
Man pazīstams cilvēks, kurš ir apzinājies savu atkarību no azartspēlēm un tāpēc iekļāvis sevi Pašatteikušos personu reģistrā, nospēlēja diezgan lielu naudu Latloto tiešsaistes momentloterijās. Protams, radās jautājums – ja cilvēks sevi brīvprātīgi iekļāvis Pašatteikušos personu reģistrā, lai atturētu sevi no spēlēšanas – kāpēc viņam ir ļauta piekļuve šīm tiešsaistes momentloterijām?” LA.LV redakcijas atrakstīja kāda lasītāja Marta.
Vai momentloterijas skaitās azartspēle?
Viņa raksta: “Ar šādu jautājumu vērsos gan pie “Latloto”, gan Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijā. Ar “Latloto” pārstāvjiem izvērsās diezgan gara sarakste, kurā noskaidrojās, ka pēc likuma un normatīvajiem aktiem momentloterijas (un arī skaitļu loterijas) netiekot klasificētas kā azartspēle.
Manā skatījumā arī šī momentlotertija ir azartspēle, un cilvēkam, kurš vēlējies sevi un savu ģimeni pasargāt no azartspēļu posta, tāpēc iekļāvis sevi Pašsatteikušos personu reģistrā, nevajadzētu būt ļautai piekļuvei arī šīm momentloterijām. Jo viņš – piereģistrējoties šajā reģistrā, taču bija vēlējies atturēties no spēlēšanas pavisam, nevis vienās spēlēs nedrīkstēt piedalīties, bet citās – pēc likumdevēja ieskata – drīkstēt piedalīties.
Likums nosaka – Pašatteikušos personu reģistra mērķis ir aizsargāt sabiedrības intereses un fizisko personu tiesības atturēties no pārmērīgas tieksmes uz azartspēļu, tai skaitā interaktīvo azartspēļu, spēlēšanu vai piedalīšanos interaktīvajās izlozēs. Liegums attiecas uz piedalīšanos visās Azartspēļu un izložu likumā minētajās azartspēlēs un interaktīvajās izlozēs.
“Manuprāt, sanāk maldināšana – cilvēks ir maldīgi domājis, ka šis reģistrs viņu pasargās no spēlēšanas! Ja neizlasa tālāk attiecīgos likumus, noteikumus un neiepazīstas ar to niansēm, tad nevar uzzināt, ka reģistra liegums tomēr neattiecas uz tiešsaistes momentloterijām.
Iedomājieties šādi – ja cilvēkam ir atkarība, viņš meklēs jebkādus veidus, kā šo atkarību apmierināt. Šajā gadījumā cilvēks ir vēlējies cīnīties ar atkarību (piereģistrējies reģistrā), bet atrod, ka “Latloto” momentloterijas internetā tomēr ir pieejamas! Kādu brīdi varbūt varēs turēties pretī kārdinājumam (jo atkarīgam cilvēkam katra diena ir cīņa ar sevi, lai turētos atkarībai pretī), bet pienāks vājuma brīdis, kad viņš tomēr salūzīs (jo tā darbojas atkarība).
Jautājums – kāpēc likumdevējs – kas ir kādi konkrēti cilvēki, kas sēž, acīmredzot, Saeimā – ir izlēmuši, ka var šādi paņirgāties par atkarīgu, būtībā – slimu cilvēku. It kā piedāvā palīdzību, bet tai pat laikā acu priekšā zibina kārdinātāju! Kā var izlemt, ka viena spēle ir azartspēle, bet cita spēle nav azartspēle? Jo darbības princips viņām ir viens!” Marta jautā.