“Sapratām, ka bez sunīša mājās nevarēsim.” Uzņēmēja stāsta, kāpēc izvēlējusies tieši draudzīgo un dzīvespriecīgo šicū 0
Dagnija Millere-Balandīna, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”
Vintāžas stila apģērba jomas uzņēmēja Irēna Briede ļoti mīl dabu un dzīvniekus. Dzīvnieki viņas ģimenē bijuši vienmēr – bērnībā tas bija mazs, runātīgs papagailis un patstāvīgs kaķis, vēlāk – pirmais sunītis.
“Diemžēl pagājušā gada rudenī mums nācās atvadīties no mīļotās Jorkšīras terjera meitenes Lizijas. Taču jau pavisam drīz sapratām, ka bez sunīša mājās nevarēsim. Tā ātri vien nolēmām, ka tieši šicū šķirnes pārstāvis – sunītis Elviss – būs mūsu jaunais ģimenes loceklis,” pagājušā gada notikumus atceras Irēna.
Šicū (Shih Tzu no ķīniešu valodas – lauva) ir viena no 14 senākajām suņu šķirnēm pasaulē. Ķīnā atrastie kauli norāda, ka šicū šķirnei līdzīgi suņi bija sastopami jau tālajā 8. gs. p.m.ē. Nākamās piezīmes par šķirnes pirmsākumiem atrodamas 625. gadā.
Lai gan apkārt klejo daudzas leģendas, viena no teorijām vēsta, ka 17. gs. dalailama nosūtīja un uzdāvināja vairākus Tibetas Lhasas apso šķirnes sunīšus Ķīnas imperatoram. Kādu laiku pēc tam, krustojot tos ar Pekinas šķirnes suņiem, tika likti pamati šicū šķirnei.
Tāpēc pavisam oficiāli sunīšus no Ķīnas Eiropā varēja ievest tikai 20. gadsimtā, lai gan no tibetiešu rokām kā dāvinājums tie paspēja nonākt Eiropā jau 17. gadsimtā.
Šicū mīluļus dēvē arī par krizantēmas suņiem, jo viņu sejā manāma līdzība ar šī auga ziedlapiņām – apmatojums ap purnu aug uz augšu.
Taču Irēna izvēlējās šicū sunīti vairāk personības dēļ: “Draudzīgs, dzīvespriecīgs, mazs sunītis bija tieši tas, ko meklējām. Piesaistīja, ka šicū parasti neizvēlas vienu konkrētu cilvēku par savu saimnieku, bet visus ģimenes locekļus uztver vienlīdzīgi. Ģimenē esam četri, un uzmanību no mīluļa vēlas katrs.”
4. jūlijā Elvisam palika desmit mēneši. “Varētu uzskatīt, ka viņš jau ir pieaudzis, bet īstenībā tieši šobrīd ejam cauri sarežģītākajam posmam – pēc suņu vecuma Elviss kļuvis par pusaudzi.
Brīžos, kad Elviss garlaikojas vai sadusmojas, viņš mēdz grauzt mēbeles vai plēst savus tualetes paladziņus. Pieaugšana turpinās līdz apmēram 18 mēnešiem. Līdz tam apmācība ir īpaši svarīga, lai pieaugot mīlulis mācētu labi uzvesties. Elviss ir ļoti viltīgs, bet, neskatoties uz to, paspējis jau apgūt pamata komandas un paklausīgi tās pilda. Gudrs suns,” stāsta saimniece.
Šīs šķirnes suņiem pilnībā pietiek ar aktivitātēm telpās, taču patiks arī pastaigas ārā. Te gan jāatceras, ka šicū slikti panes karstumu. Tas tādēļ, ka purniņa plakanās formas dēļ plaušās ieplūstošais gaiss neatdzesējas pietiekami efektīvi. Karstā laikā tiem labāk uzturēties iekštelpās – ar gaisa kondicionēšanas sistēmu.
Elviss ir nebēdnīgs, mīlošs un uzticīgs, īsts ģimenes suns – kompanjons; seko visur, kur vien iespējams. Sargā māju, rej, kad ierauga svešiniekus.
Tomēr šicū nebūs piemēroti tiem, kam trūkst brīvā laika. Vienatnē sunītis ļoti skumst. “Mūsu gadījumā kāds no ģimenes locekļiem vienmēr atrodas mājās, rotaļājas, ved mīluli pastaigā utt. Īpašu interesi Elviss izrāda par mūziku. Kā nu ne – ar tādu vārdu! Kad mans tēvs spēlē sintezatoru vai ģitāru, viņš sēž blakus un cītīgi klausās. Kad iestājas klusums, sāk neapmierināti riet,” ikdienas ainiņu ieskicē Irēna.
Elviss uzturā lieto veterinārārsta ieteikto sauso barību. Reizēm tiek palutināts ar konserviem, pastēti, kādu našķi. Veselība Elvisam ir laba, taču šicū šķirnei mēdz būt nosliece uz vairogdziedzera hormonu samazinātu izdali (hipotireozi), alerģijām, elpošanas, ausu, zobu un acu problēmām, starpskriemeļu disku slimību, urīnpūšļa kaitēm, nieru un gurnu displāziju, tāpēc vēlams regulāri doties uz profilaktiskām apskatēm.
“Šī suņa kažoks sastāv no pavilnas un ārējā apmatojuma, kas turpina augt visu dzīvi, tāpēc prasa īpašas rūpes.
Reizi mēnesī mīluli vannojam un apgriežam nagus. Suņu skaistumkopšanas salonu apmeklējam reizi divos mēnešos. Tā kā konkursos nepiedalāmies, izvēlamies īsu kucēna griezumu, kas ideāli piemērots vasarai,” stāsta Irēna.
Uzziņa
- Šicū (Shih Tzu) suņa izcelsmes vieta – Tibeta; šķirne pirmo reizi oficiāli atzīta 1940. gadā Lielbritānijā
- Auguma augstums līdz 28 cm, svars – 4 līdz 7 kg
- Bagātīgs apmatojums – ar mīkstu pavilnu un garu, cietu, gludu ārējo apmatojumu, kas prasa cītīgu kopšanu; krāsas – visdažādākās; pāri acīm krīt mati; ir izteikta bārda un vaigu bārda
- Mazs, spēcīgs suns ar lielu galvu, garenu muguru un īsām kājām; purns – īss; ausis – garas, nokarenas; acis – apaļas, pārsvarā tumšas
- Neatkarīgi, uzticami, rotaļīgi, ļoti novērtē cilvēku uzmanību, neiebilst pret dzīvi telpās, mēdz būt stūrgalvīgi
- Dzīves ilgums – 13 līdz 16 gadi
- Cena vidēji 400 līdz 1000 EUR