Dominēs nepieredzējuši prokurori 11
Ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers vakar prokuroru gadskārtējā sanāksmē uzsvēra, ka gan šā gada, gan arī nākamo gadu prioritāte ir un būs prokuroru darba kvalitāte. Taču tā ir atkarīga arī no tā, kā strādā citas tiesībsargājošās iestādes. “Visās izmeklēšanas iestādēs, muitas un finanšu policijā, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB), kā arī prokuratūrā kadru mainība ir viens no pamatjautājumiem. Ja trūkst motivācijas un profesionalitātes, nākas dzirdēt daudz pārmetumu. Tā ir dzīves realitāte, ka, pieaugot prokuroru darba slodzei, lietu skaitam vienam prokuroram, samazinās darba kvalitāte,” atzina ģenerālprokurors.
Pagājušajā gadā no prokuratūras aizgājuši 27 cilvēki, lielākā daļa devušies izdienas pensijā, kas pēc likuma pienākas no 50 gadu vecuma, ja darba stāžs ir 20 gadu. Šogad šī tendence turpināšoties, jo izdienas pensijā jau devušies pieci prokurori un ģenerālprokurors saņēmis virkni iesniegumu par atbrīvošanu no amata, lai dotos pelnītā atpūtā. Patlaban prokuratūrā stažējas 20 jaunie prokurori, kuri, cerams, šogad nokārtos eksāmenu un kļūs par pilntiesīgiem prokuroriem.
Prokuratūrā patlaban notiek strauja kadru maiņa, un jāņem vērā tas, ka tuvākajos gados tur dominēs nepieredzējuši prokurori. 2005. gadā prokuratūrā strādāja 605 prokurori, bet šā gada sākumā – 499.
Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs, kurš arī piedalījās sanāksmē, solīja, ka tiesnešiem un prokuroriem pakāpeniski tiks palielināta alga, sākot ar 2018. gadu. Valsts policijā nav labāka situācija, jo 2014. un 2015. gadā no darba aizgājuši vairāk policistu, nekā pieņemti.
Neraugoties uz cilvēkresursu problēmām, gada laikā ir izdarīts nozīmīgs darbs, atklājot un izmeklējot noziegumus un uzrādot valsts apsūdzību. Noziedzīgu nodarījumu skaits ir samazinājies visu noziegumu kategorijās – gan sevišķi smagie, smagie, mazāk smagie noziegumi un kriminālpārkāpumi. Ievērojams progress pozitīvā virzienā ir jūtams arī sevišķi smago noziegumu statistikā. Tiesa, satraucošs fakts ir dubultslepkavību skaita pieaugums, kad par noziedznieka upuriem kļūst divi vai vairāki cilvēki.