“Mettas” organizācijai pirmo lielo titulu atnesusi sieviešu komanda, kļūstot par Latvijas kausa ieguvējām.
“Mettas” organizācijai pirmo lielo titulu atnesusi sieviešu komanda, kļūstot par Latvijas kausa ieguvējām.
Foto: FS “METTA”

Drāma lietainajā “Daugavā” 0

Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Svētdiena Eiropā bija bagāta ar lielām futbola spēlēm. Klasika Spānijā un Francijā, grandu cīņa Liverpūlē, trīs mači arī Latvijas virslīgā. “Bet centrālais notikums ir Daugavas stadionā,” pa pusei jokojot, pa pusei nopietni piekrīt futbola skolas “Metta” līdzdibinātājs Andris Riherts.

Izcili vārti

Lietainajā galvaspilsētā cīņā starp “Mettu” un “Liepājas Futbola skolu” noskaidrojās Latvijas kausa ieguvējas futbolā sievietēm. Interesants duelis, rīdzinieces līdz finālam nokļuvušas pirmo reizi, pusfinālā sensacionāli pēcspēles sitienos pārspējot Latvijas čempiones un galvenās favorītes “Rīgu”. 11 metru sitienos izšķirošo cīņu sasniedza arī liepājnieces, pārspējot “Olaini” ar priekšgalā esošo Marildu, kura kļuva par turnīra rezultatīvāko spēlētāju. Aizsteidzoties notikumiem pa priekšu – arī finālā uzvarētāju noskaidrošanai nepietika ne ar 90 minūtēm, ne papildlaiku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc spēles pirmajām 20 minūtēm gan šķita, ka viss skaidrs – Amēlija Lipšāne no soda laukuma robežas trāpa zem pārliktņa un vēl skaistākus vārtus no tālākas distances gūst Anastasija Vainere – 2:0 “Mettai”. Turklāt vēl divus gandrīz tīrus izgājienus vienatnē pret vārtsargu nerealizē Nelle Treimane. “Faktiski viņas dēļ 2011. gadā arī izveidojām pirmo meiteņu grupu. Atnāca kopā ar dvīņubrāli Niklāvu, kurš šosezon debitēja virslīgā, trenējās ar puišiem un arī Nellei vajadzēja komandu, kur spēlēt,” atminas “Mettas” ģenerālsekretārs Ģirts Mihelsons.

Taču, kā jau sieviešu sportā – Liepāja atgūstas un otrā puslaika vidū izlīdzina rezultātu. Finālam gan drīzāk derētu apzīmējums – meiteņu sportā, jo lielākā daļa dalībnieču nav sasniegušas 18 gadu vecumu. Jautāts, vai būs bankets, uz dalībnieču dienaskārtību norāda Andris Riherts: “Picas. Viņām taču rīt uz skolu jādodas.” Liepājniecēm abus vārtus iesita 14 gadus vecās Helēna Reinfelde un Ance Meijere. Kurzemniecēm šis bija sestais kausa fināls (no kopumā deviņiem), viņas šosezon uzvarēja pirmās līgas čempionātā. Augstākajā nespēlēja spēlētāju trūkuma dēļ, arī svētdien rezervē bija vien divas futbolistes.

“Mēs pirms spēles runājām – ja uzvarēsim, būs gan visu laiku jaunākā kausa ieguvēja, gan vecākā. Annijai Andersonei 14 gadi apritēs pēc divām nedēļām, savukārt kapteinei Sintijai Čamanei tūlīt būs 42. dzimšanas diena,” pēc spēles stāsta “Liepājas Futbola skolas” galvenais treneris Raivo Varažinskis, “mūžam jauna. Ģimene, pilnas slodzes darbs, bet vienalga nāk un palīdz, kā vien var, tāpat Anna Propošina (31). Sintija Čamane tiesā arī vīriešu hokeja virslīgu. Šodien un pusfinālā nospēlēja 120 minūtes, varu tikai pabrīnīties, stipri šaubos, ka man pietiktu spēka.” Kopā ar mammu laukumā dodas arī meita – nepilnus 16 gadus vecā Tīna Čamane.

Krievu blogeris

“Valmieras” galvenais treneris Jurģis Kalns šosezon pēc kādas no spēlēm izteicās, ka nostaigājis vairāk nekā desmit tūkstošus soļu. Te viņam pogas noteikti izgriež “Mettas” meiteņu galvenais treneris Ņikita Kovaļčuks, kurš gar laukuma malu dejo kā atspere. Viņš ir pazīstams Krievijas futbola blogeris, kura “YouTube” kanālam ir 420 tūkstoši abonentu. Agrāk strādājis dažādu Krievijas kanālu sporta redakcijās, Latvijas futbolā parādījās aizpērn Jūrmalas “Spartakā”, vēlāk viņa aizrautībai noticēja Mihelsons, uzticot darbu ar jauniešiem un sieviešu komandu. Kovaļčuks jau 24. februārī nosodīja Krievijas iebrukumu Ukrainā un savas nostājas dēļ dzimtenē atgriezties nevarot, bet tur vēl joprojām mīt tuvinieki. Tieši fināla dienā Ņikitam Kovaļčukam apritēja 35, meitenes trenerim dāvāja kausu, pēcspēles sitienos uzvarot ar 4:2.

Reklāma
Reklāma

Spēles laikā Ģirts Mihelsons izteicās – ja komanda zaudē, esot vadībā ar 2:0, vainīgs treneris. “Varu piekrist šai tēzei, bet tas ir vienas spēles kontekstā,” vēlāk kolēģa teikto komentē Riherts. “Man kā līdzjutējam sliktākais zaudējums bija UEFA Čempionu līgas finālā 2005. gadā, kad “Milan” pret “Liverpool” izlaida 3:0 pārsvaru. Vai tas nozīmē, ka Karlo Ančeloti ir slikts treneris? Gadās visādi. Šodien tā nenotika, liels prieks par visiem, par meitenēm. Viņas sāka pirmajā līgā, uzvarēja, četrus gadus esam augstākajā līgā un beidzot arī tituls. Ja kaut ko grib, tad jāiet cauri tādām grūtībām kā šodien. Šis ir labs piemērs arī mūsu puišiem.” Sieviešu līgā “mettietēm” otrā vieta.

Matrevicu skola

Teju visas kausa ieguvējas no pirmās dienas trenējas “Mettas” sistēmā. Viens no izņēmumiem ir vārtsardze Madara Matrevica – “Valmieras” pamatvārtsarga Riharda Matrevica māsa. “Pendeļu” sērijā viņa savu darbiņu paveica – vienu sitienu atvairīja, vēl reizi pretiniece bumbu raidīja pāri vārtiem. Madara lika lietā psiholoģiju, cenšoties bumbu nevis vienkārši paripināt oponentēm, bet gan pieiet klāt un nodot rokās. “Šos knifus man visvairāk mācījis Artūrs Biezais, “Mettas” vārtsargu treneris,” atzina 16 gadus vecā Matrevica, kurai bērnībā futbols ļoti nepaticis, bet kāda reize, kad ar brāļiem kopā dzenāta bumba, visu mainījusi par 180 grādiem. “Vārtos nonācu nejauši, vienā spēlē ielika pamēģināt un diezgan labi sanāca. Kopš tās reizes esmu vārtos. Grūti noticēt uzvarai kausa finālā. Domāju, ka pelnīti, daudz kam gājām cauri, lai šeit nokļūtu. Meitenes cīnījās līdz pēdējai minūtei. Liels pārsteigums, ka Liepāja bija finālā. Pusfinālā arī mēs pārsteidzām, uzvarot “Rīgu”. Viņas palika mazākumā un, ja šo iespēju neizmantotu, tad ilgi nožēlotu.”

“Ļoti vājas pirmās 20 minūtes, sadegām. “Metta” pārsteidza ar četru spēlētāju augsto presingu, dabūjām divus golus. Pēc tam – fantastiska spēle, cepuri nost, nepadevāmies. Mums tik daudz problēmu bijis, šorīt viena pamatsastāva spēlētāja izkrita. Ļoti sarežģīts gads morālā ziņā, bet ceru, ka nākamgad atkal būsim virslīgā,” sacīja Raivo Varažin­skis, Latvijas čempions 2015. gadā “Liepājas” sastāvā. Viņš sāji pasmaida – dažādos statusos zaudējis četrus Latvijas kausa finālus. Novēlu, lai piektais piegājiens izdodas veiksmīgs.

Pozitīvs vektors

“Sieviešu futbols noteikti ir audzis, finālā scenārijs bija kosmisks. Tehniskais līmenis ir augstāks, mācāmies spēlēt futbolu, ne tikai spert bumbu uz priekšu. Meitenēm vajag pieaugt, iegūt pieredzi. Arī Latvijas čempionātā vidējam vecumam jābūt lielākam, redzu, ka ejam pareizā virzienā, vīriešu klubi iesaistās sieviešu futbola attīstībā,” sprieda Latvijas sieviešu izlases kādreizējais galvenais treneris Didzis Matīss, kurš šobrīd Latvijas Futbola federācijā ir elites sieviešu futbola speciālists.

Latvijas čempiones “Rīga” finansiāli stimulējot savas labākās spēlētājas, bet nevienas profesionāles vietējā līgā nav. Šī ir platforma, lai tiktu pie līguma ārzemēs, Matīss pārliecināts, ka leģionāres gaitām jau gatava, piemēram, Nelle Treimane. Nākamgad sieviešu līgā būs astoņas komandas, no 2024. gada visiem vīriešu virslīgas klubiem būs jābūt arī sieviešu komandai augstākajā līgā.

Trešdien “Skonto” stadionā Latvijas kausa fināls vīriešiem – pašreizējā ieguvēja “RFS” pret “Audu”. Kādu desertu būs sagatavojuši kungi?

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.