Gunārs Nāgels: Informācijas karš kļūs vēl intensīvāks 2
Krievija turpinās Apvienoto Nāciju ģenerālasamblejā un ANO Cilvēktiesību padomē cīnīties pret mēģinājumiem “sagrozīt vēsturi un Otrā pasaules kara iznākumu” – tā pirms dažām dienām preses konferencē paziņoja Krievijas ārlietu ministra vietnieks Genadijas Gatilovs. Viņš teica, ka šie mēģinājumi ir pēdējā laikā ieguvuši draudošu raksturu.
Krievija arī turpināšot cīnīties ar vēsturiskām atklāsmēm, tostarp arī tām, ko izplata Latvijas Ārlietu ministrija. Gatilovs skaidri apstiprina informācijas kara nozīmi, kad sūdzas, ka šīs atklāsmes cenšas atņemt gan viņiem, gan visai starptautiskajai sabiedrībai kopīgu vēsturi, ar kuru visiem vajadzētu lepoties.
Informācijas karš ir daļa no modernā hibrīdkara, un tieši šī kopīgā vēsture līdz šim bija Kremļa veidotā pasaciņa, kura atļāva uzskatīt Padomju Savienību un Krieviju kā pasaules glābēju, un citus kā ļaunos fašistus, to līdzskrējējus vai, labākā gadījumā, ne sevišķi efektīvus Maskavas sabiedrotos.
Arvien efektīvāk notiek cīņa pret šīs Maskavas kopīgās vēstures interpretāciju, un par Eiropas kopīgās vēstures patieso izpratni arvien biežāk diskutē konferencēs un presē.
Latvijas Okupācijas muzejam (OM) ir plaša sadarbība ar zinātniskajām institūcijām un muzejiem ārzemēs, OM piedalās šīs patiesās kopīgās vēstures veidošanā. Muzejam ir unikāla iespēja ietekmēt valsts galvas un citus augstus viesus, kuri nāk Valsts protokola vizīšu ietvaros uz muzeju, kur viņiem individuāli stāsta par mūsu sāpīgo vēsturi.
Patlaban tas notiek trūcīgos apstākļos, jo muzejs jau trešo gadu mitinās ierobežotās pagaidtelpās, gaidot sen paredzēto Latviešu strēlnieku laukuma ēkas pārbūvi. Darbi visu laiku iet uz priekšu, bet ik pa laikam tiek mests sprungulītis, lai kaut kas atkal aizkavētos.
Kā daļa no propagandas kara prokremliskā motociklistu grupa “Night Wolves” (“Nakts vilki”) sestdien Maskavā uzsāka braucienu cauri Eiropai uz Berlīni, lai atzīmētu uzvaras 70. gadadienu. Lai nebūtu šaubu par motociklistu simpātijām, braucienu rotā karogs ar uzrakstu: “Par Dzimteni, par Staļinu”. Lai arī Polija ir aizliegusi braucienu, grupas līderis lepni paziņojis, ka tik un tā šķērsos Poliju.
Tad jājautā, vai šī uzspļaušana Polijas tiesībām drīzāk neatgādina 1939. gada 17. septembri, kad Maskava iebruka Polijā, īstenojot Hitlera – Staļina pakta vienošanos?
Informācijas karš kļūs vēl intensīvāks. Tāpat traucējumi mūsu spējām piedalīties šajā karā pieaugs. Nedrīkstam “uzdot” cīņu.