Donalda Trampa slepkavības mēģinājums atzīts par “nozīmīgāko neveiksmi” pēdējo desmitgažu laikā, atzīst slepenā dienesta vadītāja 37
Savā pirmajā publiskajā uzstāšanās reizē pēc bijušā ASV prezidenta slepkavības mēģinājuma, organizācijas direktore, kas atbildīga par viņa drošību, atzinusi: “Mums neizdevās.” Tā izteicās ASV Slepenā dienesta vadītaja Kimberlija Čītla, kad komiteja viņu uzrunāja par aģentūras drošības operācijām liktenīgajā dienā, vēsta “SkyNews”.
Apšaudē ārējā kampaņas mītiņā Batlerā, Pensilvānijas štatā, 13. jūlijā ievainoja Trampa labo ausi, nogalināja vienu skatītāju un ievainoja vēl vienu.
Sabiedrības locekļi bija norādījuši likumsargiem uz aizdomās turamo vēl pirms apšaudes, un Čītla kundze atzina, ka aģentūra bija informēta par aizdomīgu personu “no divām līdz piecām reizēm”.
Fakts, ka aizdomās turamais spēja piekļūt tik tuvu Trampam uz tuvumā esošā ēkas jumta, ir izraisījis politiķu sašutumu, kuri norāda uz drošības nepilnībām Slepenajā dienestā.
Čītla kundze atzina, ka jumts tika identificēts, kā potenciāls vājais punkts dažas dienas pirms mītiņa, un viņa sacīja, ka pēc incidenta viņa telefoniski atvainojās Trampam personīgi.
“Mums neizdevās. Kā ASV Slepenā dienesta direktore es uzņemos pilnu atbildību par jebkādiem drošības pārkāpumiem,” Čītla kundze sacīja savā liecībā komitejai.
“Slepkavības mēģinājums pret bijušo prezidentu Donaldu Trampu 13. jūlijā ir nozīmīgākā operatīvā neveiksme Slepenajā dienestā pēdējo desmitgažu laikā.”
Atbildot uz republikāņu apgalvojumiem, ka aģentūra atteikusies no resursiem, lai aizsargātu Trampu, Čītla kundze skaidroja, ka drošība bijušajam prezidentam tika pastiprināta jau pirms apšaudes.
“Drošības līmenis, kas tika nodrošināts bijušajam prezidentam, tika palielināts jau pirms kampaņas un pakāpeniski auga atbilstoši draudiem,” viņa sacīja.
“Mūsu misija nav politiska. Tā ir dzīvības un nāves jautājums.”
Viņa atteicās sniegt konkrētas atbildes par dienas drošības plānu, gan no republikāņu, gan demokrātu puses, piebilstot, ka jautājums tiek izmeklēts iekšēji.
Pirms apšaudes vietējie likumsargi bija pamanījuši Krūksu staigājam pa mītiņa malām un informējuši amatpersonas.
Krūksa attēls pat tika izplatīts no likumsargu vidū, kas atradās ārpus drošības perimetra.
Čītla kundze atzina, ka viņš tika identificēts kā aizdomīgs, bet drauds netika apstiprināts.
“Ja būtu bijusi saņemta informācija par reālu draudu, mēs nekad nebūtu ļāvusi bijušajam prezidentam kāpt uz skatuves,” viņa piebilda.