Foto: Sergei Bobylev/ITAR-TASS/SCANPIX/LETA

Drīz mainīsies banku darbības regulējuma sistēma. Kurš šo izmaiņu dēļ cietīs visvairāk? 0

Speciālisti jau skaļi runā, ka, mainoties banku regulējuma nosacījumiem Eiropas Savienībā (ES), mazajiem un vidējiem uzņēmumiem (MVU) radīsies jaunas problēmas jau tā sarežģītajā aizņemšanās vidē, uzsver Eiropas finanšu tehnoloģiju jeb “fintech” uzņēmums “Factris”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas
Šīs izmaiņas, kurām būtu jāstājas spēkā līdz 2022. gadam, palielinās banku finansēšanas izmaksas, tāpēc aizdevumu izsniegšana kļūs vēl rūpīgāka un stingrāka.

Tas ir nopietns signāls MVU, īpaši tādiem, kuru kredītspēja neatbilst standartiem. Pieaugušās finansēšanas izmaksas dārgāku var padarīt arī pašu banku finansēšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Naudas plūsmas jau tagad ir nozīmīga MVU problēma visā Eiropā. Saskaņā ar neseni veiktā Eiropas Centrālās bankas (ECB) pētījuma rezultātiem apmēram 1 no 10 uzņēmumiem saskartas ar grūtībām finansējuma saņemšanā.

Tā pati aptauja atklāja, cik liela ir atkarība no bankām. Aptuveni 70 % uzņēmumu sava biznesa finansēšanai izmanto aizņēmumus.

“Bankas aizvien piesardzīgāk vērtē kopējo ekonomikas stāvokli, nav drošas par starptautiskās vides perspektīvām (“Brexit” situācija, ASV un Ķīnas tirdzniecības kari, Eiropas valstu ekonomikas palēnināšanās), tāpēc piemēro stingrākus finansēšanas kritērijus.”

“Konkurences trūkums vietējā tirgū arī ierobežo aizņemšanos, jo bankas koncentrējas uz mazāka riska klientiem. Turklāt bankas lielu uzmanību velta portfeļa diversifikācijai, tāpēc nozīmīgu portfeļa daļu veidojošās nozares (darbības ar NĪ, būvniecība) tiek papildus ierobežotas no kreditoru puses,” uzmanību pievērš Kaspars Barons, “Factris LV1” izpilddirektors.

Ievērojot kritisko situāciju, ar kuru jau saskaras un turpmāk vēl vairāk saskarsies daudzi MVU, ir acīmredzams, ka pašlaik tā, kā nekad, nepieciešami alternatīvi finansēšanas avoti.

“Mazam biznesam nekad nav bijis viegli saņemt aizdevumu, bet, tuvojoties regulējuma izmaiņām, t. i., “Bazel IV”, alternatīvas finansēšanas iespējas kļūs vēl nozīmīgākas MVU attīstības nodrošināšanā. Alternatīvas iespējas, tādas kā faktorings, daudziem MVU jau tagad ir kļuvušas glābšanas līdzekli,” saka K. Barons.

Reklāma
Reklāma

Tikai pirms dažiem mēnešiem Latvijas tirgū ienākušās starptautiskās faktoringa sabiedrības “Factris” pakalpojumu portfelis jau pārsniedz 0,5 miljonus. Rēķinu finansēšanas pakalpojumus visvairāk izmanto vairumtirdzniecības un transporta nozarē strādājoši uzņēmumi.

Faktorings ir finansēšanas metode, kad klientu neapmaksātos rēķinus uzpērk, lai par nelielu samaksu uzņēmumam piešķirtu kapitālu, kas nepieciešams darbības veikšanai un paplašināšanai.

Kad uzņēmums par veiktajiem darbiem vai produktiem izraksta rēķinu, tā apmaksu no klienta var nākties gaidīt mēnešiem, bet, izmantojot faktoringu, līdz 90 % no rēķina summas tiek saņemti dienas vai dažu dienu laikā, bet atlikušie 10 % tad, kad klients rēķinu apmaksā.

Par “Factris”

“Factris” ir Eiropas “fintech” uzņēmums, kura centrālā mītne atrodas Amsterdamā (Nīderlandē). Tā misija ir piešķirt apgrozāmo kapitālu mazajiem un vidējiem uzņēmumiem visā Eiropas Savienībā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.