Foto: Shutterstock

Pašhipnoze. Drošībā zem iedomu lietussarga 0

Ne vienam vien ikdienā ir augsts stresa līmenis, emocijas sit augstu vilni, un tas viss atstāj sekas uz pašsajūtu. Tāpēc aizvien biežāk cilvēki meklē metodes, kas dod iespēju palīdzēt pašam sev, dziedināt sevi. Viena no iespējām ir pašhipnoze. Tas ir ātrs un iedarbīgs veids, kā kļūt veselākam un emocionāli stabilākam.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Lasīt citas ziņas

Pasaules vadošo hipnoterapeitu vidū ir arī mūsu franču skolotāji Žans Bekio un Šarls Žuslēns, kuri jau 20 gadus skolo Latvijas speciālistus. Viņi māca arī to, kā mēs varam saviem klientiem iemācīt pašhipnozi jeb apziņas aktivizācijas tehnikas. Lai ikviens zinātu, kā stresa situācijā nomierināties, kā pastrādāt pašam ar sevi pirms svarīga un uztraucoša notikuma, piemēram, eksāmena, publiskas uzstāšanās vai sporta sacensībām, – teic hipnopsihoterapeite Dace Rolava.

Līdzsvarot neironus

Agrāk valdīja uzskats, ka pašhipnozē vissvarīgākais ir atslābināt ķermeni un nomierināt apziņu, taču tagad pētnieki noskaidrojuši, ka daudz labāk palīdz apziņas aktivizācija. Turklāt tam pietiek ar salīdzinoši īsu laiku, vajag tikai 3–12 minūtes.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Zinātnieki sen vairs neapgalvo, ka abas galvas smadzeņu puslodes strīdas savā starpā, bet gan uzsver to sinerģētiku – smadzenes ieteicams sinhronizēt. Tas ir līdzīgi kā ar svariem. Ja vienā pusē uzliec kādu priekšmetu, bet otrā – svaru bumbu, kādu brīdi notiek viegla, gandrīz nemanāma svārstība, kamēr abas svaru puses līdzsvarojas,” salīdzina hipnopsihoterapeite. Tāda pati līdzsvarošana vajadzīga galvas smadzeņu puslodēm.

Jau ilgāku laiku pētniekiem bija izaicinājums izzināt, kā viss notiek neiroloģiski.

Ja, piemēram, tevi palūdz atcerēties savas šārīta brokastis, uzreiz taču ieraugi vidi, kur atradies, kas tobrīd skanēja, saredzi ēdienu uz galda, atceries, kā tas garšoja…

“Cik tūkstošu receptoru strādā, lai to visu sajustu! Katra maņa darbojas atsevišķi, bet cilvēks visu atceras kopumā, informācija nonāk kā viens veselums – un ir viena bilde par šīm brokastīm. Pētnieki noskaidrojuši, ka šo kopējo bildi izveido līdzsvars sinerģētikā,” skaidro speciāliste.

Atslābinies pļavā, spēcinies ūdenskritumā

Svarīga pašhipnozes sastāvdaļa ir vizualizācija: tās laikā ieraugām vēlamo ar iztēli, piemēram, domās redzam kādu priekšmetu vai vietu, it kā nokļūstam tajā.

Saistībā ar vizualizāciju neiroloģijas jomas zinātnieki veikuši svarīgus atklājumus, pierādot, ka tā spēj dziedināt, vērtīgi palīdzēt ķermenim, piepildīt to ar siltumu, enerģiju.

Tātad vizualizējot nonāc vietā, kur labi jūties. Ej gar jūras krastu un lūkojies, kā viļņi apskalo pēdas. Stāvi ziedošas pļavas vidū. Mežā pieslejies varenas priedes stumbram. Savās mājās ieritinies dīvānā un apsedzies ar mīkstu pledu.

“Labāk, ja vizualizācija sakrīt ar reāli piedzīvoto, ar vietu un mirkli, kur guvi labu pašsajūtu, juties tieši tā, kā vēlētos ik brīdi savā ikdienā. Ja vizualizē paša pieredzēto, tam klāt ir emocijas, ko jau pazīsti, pēc kā ilgojies,– un pašhipnoze izdodas vieglāk. Ja zemapziņai jāmodelē, tas darbojas sliktāk. Taču pieļauju, ka ne viens vien spēj vizualizēt šūpošanos uz brīnišķīga, maiga mākoņa un sāk justies lieliski.

Reklāma
Reklāma

Kāda meitene stāstīja, ka viņa vizualizē konkrētu vietu kalnos. Tur bijis ļoti dzidrs gaiss un tāds īpašs vieglums. Tobrīd viņa pievērusi acis un lidojusi. Un pārņēmusi sajūta, ka viņai vienmēr bijuši spārni, tikai viņa piemirsusi tos kustināt,” atstāsta Dace Rolava.

Ja ir gadījies stāvēt zem ūdenskrituma vai ir redzēts, kā to dara citi, šo ainu var vizualizēt, savienot ar savu ķermeni.

Ūdenskritums labi der vizualizācijai, jo šādam krītošam ūdenim piemīt milzīgs spēks. Iztēlojies, kā krītošā ūdens straumes tevi nomazgā, notīra un spēcina, kā šis brīnumainais spēks iekļūst ķermenī, kā ar savu enerģiju papildina katru tava organisma šūniņu. Ja to vizualizē, vari gūt spēku un izturību. Jo ne vienmēr vajag tikai atslābināties, dažreiz tieši pretēji – jāgūst tonuss. Piemēram, pēc nelāgas dienas esi noguris un sanīcis, taču vakarā paredzētas lietišķas vakariņas, jāspēj būt aktīvam. Tādā reizē der vizualizēt vietu un brīdi, kur esi piedzīvojis pacēlumu, jutis spēku un mundrumu.

Drošā varavīksne

Foto: SHUTTERSTOCK

Ikdienā vari palikt drošībā, pateicoties varavīksnei.

Vizualizē varavīksni – iztēlojies to sev apkārt kā loku un sajūti, ka zem tās ir droši. Ja grūti to vizualizēt, vispirms vari domās iztēloties atvērtu lietussargu. Tas ikvienam ir saprotami, zemapziņa zina, kā ir atrasties zem lietussarga, būt pasargātam. Pēc tam lietussarga vietā iedomājies varavīksni – tā pasargā tieši tāpat.

Vēl ir būtiski šo drošības telpu piepildīt ar sev tīkamu smaržu. Tas ir viens no neiroloģijas jomas pēdējiem atklājumiem, ka vizualizācijai nepieciešams pielikt klāt arī smaržu. Vislabāk izvēlēties dabīgu ēterisko eļļu, ļoti labi der visu veidu citrusu smarža. Smaržu uzpilina uz vates plāksnītes vai salvetes un paosta, tādējādi smaržas rozītes jeb receptori atveras, sāk darboties, un smadzeņu smaržas centrs saņem informāciju.

Smarža darbojas kā enkurs – tas ir stimuls, kas saistīts ar kādu emocionālo stāvokli pagātnē, ar kura starpniecību var izsaukt kādreiz izjustas emocijas.

Par enkuru var kalpot arī skaņa, melodija, pieskāriens, priekšmets, telpa, cilvēka seja un tamlīdzīgi.

Ja kādu laiku trenēsies vizualizēt varavīksni kā savu drošības patvērumu, tad pirms stresa pārpilna brīža, piemēram, uzstāšanās, eksāmena vai sacīkstēm, atliks tikai iztēloties savu varavīksni un sajust zināmo smaržu, un uzreiz kļūsi mierīgāks.

Kā ar tiem, kuri zina, ka viņiem nekādi nesanāk vizualizēšana?

“Tiešām, ir introverti cilvēki, kam vizuālais kanāls strādā vāji. Viņa iztēles uztveres kanāls – acis, protams, ir redzējušas, piemēram, kalnu ainavu, kur pats juties labi, bet zemapziņas līmenī šī informācija tiek izmantota ārkārtīgi reti. Šim cilvēkam vizualizācijas vietā pastiprinātāk jādomā par sajūtām, ko toreiz guva. No pieredzes brīža paņemt sajūtu (var smaržu vai garšu) un to sakāpināt,” iesaka hipnopsihoterapeite.

Kustini balonus

Foto: Ojārs Lūsis

Vai vari vizualizēt dažādu krāsu bļodas? Abās ir ieliets ūdens un ielikti piepūsti krāsaini gaisa baloni, tie brīvi peld ūdenī. Baloni ir katrs savā krāsā, arī citādās krāsās nekā bļodas.

Iztēlojies, ka šiem baloniem uzliec savas plaukstas un nesteidzīgi iespied balonus ūdenī. Pēc tam tikpat lēnām ļauj, lai ūdens ceļ balonus un rokas augšup. Rokas kustas ļoti lēnām, gandrīz nemanāmi – augšā un atkal lejā. Jo kustība lēnāka, jo lielāks efekts. Klāt pievieno sev tīkamu smaržu, paosti to, pirms sāc šo pašhipnozes vingrinājumu.

Viss darbojas vienkopus: vizualizācija, vairāku krāsu efekts, kustība un smarža. Pašhipnozes jeb apziņas aktivizācijas laikā notiek smadzeņu sinhronizācija, neironi abās galvas smadzeņu puslodēs tiek aktivizēti. Efekts ir nomierinošs.

Svarīgi, lai pašhipnozes laikā izmantotu arī abas rokas. Kā zināms, katra no tām ir saistīta ar pretējo galvas smadzeņu puslodi.

Ja kustinām labo roku, neironi skrien to pavēstīt kreisajai galvas smadzeņu puslodei, un tā aktivizējas. Ja darbojamies ar kreiso – sarosās labā puslode. Taču, ja ņemam talkā abas rokas vienlaikus, notiek sinhronizācija, un – aktivizējas neironu darbība. Šādi iespējams panākt daudz lielāku efektu.

Turklāt tas nav jāveic ilgi, pietiek ar trim minūtēm. Taču, lai viss nostiprinātos zemapziņā, vizualizāciju atkārto regulāri. Tad stresa brīdī pietiek tikai iedomāties balonus un savas rokas uz tiem, un zemapziņa uzreiz reaģē, nostrādā.

“Stresa brīdī neironi darbojas haotiski, tādēļ nepieciešama sinhronizācija. Tā palīdz tikt pie miera sajūtas un relaksācijas,” uzsver Dace Rolava.

Turklāt šai īsajai praksei nav vajadzīga ne klusa telpa, ne īpaša noskaņošanās. Pat ieteicams, lai turpat netālu kaut kas skanētu: ieslēgts televizors vai radio vai kāds sarunātos. Tādējādi apziņa pievēršas skaņas avotam, bet zemapziņa labāk uztver darbību, ko tobrīd cilvēks veic.

“Ja apkārt ir pilnīgs klusums, nereti var pat sadzirdēt savu asins plūsmu vai sajust sirdsdarbību. Cilvēku tas mulsina, uztrauc. Zemapziņai nav tādas pieredzes. Ja vizualizāciju veicat mājās, pabrīdiniet ģimeni, ka tagad mazliet pastrādāsiet ar sevi,” ieteic speciāliste.

Paņēmienu ar baloniem var izmantot arī bērnam, lai, piemēram, uzlabotu spēju mācīties. Iesākumā gan mazajam var būt grūti vizualizēt, tādēļ vērts iegādāt īstas bļodas un balonus. Parādiet bērnam, kā balonus ļoti lēnām iespiež ūdenī un tad ļauj tiem pacelties virspusē. Kustības ir gandrīz nemanāmas un ļoti lēnas.

Lai mamma dod paostīt arī kādu smaržu, pastāsta par to. Piemēram, parāda, kāda izskatās lavanda, kuras smaržu bērns osta. To ērti izdarīt ar viedtelefona starpniecību. Labāk, ja šādā brīdī mamma sēž pretī bērnam, tad darbojas arī spoguļneironi, bērns labāk uztver notiekošo. Bērns var šādi darboties īsu brīdi, pietiek ar kādu minūti vienā reizē.

Mūsu eksperte

DACE ROLAVA, hipnopsihoterapeite, Jauno psiholoģiju centrs

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.