Draudīgais Zikas vīruss: Vai no tā jābīstas arī Latvijā? 0
Pasaulē tiek sēta panika par noslēpumainā Zikas vīrusa izplatību, tāpēc rodas pamatots jautājums, vai no tā jābīstas arī Latvijā.
Mūsdienās cilvēki diezgan brīvi apceļo pasauli, tāpēc dažādas slimības izplatās ļoti strauji. Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs ziņo par Zikas vīrusa izplatību Dienvidu un Centrālās Amerikas valstīs. Uzliesmojumi bijuši arī Āfrikā, Dienvidaustrumāzijā un Klusā okeāna salās. Bažas par tā izplatību sasniegušas Eiropu un Ziemeļameriku, kur inficēšanās konstatēta vairākiem cilvēkiem, kuri atgriezušies no ceļojuma vīrusa skartajos reģionos.
Ārlietu ministrija aicina ceļotājus, kuri apmeklē šos apgabalus, censties izvairīties no odu kodumiem. Slimības izraisītāju pārnēsā moskīti – Aedes ģints odi, kas Latvijas klimata apstākļos nedzīvo. Īpaša piesardzība jāievēro grūtniecēm un cilvēkiem, kuri cieš no imūnsistēmas traucējumiem vai smagām hroniskām slimībām, kā arī maziem bērniem.
Zikas vīrusu ceļotāji var savā organismā atvest arī uz Latviju, taču vīruss nepāriet no cilvēka uz cilvēku, tāpēc te izplatīties nevar.
Par saslimšanu liecina drudzis, izsitumi, locītavu sāpes, acu iekaisums, var būt galvassāpes, vemšana un neiroloģiskas komplikācijas. Simptomi izpaužas tikai 20% gadījumu un var būt vērojami no vairākām dienām līdz nedēļai. Smagos gadījumos nepieciešama hospitalizācija, bet patlaban iespējams ārstēt tikai slimības simptomus, nevis pašu slimību. Ir sākta vakcīnas izstrāde, bet tā jāgaida vismaz gadu.
Pasaules veselības organizācija brīdina, ka vīruss izplatās eksplozīvi, taču speciālistiem joprojām nav īstas skaidrības par to. Nav arī saprotams, vai grūtnieču inficēšanos un saslimšanu var saistīt ar jaundzimušajiem diagnosticētu mikrocefāliju – slimību, kam raksturīgs samazināts galvaskausa apjoms un bojātas smadzenes. Diemžēl vīruss pāriet no mātes uz bērnu, kā arī dzemdību laikā un pārlejot asinis. Amerikas Slimību profilakses un kontroles centrs novērojis, ka iespējama arī seksuāla pārnese – Zikas vīruss konstatēts spermā ilgāk nekā divas nedēļas pēc atveseļošanās no tā. Šā iemesla dēļ dzimumsakaru laikā jālieto prezervatīvs.
! Ja divu nedēļu laikā pēc atgriešanās no ceļojuma pa valstīm, kur reģistrēta Zikas, Denges vai Čikuguņjas vīrusa infekcija, novērojams drudzis un muskuļu sāpes, nepieciešams vērsties pie ārsta un informēt par ceļojumu.