Foto: pexels.com

Domā gudri un “zaļi”! Kā ikdienā samazināt plastmasas maisiņu patēriņu? 1

Trešdiena, 3. jūlijs pasaulē tiek atzīmēts kā Starptautiskā no plastmasas maisiņiem brīvā diena.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Vēršot iedzīvotāju uzmanību uz plastmasas atkritumu radītajiem draudiem ekoloģijai un izglītojot par vienkāršām darbībām, kā ikviens var samazināt ikdienā patērēto un atkritumos izmesto plastmasas maisiņu apmēru, “Zaļā josta” dalās ieteikumos, kā ērtāk atteikties no plastmasas maisiņu pārmērīga patēriņa.

Atbilstoši statistikas datiem, katrs Latvijas iedzīvotājs vidēji gadā patērē aptuveni 190 plastmasas iepirkumu maisiņu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt visu Eiropas iedzīvotāju patērētais apjoms kopumā ir ap 100 miljardiem plastmasas maisiņu gadā. Daļu no izlietotajiem plastmasas maisiņiem izdodas savākt otrreizējai pārstrādei, taču Latvijā vēl joprojām liela daļa izlietoto maisiņu nonāk vidē, ilgtermiņā piesārņojot to un nopietni apdraudot ekosistēmu ar naftas produktu atliekām.

Lai mazinātu plastmasas maisiņu radītos draudus videi, “Zaļā josta” aicina iesaistīties Starptautiskās no plastmasas maisiņiem brīvās dienas akcijā, uz vienu dienu atsakoties no plastmasas maisiņu patēriņa pavisam. Sāc ar vienu dienu, turpini mūžīgi.

Padomi, kā ikdienā samazināt plastmasas maisiņu patēriņu:

• Dodies uz veikalu ar savu auduma iepirkuma maisu vai somu.

• Pirkumus veikalā neliec maisiņā. Ja tomēr higiēnas apsvērumu dēļ maisiņš ir nepieciešams, paņem līdzi savus daudzkārtlietojamos mazos maisiņus. Tos ērti var darināt mājas apstākļos, vadoties pēc Youtube un Pinterest vietnēs atrodamajiem padomiem, izmantojot vecos aizkarus vai citus nevajadzīgus audumus.

Foto: pexels.com

• Izvēlies dabai nekaitīgas plastmasas maisiņu alternatīvas – papīra tūtas, auduma maisiņus, kartona kastes.

• Kas vienam lieks, citam var noderēt! Tukšās kartona kastes pēc preču atpakošanas vai izlietotie dāvanu maisiņi var lieliski kalpot par alternatīvu plastmasas maisiņiem.

• Nebaidies rīkoties drosmīgi. Ja dosies uz veikalu ar savu pārtikas kārbu vai stikla burku, sniedz to pārdevējam, lai tieši tavā traukā iesver salātus vai ieliek jēlu gaļu. Tā tu būsi drošs, ka neradīsi ar ēdiena paliekām neglābjami sasmērētu plastmasas iepakojumu, kas nav derīgs pārstrādei.

• Retro ir modē. Ņem skaistu pītu grozu un dodies uz tirgu, kur zemnieki tieši grozā tev ieliks svaigus sezonālus produktus un lauku labumus.

• Lieto maisiņus atkārtoti. Ja mājās jau ir iekrājusies kaudze ar plastmasas maisiem, izmanto tos produktu vairākkārtējai iesaiņošanai atkal un atkal.

• Maisiņa vietā pārtiku iesaiņo bišu vaska drāniņā, atsakoties no plastmasas un saglabājot produktus ilgāk svaigus. Tās iegādājamas eko veikalos, vai drāniņas iespējams pagatavot pašrocīgi mājas apstākļos.

Ja tomēr no plastmasas maisiņu patēriņa nav iespējams atteikties pavisam, atceries izlietotos plastmasas maisiņus nodot pārstrādei, izmetot tos atkritumu dalītās vākšanas konteinerā vieglajam iepakojumam. Tuvāko konteineru var ērti sameklēt vietnē www.atkritumi.lv.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.