Droni no okeāna, citplanētieši, ļauni novērotāji? Varas iestādes brīdina iedzīvotājus, bet patiesību neatklāj 0

Varas iestādes Ņūdžersijā brīdina sabiedrību par bīstamību, kas saistīta ar mēģinājumiem patstāvīgi risināt dronu jautājumus, jo iedzīvotāji un likumdevēji turpina pieprasīt atbildes pēc atkārtotiem novērojumiem Austrumkrastā, vēsta ABCnews.

Reklāma
Reklāma
“Smalkā dvēselīte neizturēja…” Mūžībā devusies režisora Ivara Zviedra jaunākā meitiņa
“Cik vēl ir? Dievs vien zina…” Pārtvertā sarunā medmāsa atklāj Putina zaudējumu patiesos apmērus
Kokteilis
VIDEO. Mīlestība, kas spēja uzvarēt visu, izņemot laiku… Annas Sedokovas un Jāņa Timmas mīlas stāsts
Lasīt citas ziņas

FIB Ņūarkā un Ņūdžersijas štata policija pirmdien paziņoja, ka ir pieaudzis gadījumu skaits, kad piloti tiek apžilbināti ar lāzeriem, jo cilvēki uz zemes kļūdaini domā, ka redz bezpilota lidaparātus (UAS).

“Mēs arī uztraucamies, ka cilvēki varētu mēģināt paši atrisināt šo jautājumu un izšaut uz lidaparātu,” sacīja FIB Ņūarkas pagaidu īpašais aģents Nelsons Delgado pirmdien izplatītajā videovēstījumā. “Šāda rīcība ne tikai ir nelikumīga, bet arī rada nopietnus draudus pilotiem un pasažieriem.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Desmitiem aģentūru ikdienā strādā, lai atrastu atbildes un izsekotu operatorus, kas darbojas “nelikumīgi vai ar ļauniem nolūkiem,” informēja FIB birojs.

“Tomēr var rasties bīstamas un potenciāli letālas sekas, ja apdzīvoti lidaparāti tiek kļūdaini uzskatīti par bezpilota lidaparātiem,” brīdināja iestāde.

Dronu izsekošana un izmeklēšana

FIB un ASV Iekšzemes drošības departaments ir izvietojuši infrasarkano kameru un dronu noteikšanas tehnoloģijas, lai pārliecinātos, ka droni, kas lido virs Ņūdžersijas un Ņujorkas, nerada draudus, ziņoja likumsargu avots.

Aģentūras arī pēta sociālo mediju ierakstus un citus fotoattēlus, lai noteiktu, kas tieši redzams attēlos. Saskaņā ar avotu, lielākā daļa fotoattēlu un video materiālu attēlo apdzīvotus lidaparātus.

Līdz šim nav saņemti ziņojumi no pilotiem par dronu novērojumiem debesīs, piebilda avots.

Pārspīlēti ziņojumi un politiskās reakcijas

Federālās iestādes arī saskaras ar pārspīlētiem ziņojumiem par iespējamiem dronu novērojumiem. Ņujorkas-Ņūdžersijas apgabalā, kur tie tiek pamanīti, ir salīdzinoši maz ierobežojumu.

Savukārt ievēlētais prezidents Donalds Tramps aicināja valdību sniegt vairāk informācijas sabiedrībai par dronu situāciju.

“Mūsu militārie spēki zina, mūsu prezidents zina, un kāda iemesla dēļ viņi vēlas cilvēkus turēt neziņā,” viņš sacīja pirmdienas uzrunā Mar-a-Lago. “Kaut kas dīvains notiek, un kāda iemesla dēļ viņi nevēlas par to stāstīt cilvēkiem.”

Kad reportieris jautāja Trampam, vai viņš ir saņēmis izlūkošanas informāciju par droniem, viņš atbildēja: “Es nevēlos to komentēt.”

Baltais nams noliedz informācijas slēpšanu

Baltā nama nacionālās drošības pārstāvis Džons Kērbijs noraidīja Trampa apgalvojumus par informācijas slēpšanu, norādot, ka valdība “godprātīgi cenšas būt pēc iespējas atklātāka un tiešāka ar jums un Amerikas tautu.”

Reklāma
Reklāma

Viņš piebilda, ka valdība neizplatīs spekulācijas vai neprecīzu informāciju un pašlaik nav zināmi nacionālās drošības draudi.

Metjū Murello, Vašingtonas pilsētas mērs Ņūdžersijā, pirmdien intervijā “Good Morning America” pauda pārliecību, ka “kaut kas notiek,” izsakot bažas un neapmierinātību par atbilžu trūkumu no federālajām iestādēm.

“Es nemēģinu sacelt paniku, bet mēs visi zinām — vienkārši ieslēdziet televizoru — ka dronus var izmantot agresīvā veidā,” sacīja Murello.

“Tie var pārvadāt kravas. Tos var izmantot visdažādākajiem patiešām agresīviem mērķiem.”

Baltais nams pārstāvis Džons Kērbijs ceturtdien norādīja, ka “daudzi” ziņotie dronu novērojumi, visticamāk, ir likumīgi darbināti apdzīvoti lidaparāti. Viņš piebilda, ka “pašlaik nav pierādījumu, ka ziņotie dronu novērojumi radītu nacionālās drošības vai sabiedrības drošības draudus vai būtu saistīti ar ārvalstīm.”

Taču Murello sacīja, ka cilvēki, kas dzīvo zem dronu lidojumu zonām, nejūtas pārliecināti.

“Tas ir brīnišķīgi, ko pastāstīt saviem iedzīvotājiem,” viņš sacīja, komentējot Kērbija apgalvojumus. “Tas ir lieliski — līdz brīdim, kad tā vairs nav.”

“Neviens nezina, ko šīs ierīces dara,” piebilda Murello. “Labākajā gadījumā tās vienkārši filmē mūs. Atkal, es nesaprotu, kāpēc tieši šeit. Mēs esam tikai lauku apvidus. Ja jums vajag govju video, es labprāt jums tos nosūtīšu.”

Murello izteica šaubas par oficiālajiem paziņojumiem par “neesošajiem draudiem.”

“Mēs to jau esam dzirdējuši no mūsu federālās valdības — ‘Mēs jūs neizsekojam, mēs neklausāmies jūsu zvanos, mēs neko nedarām, neuztraucieties — mēs esam šeit, lai jums palīdzētu’,” viņš sacīja.

Murello bija viens no Ņūdžersijas mēriem, kuri vēstulē gubernatoram Filam Mērfijam pieprasīja vairāk informācijas. Pēc tam mēri tika uzaicināti uz sanāksmi, taču Murello sacīja, ka gubernators tajā nepiedalījās.

Tā vietā štata policija informēja mērus, ka viņiem ir ļoti maz informācijas par droniem. Pēc Murello teiktā, iestādes nespēja izskaidrot, kāpēc daži droni lido bez radiofrekvences signāliem vai transponderiem, kas pēc likuma ir obligāti, ja droni tiek izmantoti naktī.

Murello sacīja, ka personīgi ir redzējis “pāris” dronus savā pilsētā. Viņš apstrīdēja Kērbija paziņojumu, ka daudzi ziņotie novērojumi ir kļūdaini identificēti apdzīvoti lidaparāti.

“Es nevaru pateikt, cik lieli tie bija, bet es pilnīgi noteikti varu pateikt, kā tie skan,” sacīja mērs. “Un es zinu, ka tie nav tas, ko Kērbijs teica — apdzīvoti lidaparāti — tas vienkārši nav pareizi.”

“Es esmu redzējis vairākrotoru, helikopteriem līdzīgus lidaparātus, kas planē virs koku līnijas,” sacīja Murello, atsaucoties uz kādu policijas amatpersonu, kura apgalvoja, ka droni var būt līdz sešām pēdām (aptuveni 1,8 metriem) diametrā.

Tā kā lielākā daļa tiek novērota naktī, ir “ļoti grūti tos skaidri identificēt,” viņš piebilda.

Ziņojumi par dronu aktivitāti piektdien piespieda uz laiku slēgt skrejceļus Ņujorkas Stjuarta Starptautiskajā lidostā. Potenciālie draudi lidmašīnām rada bažas Austrumkrastā, sacīja Murello.

“Ja piloti nepamana šos lidaparātus, kuru diametrs ir sešas pēdas, un tie ietriecas lidmašīnā — tas nebeigsies labi,” viņš sacīja.

Gaisa telpa virs Raita-Petersona gaisa spēku bāzes Ohaio štatā piektdienas vakarā uz četrām stundām tika slēgta dronu ielaušanās dēļ, bāzes pārstāvis apstiprināja ABC News. Droni tika pamanīti virs un netālu no bāzes, bet neietekmēja tās iedzīvotājus, objektus vai resursus, sacīja pārstāvis. Kopš tā laika nav ziņots par citiem novērojumiem.

Militārpersonām nav pamata aizdomām, ka ziņotās dronu aktivitātes ir saistītas ar kādiem draudiem, pirmdien žurnālistiem sacīja Pentagona preses sekretārs ģenerālmajors Pats Raiders.

“ASV katru dienu tiek palaisti tūkstošiem dronu. Tāpēc nav nekas neparasts redzēt dronus debesīs, un tas arī nenorāda uz ļaunprātīgu darbību vai apdraudējumu sabiedriskajai drošībai,” viņš sacīja, norādot, ka tas attiecas arī uz droniem, kas lido netālu no militārajām bāzēm.

“Daži laiku pa laikam lido pie mūsu bāzēm vai virs tām. Tas pats par sevi nav nekas neparasts, un lielākā daļa nerada fiziskus draudus mūsu spēkiem vai neietekmē mūsu operācijas,” sacīja Raiders.

Senatori mudina federālās aģentūras sniegt vairāk informācijas. Pagājušajā nedēļā Ņujorkas senatori Čaks Šūmers un Kirstena Džilibranda, kā arī Ņūdžersijas senatori Korijs Bukers un Endijs Kims vēstulē aicināja Federālā izmeklēšanas biroja (FBI), Federālās aviācijas administrācijas un Iekšzemes drošības departamenta vadītājus uz tikšanos.

“Mēs rakstām ar steidzamām bažām par bezpilota gaisa sistēmu aktivitāti, kas pēdējās dienās ir skārusi kopienas Ņujorkā un Ņūdžersijā,” teikts vēstulē, aicinot sniegt informāciju “pēc iespējas ātrāk par to, kā jūsu aģentūras sadarbojas ar federālajām un vietējām tiesībsargājošajām iestādēm, lai identificētu un risinātu šīs problēmas avotu.”

Noslēpums ir piesaistījis sabiedrības uzmanību, un sociālajos tīklos izplatās fotoattēli un video no it kā redzētajiem droniem. Kāds FBI amatpersona sestdien sacīja žurnālistiem, ka no gandrīz 5000 saņemto ziņojumu mazāk nekā 100 ir izrādījušies uzticami pavedieni turpmākai izmeklēšanai.

Liela daļa ziņoto dronu novērojumu patiesībā ir bijuši apdzīvoti lidaparāti, sacīja Raiders. Viņš arī piebilda, ka dronu ziņojumu skaits var būt palielināts, ja viens un tas pats lidaparāts tiek ziņots vairākas reizes.

Pēc pirmdienas pēcpusdienā notikušās apspriedes ar Ņūdžersijas mēriem un vairākām federālajām aģentūrām Montveilas mērs Maiks Gasali sacīja, ka droni nerada acīmredzamus draudus, tomēr joprojām nav informācijas par to īpašniekiem, operatoriem vai izcelsmi.

“Lai gan ir mierinoši zināt, ka vairākas aģentūras aktīvi izmeklē situāciju, satraucoši ir tas, ka mēs joprojām nezinām, kas stāv aiz šiem droniem vai kāpēc tie parādās tieši tagad,” viņš teica ierakstā sociālajos tīklos.

Meklējot atbildes, Murello sacīja, ka redz “tikai divus loģiskus secinājumus.”

“Viens ir tāds, ka kāds kaut ko zina, bet vienkārši nevēlas mums pateikt,” sacīja mērs, norādot uz iespējamu nacionālās drošības jautājumu ap Moristaunas lidostu un jaunievēlētā prezidenta Donalda Trampa Bedminsteras golfa laukumu.

“Ja šī ir teritorija, kas jāuzrauga, ņemot vērā, ka jaunievēlētais prezidents, iespējams, šeit pavadīs daudz laika, ziniet ko? Man tas ir pieņemami. Vienkārši pasakiet, ka tas ir nacionālās drošības jautājums,” viņš sacīja.

“Vēl biedējošāks” skaidrojums, pēc Murello domām, ir tas, ka “mēs esam varenākā nācija pasaulē ar tehnoloģiski attīstītāko armiju uz planētas Zeme, un mēs nezinām, kas tieši ir šie objekti.”

“Tas ir biedējoši,” viņš piebilda.

ASV Iekšzemes drošības departaments (DHS) un Federālā aviācijas administrācija (FAA) ir brīdinājušas necensties notriekt iespējamos dronus, norādot uz bīstamību, ko rada krītošie vraki un lodes.

Ir nelikumā iznīcināt dronu. Ikviens, kurš to dara, var saņemt naudas sodu līdz 250 000 USD un tikt notiesāts līdz 20 gadiem cietumā.

Murello teica, ka viņš “noteikti” neiesaka nevienam mēģināt notriekt dronu. “Jūs arī nezināt, ja jūs to trāpāt, kur tas nokritīs un kur nokļūs munīcija,” viņš sacīja.

“Bet es teikšu, ka, runājot ar saviem draugiem, kuri ir pašreizējiem un bijušajiem štata policistiem, mums ir tehnoloģija, lai notriektu dronu,” piebilda Murello, norādot, ka ir “absolūti muļķīgi”, ka tiesībaizsardzības iestādēm nav atļauts notriekt dronus, ja vien tie nav uzskatāmi par draudu federālajai valdībai.

“Mums nevajag notriekt visus, mums jānotriec tikai viens,” turpināja Murello. “Ja mēs notrieksim vienu, mēs noskaidrosim, kas notiek.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.