Doņeckas “referendumā” balso savā, kaimiņu un neesošu sievu vārdā 0
Ukrainas austrumu apgabalos Luganskā un Doņeckā vakar notika prokrievisko separātistu iestudētais referendums, kurā šo apgabalu iedzīvotāji balsoja par atšķelšanos no Ukrainas. Ukrainas mediji ziņo, ka tā dēvētais referendums aizritēja haotiskā gaisotnē. Balsojuma laikā netika veikta pienācīga balsotāju reģistrēšana, ļaujot šajā “referendumā” iedzīvotājiem balsot tik reizes, cik viņiem tīk. Izdevuma “Novosti Donbasa” žurnālists “referendumā” nobalsojis vairākas reizes – gan par sevi, gan par kaimiņu, gan divreiz par neesošo sievu. Iestudētā referenduma dalībniekiem bija ar “jā” vai “nē” jāatbild uz jautājumu: “Vai jūs atbalstāt Doņeckas Tautas Republikas/Luganskas Tautas republikas pašnoteikšanās likumu?” Turklāt “referenduma” dalībniekiem tika lūgts ziedot naudu arī Doņeckas Tautas Republikas budžetam, no notikuma vietas informēja raidsabiedrības “BBC” žurnālists.
Gan starptautiskā sabiedrība, gan Kijeva “referendumu” uzskata par neleģitīmu. Ukrainas Ārlietu ministrija izplatījusi paziņojumu, kurā sarīkoto balsojumu nodēvēja par “Kremļa atbalstītu noziedzīgu farsu”. “Šī noziedzīgā farsa organizētāji ir pārkāpuši konstitūciju un Ukrainas likumus. Kremļa inspirētajam, organizētajam un finansētajam 11. maija referendumam nav nekāda likumīga spēka, un tas neatstāj nekādas legālas sekas uz Ukrainas teritoriālo vienotību,” teikts Ukrainas Ārlietu ministrijas paziņojumā. Ukrainas pagaidu prezidents Oleksandrs Turčinovs atzina, ka liela daļa Doņeckas iedzīvotāju simpatizē prokrieviskajiem separātistiem, taču sacīja, ka “referendums ir solis bezdibeņa virzienā”. “Tie, kuri aizstāv pašnoteikšanos, nesaprot, ka austrumu reģionos tas nozīmēs ekonomikas, sociālo programmu un ikdienas dzīves pilnīgu sagraušanu,” paziņoja Turčinovs. Viņš arī brīdināja, ka vietējos iedzīvotājus ir apmānījuši teroristi, kuri darbojas Maskavas un Krievijas prezidenta Vladimira Putina interesēs. “Ar lielas daļas vietējo iedzīvotāju atbalstu notiek briesmīgs terors. Tā ir milzīga problēma – Krievijas propagandas maldinātie iedzīvotāji atbalsta teroristus,” paziņoja Turčinovs.
Arī internetā publicētās fotogrāfijas un video materiāli no Doņeckas liecināja, ka pie nedaudzajiem balsošanas iecirkņiem bija garas rindas. Vietējie žurnālisti informēja, ka gandrīz visi, kuri piedalījās “referendumā”, balsoja par atdalīšanos no Ukrainas. Savukārt Ukrainas vienotības aizstāvji balsošanu ignorēja. Tikmēr prokrieviskie separātistu vadoņi jau paziņojuši, ka nākamajā nedēļas nogalē – 18. maijā – varētu notikt nākamais referendums – par Doņeckas pievienošanu Krievijas Federācijai.
Eiropas Savienība uz prokrievisko separātistu iestudēto referendumu Ukrainā reaģējusi ar kārtējo bažu paušanu un brīdinājumiem pret Krieviju paplašināt sankciju sarakstu. Eiropas Komisijas pārstāvis Janušs Levandovskis sarunā ar Vācijas raidsabiedrību “Deutsche Welle” izteicās, ka šodien sankciju sarakstā varētu tikt iekļautas 15 personas un daži Ukrainas uzņēmumi, kas nonākuši Krievijai pietuvinātu cilvēku kontrolē. Tikmēr Francijas prezidents Fransuā Olands, kurš nedēļas nogalē Vācijā ar kancleri Angelu Merkeli pārrunāja samilzušo krīzi Ukrainas austrumos, paziņoja, ka Francija tomēr pārdos Krievijai divus “Mistral” klases desantkuģus. “Līgums tika parakstīts 2011. gadā, tas tiek pildīts un tiks pabeigts līdz oktobrim,” apstiprināja Olands. Šā darījuma ietvaros Francija nopelnīs 1,2 miljardus eiro. Tiesa, darījums izpelnījies daudzu NATO valstu iebildes. ASV aicinājušas Parīzi pārskatīt darījumu, kura ietvaros Krievija iegūs pieeju modernākajām militārajām tehnoloģijām, raksta avīze “The Moscow Times”.