Drogas jūnijā. Zāļu sievas Līgas Reiteres ieteikumi 0
Ārstniecības augu buķetē jūnijā tiek īpaši izceltas īstās jāņuzāles, kas ziedēšanas laikā uzkrājušas dziednieciskās īpašības. Tiesa gan, šie augi ir vērtīgi arī citās mēneša dienās.
Zāļu tējām un pirts rituāliem zāļu sieva Līga Reitere no Ventspils iesaka jūnijā vākt ābeles, melnā plūškoka, vilkābeles lapas, āboliņa, dedestiņas, mārpuķītes, jasmīna, laimiņa, madaras, mežrozītes, nārbuļa, pļavas neļķes, norgalvītes, pēterpogas, radzenes, raspodiņa, retēja, vanagnadziņa, zilgalvītes ziedus, kosas, amoliņa, nauduļa, sunīša, zvaniņu, žodzenes lakstus, bērza lapas un zarus, gandrenes, margrietiņas, grābeklītes, ilzītes, jānīša, matuzāles, baltās panātres, raudenes, rudzupuķes, sētložņas, spulgnagles, vanagvīķa ziedus un lakstus, krustaines ziedus un lapas, nātres lakstus un lapas, peonijas, rozes ziedlapiņas.
Ārstniecībai vācot augus, jāņem vērā, ka Latvijā ir sastopamas vairākas asinszāles. Divšķautņu asinszālei ir divšķautņu stumbrs, lapas šķiet caurumotas, to malās redzami tumši punkti, bet pret gaismu var saskatīt arī daudz caurspīdīgu punktu. Šie punkti ir apaļas tvertnes, kas pildītas ar sveķiem, bet melnajos punktos atrodas krāsvielas. Ārstniecībā nelieto četršķautņu asinszāli ar četršķautņu stumbru un pūkaino asinszāli, kam stumbrs, lapas un ziedkāti klāti rūsganiem matiņiem. Asinszāli iekšķīgi izmanto garastāvokļa uzlabošanai, ja depresīvs stāvoklis kombinējas ar nervozitāti, kuņģa un zarnu trakta slimībām. Auga aktīvās vielas normalizē kapilāru caurlaidību, uzlabo venozo asinsriti, mazina tūsku. Tēja palīdz nieru un urīnpūšļa iekaisuma, žults un nierakmeņu, aknu slimību, bērniem – nakts enurēzes (slapināšana gultā) gadījumā.
Trejkrāsu vijolītes lakstus izmanto galvenokārt akūta bronhīta, klepus, pneimonijas, garā klepus, nieru un urīnizvadceļu iekaisuma, podagras, reimatisko sāpju gadījumā, vielmaiņas regulēšanai, dažādu ādas slimību (strutaina iekaisuma, zvīņēdes, furunkulozes, mitrās ekzēmas) ārstēšanai, kā arī vēdera izejas mīkstināšanai, pret spazmām un žults sekrēcijas veicināšanai.
Kumelīte bērniem ir maigs līdzeklis pret miega traucējumiem, gāzu uzkrāšanos, vēdera uzpūšanos, viegls caurejas līdzeklis. Ārīgi lieto acu kompresēm un kā dezinficējošu līdzekli skalojumiem grūti dzīstošu brūču, čūlu, hemoroīdu, mutes dobuma gļotādas, smaganu, kakla iekaisuma un ginekoloģisku slimību gadījumā, inhalācijām gripas, saaukstēšanās slimību ārstēšanā.
Liepziediem piemīt sviedrējoša, diurētiska, temperatūru pazeminoša, antispastiska, nomierinoša, asinsspiedienu pazeminoša un viegli savelkoša iedarbība. Lieto mutes dobuma un deguna skalošanai.
Mazais mārsils dezinficē, veicina atkrēpošanu, tam ir spazmolītiska un pretiekaisuma iedarbība. Izmanto pret ēstgribas trūkumu, gāzu uzkrāšanos, caureju un kuņģa čūlu, arī kā prettārpu un brūces dziedinošu līdzekli.
Pelašķa aktīvās vielas rosina ēstgribu un gremošanas sulu sekrēciju, novērš spazmas un gāzu uzkrāšanos zarnās, pazemina temperatūru un arteriālo asinsspiedienu, savelk dzemdes muskulatūru, aptur asiņošanu, neradot trombu risku, dziedē brūces, tām ir arī pretiekaisuma, baktericīda un antialerģiska iedarbība.
Vērmele rosina ēstgribu, veicina gremošanas orgānu darbību, žults un aizkuņģa dziedzera sulas sekrēciju, gāzu izvadīšanu, tai raksturīga pretiekaisuma, pretsāpju, spazmolītiska un prettārpu iedarbība.