Arhitekte Gaile saņem vairākas draudu vēstules saistībā ar Okupācijas muzeju 48
Arhitektei Zaigai Gailei un viņas ģimenei 2015. gada pēdējos mēnešos saistībā ar viņas opozīciju Okupācijas muzeja piebūves “Nākotnes nams” projektam trīs reizes vēstuļu veidā esot izteikti draudi, un Valsts policija šajā sakarā sākusi izmeklēšanu.
Sazvanīta Tallinā, arhitekte pastāstīja, ka trīs vēstules sūtītas no Jelgavas. Vēstules bijušas anonīmas, ar nesalasāmu, uzšņāptu parakstu. Pēc Gailes domām, tās rakstījusi viena un tā pati persona: “Tur bija teikts, ka esmu liela valsts ienaidniece, nerunājot nemaz par manu ģimeni.” Gaiļi nosaukti par “ļauniem cilvēkiem”, un dots mājiens, ka ar viņiem var “kaut kas notikt”. Ekspremjera Māra Gaiļa dzīvesbiedre nešaubās, ka draudi izteikti konkrēti Okupācijas muzeja piebūves lietas sakarā. 20. janvārī Rīgas pilsētas būvvalde atkal neizsniedza “Nākotnes nama” būvatļauju, aizbildinoties ar tehniskā risinājuma dokumentācijas nesaņemšanu (plašāk “LA” 22. janvāra numurā). Savukārt Zaiga Gaile ir zināma kā dedzīga arhitekta Gunāra Birkerta ieceres kritizētāja. Viņas ieskatā, aplami mēģināt lietā meklēt kādu politiku, jo pavērst visu tādā virzienā “ir ārkārtīgi ērti”: “Okupācijas muzejs ir svēta lieta, bet es gribu, lai tas ir tāds, ar kādu patiešām varētu lepoties. Jo šis projekts ir ārkārtīgi sliktas kvalitātes.”
Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietnieks Toms Sadovskis krimināllietas esamību ne noliedza, ne apstiprināja. Šādos gadījumos sniegt informāciju par notikušo vispirms esot paša cietušā, tas ir Zaigas Gailes, ziņā. Tikmēr saistībā ar draudu vēstulēm uz Valsts policiju liecinieka statusā izsaukts arī Okupācijas muzeja direktors Gunārs Nāgels. Viņš apstiprināja iepriekš laikrakstam “Brīvā Latvija” pausto, ka saņēmis pavēsti sakarā ar krimināllietu, kurai dots savs numurs. Viņam jautāts, vai pazīst pilsoni Zaigu Gaili, vai viņiem esot konflikts, kad pēdējā laikā tikušies un vai pagājušā gada novembrī – decembrī bijis Jelgavā. Nāgels atbildējis, ka Gaiļus pazīst apmēram 30 gadu un personisku konfliktu viņu starpā nav. Arī Jelgavā minētajā laikā Nāgels nav bijis: “Bet man neprasīja, vai es esmu tās vēstules sūtījis vai arī zinu, kas tās sūtīja. Atbilde būtu nē, jo ne es esmu tās sūtījis, ne zinu, kas tās sūtīja. Vēstules man nerādīja, un es arī nezinu neko precīzu par saturu.”
Pēc pagājušajā nedēļā VAS “Valsts nekustamie īpašumi” rakstveida oficiālā būvvaldes atteikuma saņemšanas VNĪ, kas ir Okupācijas muzeja piebūves pasūtītājs, vēl apsver tālākos soļus.
Iespējams, būvvaldes lēmums tiks pārsūdzēts. Pēc Nāgela teiktā, atteikums galvenokārt balstoties uz Rīgas galvenā arhitekta Gvido Prinča apsvērumiem, ka jaunbūvējamā ēka “neiekļaujas Vecrīgā”. “Nākotnes nama” projekta virzītāji par rīcības tālāko plānu varētu izlemt šonedēļ.