Dodoties mežā, neaizmirstiet viedtālruni! 11

AS “Latvijas valsts meži” (LVM) radītajai LVM GEO lietotnei ir vairāk nekā 130 tūkstoši aktīvu lietotāju, starp kuriem ir gan aktīvi dabā gājēji, gan arī dažādu meža darbu veicēji. Kā norāda “LVM Biznesa sistēmu risinājumu” ģeotelpisko risinājumu projektu vadītāja Dana Spulle, LVM GEO ir populārākā karšu lietotne Latvijā, kas dabas draugiem ļauj mežā atklāt daudz jauna un arī nenomaldīties, savukārt ar meža apsaimniekošanu saistīti uzņēmumi tajā gūst visu aktuālo informāciju par savu saimniecību.

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

LVM GEO  mobilā lietotne, kas  sākotnēji tika izstrādāta LVM iekšējām vajadzībām kā instruments darbinieku atbalstam un pakalpojumu sniedzējiem darba uzdevumu saņemšanai, jau krietnu laiku ir brīvi pieejama ikvienam interesentam, lai orientētos dabā. LVM GEO lietotni jebkurš var bez maksas instalēt un lietot savā mobilajā tālrunī vai planšetdatorā (vai vienkārši  – viedierīcē), un šo iespēju novērtējuši un izmanto jau vairāk nekā 130 tūkstoši aktīvu lietotāju. Šī lietotne paredzēta iOS, Windows  un Android operētājsistēmām un tās pamatā ir jau iepriekš sagatavots kartogrāfiskais materiāls.

Taujāta, kādi ir galvenie ieguvumi LVM GEO lietotājiem – dabā gājējiem, Dana Spulle teic, ka, pirmkārt, jau tā ir drošības sajūta. “Papīra kartē katram pašam jāprot noteikt savu atrašanās vietu, savukārt LVM GEO lietotnē kartē redzamais punktiņš parāda cilvēka atrašanās vietu. Tāpat iespējams sekot savas kustības virzienam, redzēt, kādi dabas objekti priekšā, kā arī izsekot, vai neesat novirzījies pa kādu citu meža taku. Tādējādi cilvēks vienmēr varēs iziet uz vietu, kur iegāja mežā, novietoja savu automašīnu vai arī iziet uz kādu lielāku ceļu,”  skaidro ģeotelpisko risinājumu projektu vadītāja. Jāpatur prātā, ka LVM GEO ceļu nemaršrutē un iešanas virzienu katram jāizvēlas pašam. Toties bultiņa mobilā tālruņa ekrānā allaž parādīs, vai cilvēks atrodas uz izvēlētā ceļa, vai arī novirzījies pa kādu citu meža taku.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ir iespējams pārslēgt  dažādas fona kartes, iespējas ir dažādas. Piemēram, var skatīties vēsturiskās kartēs, no gaisa uzņemtajās ortofoto kartēs, ir pievienoti arī tādi dati kā, piemēram, aizsargājamās dabas teritorijas, mežaudzes un citi. Pārslēdzoties uz vecajām kartēm var redzēt, vai attiecīgajā vietā kādreiz bijis ceļš vai, iespējams, kādas mājas, kuras vairs nav saglabājušās. Tāpat zinātāji var identificēt, kur  Pirmajā vai Otrajā pasaules karā norisinājusies karadarbība vai bijušas tranšejas. Šo lietotni ļoti plaši izmanto novadpētnieki, cilvēki, kuri interesējas par vēsturi, tāpat arī garāku pārgājienu cienītāji interesantu maršrutu veidošanai,” tā Dana Spulle.

LVM GEO lietotnes kartēm ir dažādi datu avoti. Piemēram, LVM mežu karte, “Jāņa sētas” izstrādātā karte, OpenStreetMap, Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras ortofoto kartes, vēsturiskās kartes. Starp pievienoto datu avotiem ir arī Dabas aizsardzības pārvaldes, Meliorācijas kadastra un Valsts zemes dienesta uzturētā nekustamā īpašuma valsts kadastra svaigākie dati. Tās visas lieti noder kā dodoties pārgājienos, tā veicot dažādus darbus mežā.

“Garāku pārgājienu cienītāji maršrutu galvenokārt veido, iepriekš izpētot karti, – piemēram, sameklē interesantas formas reljefu,kādu upes līkumu vai citu neparastāku objektu. Ja negribas plānot pašiem, var doties pārgājienā pa LVM vai Dabas aizsardzības pārvaldes uzturētajām dabas takām, turklāt LVM tūrisma objektu un vietu fotogrāfijas var aplūkojot vēl pirms došanās ceļā, ” stāsta Dana Spulle.

LVM GEO lietotne ir labs atbalsta rīks arī to uzņēmumu biznesa procesiem, kuru darbība tiek veikta ģeogrāfiski plašās teritorijās . Piemēram, LVM izstrādāts īpaši pielāgots modulis AS “Augstsprieguma tīkls” (AST) vajadzībām, kas ļāvis modernizēt elektrolīniju apsekošanu, kā arī nodrošina ātrāku datu apmaiņu ar pārvades tīkla informācijas sistēmām.

Latvijā augstsprieguma līniju kopējais garums ir apmēram 5550  kilometri, un AST speciālistiem ik gadus tās jāapseko – jāpārbauda, kādā stāvoklī ir pati elektropārvades līnija, tai pieguļošā aizsargzona un balsti. “Ja līdz šim apsekošanas rezultāti tika atzīmēti manuāli uz papīra lapām, tad līdz ar LVM GEO speciālā moduļa ieviešanu šī informācija tiek atzīmēta lietotnē un jau automātiski nonāk šī uzņēmuma datu sistēmās, tādējādi ļaujot optimizēt arī tālākos augstsprieguma līniju uzturēšanas darbus,” saka LVM ģeotelpisko risinājumu projektu vadītāja.

Tāpat šī lietotne ir neatsverams palīgs arī mežsaimniecisko darbu veicējiem, kuri ar tās starpniecību var saņemt darba uzdevumus un ar tiem saistīto ģeotelpisko informāciju. Kartogrāfiskais materiāls, sūtāmās datu kopas un darba uzdevumi ir individuāli pielāgojami uzņēmuma vai organizācijas vajadzībām. Uzņēmums tajā redz tieši savus meža nogabalus, ļoti detalizētu informāciju par sugu sastāviem, koku augstumu, vecumu, utml. Lietotne nodrošina iespēju pieslēgt uzņēmuma vai organizācijas karšu servisus, kuriem tiek nodrošināta autorizēta pieeja, izmantojot lietotājvārdu un paroli. Tik vien vajadzīgs, kā ieiet LVM GEO lietotnē, lai uzņēmums – meža īpašnieks, uzzinātu par to visu aktuālo informāciju. Šo uzņēmumiem domāto specifisko informāciju lietotājs, kurš dodas pārgājienā, neredz. Savukārt dabā gājējiem lietotnē vienkopus pieejams visplašākais karšu un datu slāņu klāsts, turklāt kartogrāfisko materiālu var izmantot gan tiešsaistē, gan daļu no tā lejupielādēt izmantošanai bezsaistē.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.