līdzcilvēku drošību un sabiedrisko kārtību, atgādinot, ka par tām var draudēt administratīvā un kriminālā atbildība.
“Nevar izslēgt, ka uz 16. marta pasākumiem Rīgā centīsies ierasties pret Latviju naidīgi noskaņotas, radikāli tendētas personas no ārvalstīm, lai veiktu provokācijas,” uzsver VDD. Dienests aicina iedzīvotājus, kuru rīcībā nonākusi informācija par Latviešu leģionāru atceres dienā plānotām provokācijām, par to informēt VDD, bet par dažādiem incidentiem pasākuma norises laikā aicina informēt Valsts policiju vai vērsties pie tuvākā policista.
Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins “LA” uzsvēra, ka gājiena laikā, tāpat kā piemiņas pasākumos Lestenē un Liepājā, kārtību nodrošinās Valsts policijas darbinieki.
Policija pasākumu uzraudzībai izstrādājusi speciālus rīcības plānus, kuros ņemta vērā Valsts drošības dienesta sniegtā informācija, kā arī policijas operatīvajā darbībā iespējamas izmaiņas atkarībā no pasākuma gaitas.
Policija gan neatklāj, cik daudz tās darbinieku tiks iesaistīti kārtības uzturēšanā. A. Grišins norāda, ka vēsturiski 16. marta pasākumi Rīgā bijuši tādi, kuros sastopas cilvēki ar radikāli pretējiem viedokļiem, bet policija un arī Valsts drošības dienests esot gatavi.
Viņš norādīja uz to, ka policija fiksēs arī iespējamos vārdiskos konfliktus, taču tas nenozīmē, ka policija uzreiz iesaistīsies to atrisināšanā. “Policijas atturēšanās iesaistīties uzreiz vārdisku apmaiņu izšķiršanā nenozīmē, ka mēs tās nefiksējam. Mēs vēlāk varam šos cilvēkus sameklēt, un ir tehniskie līdzekļi, kas tās var reģistrēt. Šādu taktiku ievērojam, jo prakse un pētījumi pierādījuši, ka policijas aktīva rīcība šādās situācijās var rosināt potenciālās konfliktējošās puses uz nepārdomātām darbībām,” skaidroja A. Grišins.
Leģionāru un viņu atbalstītāju gājiens šķērsos Aspazijas bulvāri pie Brīvības pieminekļa. Uz šo brīdi visu veidu satiksmi policija apturēs, un to, sagaidāms, pēc aptuveni desmit minūšu pauzes atjaunos, kad gājiena dalībnieki būs šķērsojuši ielu. “Policija lūdz iecietīgi un cieņpilni izturēties atšķirīgu viedokļu paudējiem un iedzīvotājiem būt iecietīgiem pret satiksmes apturēšanu uz brīdi,” piebilda A. Grišins.