Droši izgaismota māja Ziemassvētkos: nenosvilini savu mitekli 0
Jau aizvadīta Otrā Advente. Vēl dažas dienas, un svinēsim Ziemassvētkus, tad arī jaunā gada atnākšanu. Arvien populārāka kļūst māju un tās tuvumā esošo koku izrotāšana ar elektriskā apgaismojuma virtenēm. Kā to izdarīt droši, lai svētki nepārvērstos par notikumu ar bēdīgām sekām?
Jābūt pasargātai no putekļiem un mitruma
Izvēloties mājas izrotāšanai domātās elektriskā apgaismojuma virtenes, jāņem vērā, ka ne visas veikalā nopērkamās domātas ekspluatācijai ārpus mājas. Ražotājs pieļaujamos ekspluatācijas apstākļus noteikti norādījis uz iesaiņojuma teksta, simbolu vai piktogrammu veidā, kas norāda, kur atļauts ierīci izmantot un kur nav.
Svarīgi, lai izvēlētā elektroierīce būtu pietiekami aizsargāta pret putekļiem un mitrumu. Ierīces aizsardzības pakāpi norāda ar indeksu IP (“Ingress Protection Rating” – ierīces aizsardzības klase), kam seko divi cipari. Pirmais no tiem norāda aizsardzības klasi pret putekļu un cietu daļiņu iekļūšanu ierīcē, otrs – aizsardzību pret mitrumu.
Aizsardzībai pret putekļiem iedala septiņas klases, no kurām 0 ir bez aizsardzības, 6 – maksimālā aizsardzība. Aizsardzībai pret mitrumu iedala deviņas klases, kur 0 nozīmē bez aizsardzības, 1 – aizsardzību pret vertikāli krītošām pilēm, 2 – pret slīpām šļakatām, ja to leņķis nepārsniedz 15 grādu, 3 – pret slīpām šļakatām, ja to leņķis nepārsniedz 60 grādu, 4 – pret jebkurām šļakatām, 5 – pret ūdens strūklām bez spiediena, 6 – pret ūdens strūklām ar spiedienu, 7 – pret īslaicīgu iegremdēšanu ūdenī, 8 – ierīce paredzēta darbināšanai, pilnībā iegremdējot ūdenī.
Vismaz IP 55
Piemēram, ja uz ierīces iesaiņojuma norādīts indekss IP 54, tas nozīmē, ka tai nekaitēs neliela sadzīves putekļu iekļūšana korpusā un tās darbība nebūs traucēta. Ierīcei arī nav bīstamas šļakatas. Tās darbība būs droša un neapdraudēs lietotāju. Tomēr nav pieļaujama tiešu ūdens strūklu nokļūšana uz ierīces. Latvijas klimatiskajos apstākļos – gan ziemā, gan vasarā – ideāli, ja ārā izmantojamo ierīču aizsardzības klase būs IP 65. Aizsardzības klase nedrīkstētu būt zemāka par IP 55.
Ņemot vērā, ka virtenes visbiežāk novieto gar jumtu malām, pastāv risks, ka ekspluatācijas laikā tās būs pakļautas mitruma vai ūdens iedarbībai. Tāpēc aizsardzības klasei jābūt pēc iespējas augstākai.
Izvēlēties diožu lentes vai dažādu tipu lampiņas ir vairāk gaumes jautājums. Jāatceras, ka arī diožu lentēm ir aizsardzības klases un lentēm, kas paredzētas lietošanai ārpus mājas, ir silikona pārklājums, to aizsardzības klase ir IP 65. Ierīcei nekaitēs pat ūdens strūklas bez liela spiediena, un tā ir pilnībā aizsargāta pret putekļu ietekmi.
Saprotams, diožu lentes tērēs mazāk elektroenerģijas, taču ar tām komplektā nāk barošanas bloks un kontrolieris, kas arī droši jāpasargā no mitruma vai ūdens šļakatām.
Virtenes, kurām ir pietiekama aizsardzības klase, maksā 10 eiro un vairāk (piecus metrus gara).
Nekādā gadījumā virtenes stiprināšanai nevajadzētu izmantot metāla stieples vai naglas – šie materiāli var pārrīvēt elektrības vadu un kalpot par lielisku vadītāju, piemēram, starp jumtu un elektrības vadu. Šajā gadījumā zem sprieguma būs viss jumts. Drošākais veids, kā stiprināt virtenes, – lietojot plastmasas skaviņas vai savilcējus.
Ja plānojat izmantot iepriekšējā gadā lietotās virtenes, rūpīgi jāpārbauda to izolācija. Ja pamanīti kaut mazākie bojājumi, ierīces lietošana vairs nav droša.
Neaizmirst par kontaktligzdu!
Tikpat svarīgi, lai pret mitrumu būtu pietekami aizsargāta arī elektrotīkla kontaktligzda, kas visbiežāk atrodas ārpus telpām. Dzīvojamajā istabā pietiek ar aizsardzības klasi IP 22–IP 33, vannasistabā – IP 44, bet ārā novietojamo kontaktligzdu aizsardzības klasei jābūt vismaz IP 55. Šādas aizsardzības klases rozetes nopērkamas par 2,50 eiro un vairāk.
Ievietojot kontaktligzdā virtenes kontaktdakšu, vēlams, lai tās vads veidotu nelielu cilpu, kuras zemākais punkts būtu zem kontaktligzdas līmeņa. Mitrums, kas varētu tecēt pa vadu, cilpas zemākajā punktā nopilēs zemē, un risks, ka tas iekļūs kontaktligzdā, samazināsies.
Vislabāk pasargās strāvas noplūdes automāts
Savukārt elektrotīkla atzars, ko plānots izmantot ārpus ēkas, noteikti jāpapildina ar strāvas noplūdes automātu, ja tāds jau nav ierīkots visam mājokļa elektrotīklam. Diemžēl šo ierīci lieto samērā reti, taču tā lieliski palīdz izvairīties no iespējas gūt elektrotraumu. Strāvas noplūdes automāta darbības princips ir vienkāršs: ierīce salīdzina strāvas stiprumu, kas plūst pa fāzes un nulles vadu. Ja tiek konstatēta atšķirība, kas lielāka par ražotāja noteikto (parasti 10–30 mA), tas nozīmē, ka kaut kur ķēdē ir strāvas noplūde, kas bīstama cilvēkam. Ierīce atslēdz ķēdi 0,2–0,5 sekundēs, un cilvēks, ja arī tajā brīdī pieskāries noplūdes vietai, nepaspēj gūt dzīvībai bīstamu strāvas triecienu.
Kur tas noder, ierīkojot āra apgaismojumu? Iedomāsimies situāciju, kad lampiņu virtene izlikta pie sienas vai kokā. Vada izolācijas izturību noteikti pārbaudīs kāds putns vai peļu junkurs, to sabojājot. Sākas slapjdraņķis, un mitrs kļūst vads, siena, jumta mala, koks. Viss minētais kļūst par iezemētiem vadītājiem, kuri šādā situācijā var būt zem sprieguma… Lai gūtu elektrotraumu, pietiks, ja tikai pieskarsieties mitrajai sienai vai kokam.
Strāvas noplūdes automāti, kas paredzēti iebūvēšanai elektrosadalē, maksā 13 eiro un vairāk. Nav augsta maksa par paša ģimenes drošību un veselību. To pieslēgšanu labāk uzticēt sertificētam elektriķim. Ir arī kontaktligzdā iespraužami strāvas noplūdes automāti, cena – no 25 eiro. Tomēr labāk, ja būtu nodrošināta visa ķēde, nevis tikai tās pēdējais posms – lampiņu virtene. Šādam automātam jābūt pietiekami aizsargātam pret mitrumu vai jāatrodas drošā vietā iekštelpās.