Drīvēt ar sūnām 0
Lūdzu, pastāstiet, kā sagatavot un likt sūnas, lai aizpildītu pirtij spraugas? Inga Līvānu novadā
Lai cik kvalitatīva ir guļbūve, tai baļķu savienojumu vietās veidojas spraugas. Tradicionāls to aizpildīšanas veids ir drīvēšana ar sūnām. Mežā līdz 30 cm garās sfagnu sūnas aug zemās vietās un ieplakās. Privātajā mežā tās atliek tikai savākt, bet valsts mežā gan darboties nav ieteicams, jo kārtējā direktīva sūnas ierindojusi teju apdraudēto augu sarakstā, tāpēc dusmīgāks mežsargs var pieķert pie biksēm.
Pēc savākšanas sūnas uzglabā maisos. Ja tās kļuvušas pārāk sausas, obligāti jāsamitrina.
– Sfagnu sūnas šķērsām starp baļķiem klāj mitras. Žūstot tās palielina izmēru un aizpilda gaisa spraugas. Liekās sūnas nogriež vai notrauc ar roku, kad tās izžuvušas un kļuvušas trauslas, – stāsta SIA “Warss+” valdes loceklis Ivars Markovskis.
Ja sfagnu sūnas nav pieejamas, var izmantot kaņepju, pakulu, “Isolina” linu lentas vai “Ecooil” linu voiloku. Teorētiski var pielietot arī “Isover” stikla vates blīvējamās lentes, tomēr tās iekštelpu gaisā mēdz veidot sīkus izmešus, kas nepatīk alerģiskiem cilvēkiem.
Ja guļbūvē parādījušās lielākas spraugas, nav jārīkojas tik ekstravaganti kā kādreiz Amerikā, kur tādas likvidētas ar govs mēslu un kapātu zirgu astru maisījumu. Daudz labāk izmantot citu ASV tapušu produktu – elastīgo Permachink masu. To ražo daudzkrāsainu, piemērotu baļķu tonim. Lielākās spraugas vispirms nodrīvē ar linu vai kaņepju auklu, tad ar špakteli ieklāj šo materiālu. Mastika ir tik elastīga un izturīga, ka hermētiski noslēdz spraugas, palielinot temperatūru telpās pat par +5 °C. Izmantojot drīvēšanai sūnas, tās savij un iestampā sienās.