Dombrovskis – EP dzirnavās 3
Īsi pirms 14.30 pēc Briseles laika pa gaiteni, kas rūpīgi ar sarkanu lenti sadalīts ejās, no kurām viena paredzēta žurnālistiem, otra – Eiropas Parlamenta deputātiem, Latvijas izvirzītais Eiropas komisārs Valdis Dombrovskis, kam paredzēts Eiropas Komisijas viceprezidenta portfelis ar atbildības jomu “Eiro un sociālais dialogs”, ieradās EP komisāru noklausīšanās telpā, lai nākamās trīs stundas aizvadītu jautājumu un atbilžu krustugunīs par to, kā izprot savus gaidāmos Eiropas līmeņa pienākumus un kā strādājis līdz šim savā valstī.
No 45 deputātiem kopumā retais turējās pie viena jautājuma, izmantojot iespēju uzdot vairākus, ko Dombrovskis rūpīgi piefiksēja un skaļi arī atzīmēja. Kā jau iepriekš paredzēts, noklausīšanās process demonstrēja politisko ideoloģiju, jo abās atbildīgajās komitejās – Ekonomikas un monetāro lietu, kā arī Nodarbinātības un sociālo lietu – strādā deputāti no dažāda spektra spēkiem. Dombrovska pārstāvētās centriski labējās Eiropas Tautas partijas (ETP) deputāti centās uzsvērt politiķa pieredzi, vadot Latviju krīzes laikos, un sasniegumus, noslēdzot starptautiskā aizdevuma programmu un Latviju izvedot uz izaugsmes ceļa, un vaicājot redzējumu par gaidāmo portfeli. EP pārstāvētie sociāldemokrāti un zaļie uzstājās daudz kritiskāk, uzsverot, ka Dombrovska taupības politika ir radījusi smagu sociālo spriedzi Latvijā un veicinājusi jaunu cilvēku došanos emigrācijā. “Vai jūs savu taupības politiku īstenosiet arī Eiropas Savienības līmenī?” vaicāja vairāki kreisie politiķi no Eiropas dienvidu valstīm – Francijas, Spānijas un Itālijas, kuras ir kritiskas pret finanšu jostas savilkšanu.
Virkne deputātu no Francijas īpaši interesējās par Dombrovska spēju sastrādāties ar Francijas izvirzīto komisāru Pjēru Moskovisī, kuru uzskata par politiķa, iespējams, grūtāko spēles partneri. Politikā pieredzējušais, 57 gadus vecais bijušais Francijas finanšu ministrs Pjērs Moskovisī nosaukts ekonomikas, finanšu, nodokļu un muitas politikas komisāra amatam. Viņa noklausīšanās raunds jau noticis, vētrains un kritikas pilns, jo Moskovisī pārstāvētā Francija ir viena no tām eirozonas valstīm, kam ir būtiskas stabilitātes problēmas – ar augstu budžeta iztrūkumu, parādu un citiem rādītājiem, kas neatbilst ES prasībām, taču par spīti visiem šā brīža ekonomikas un finanšu sarežģījumiem pārstāv gan vienu no ES dibinātājvalstīm, gan vienu no visnozīmīgākajiem un ietekmīgākajiem politiskajiem spēlētājiem uz Eiropas politiskās skatuves, turklāt ir Dombrovskim pretēja – kreisa politiska spēka pārstāvis. Eksperti lēš, ka Francijai būs grūti samierināties ar faktu, ka viņu kandidāts nav viceprezidents un ka viņam būs jābūt vienam no spēlētājiem komandā, ko faktiski vadīs komisārs no jaunās valsts, no Latvijas, turklāt ar Francijas sociālistu valdībai pretējiem uzskatiem, piekrītot taupības politikai, nevis tēriņiem. “Mums jānoliek mūsu politiskās atšķirības pie malas un jāstrādā kopā,” sacīja Dombrovskis, kas atbildes sniedza latviešu, angļu un vācu valodā.
Vairākas reizes Dombrovska sacītais izraisīja aplausus biežāk no centriski labējiem politiķiem, īpaši par teikto, ka viņš ir pārliecināts eiro aizstāvis. Savukārt sašutuma vilnis pāršalca zāli, kad Dombrovskis atteicās atbildēt uz franču sociālistes Pervanšas Beresas jautājumu, kuru no saviem darbiem krīzes laikā viņš uzskata par lielāko kļūdu. Dombrovskis norādīja, ka atbildēs uz to personiski. Vēlāk, noklausīšanās noslēgumā, Dombrovskis norādīja, ka šīs atbildes var atrast EK īpašajās rekomendācijās Latvijai, kurās ir norādīti vairāki nepieciešamie uzlabojumi.
Sociālās saziņas tīmekļos ārvalstu žurnālisti un eksperti, kas sekoja līdzi procesam, norādīja, ka V. Dombrovska noklausīšanās ir bijusi pilna tehnisku un sarežģītu jautājumu un valodas, kas būtu grūti saprotama vienkāršajiem pilsoņiem, savukārt citi novērtēja viņa mieru, līdzsvarotību un kompetenci.
Balsojums EP par visu EK sastāvu kopumā gaidāms 22. oktobrī.