Drīzumā notiks reti novērojams zvaigznes sprādziens – to varēs redzēt ar neapbruņotu aci 22
Saskaņā ar Science Alert ziņoto, zvaigzne ar nosaukumu T Coronae Borealis, kas slēpjas Ziemeļkoronas zvaigznājā vairāk nekā 2500 gaismas gadu attālumā no Zemes, gatavojas sprādzienam, kas uz laiku padarīs zvaigzni par vienu no spožākajiem objektiem nakts debesīs. Astronomi ar nepacietību gaida šīs zvaigznes sprādzienu ne tikai tāpēc, ka tas būs pārsteidzošs, bet arī milzīgā datu apjoma dēļ, ko ties varēs savākt izpētei.
Tiek ziņots, ka T Coronae Borealis (saīsināti T CrB) ir izvirdusi reizi 80 gados vismaz astoņus gadsimtus. Pēdējais šāds notikums bija 1946. gadā. Dati liecina, ka tas var notikt ļoti drīz – jau 2024. gada septembrī. Paredzams, ka izvirdums kļūs redzams ar neapbruņotu aci un pēc tam pakāpeniski izzudīs nedēļas laikā.
Ir svarīgi nesajaukt katastrofālu supernovas sprādzienu, kad zvaigzne ir gandrīz pilnībā iznīcināta, un šīs klasiskās novas sprādzienu. Zinātnieki skaidro, ka tā ir bināro zvaigžņu sistēma, kurā ir sabrūkoša Saulei līdzīga kodola paliekas, ko sauc par balto pundurzvaigzni.
Baltie punduri ir ļoti mazi un ļoti blīvi, apmēram Zemes un Mēness lielumā, bet to masa ir 1,4 reizes lielāka par Saules masu. Tas nozīmē, ka tiem ir diezgan spēcīga gravitācija; un, ja tiem ir binārs pavadonis pietiekami tuvu orbītā, tie mēdz izsūknēt materiālu, galvenokārt ūdeņradi.
Laika gaitā šis ūdeņradis uzkrājas uz baltā pundura virsmas, saspiežoties gravitācijas pievilkšanās ietekmē. Galu galā pamatā esošā ūdeņraža spiediens un siltums kļūst tik liels, ka tas viss aizdegas neapturamā kodoltermiskā sprādzienā, kas lieko ūdeņradi ar iespaidīgu spēku izgrūž kosmosā.