Vislabākais variants, kā vākt pumpurus, ir aizskrūvējamo stikla burciņu iesiet auklā un uzkārt kaklā vai zarā. Tad abas rokas būs brīvas vitamīnu lasīšanai.
Vislabākais variants, kā vākt pumpurus, ir aizskrūvējamo stikla burciņu iesiet auklā un uzkārt kaklā vai zarā. Tad abas rokas būs brīvas vitamīnu lasīšanai.
Foto: Inita Šteinberga

Pumpuri – īsta vitamīnu bumba! Derēs gan diētas, gan gavēņa ievērotājiem 5

Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
DHL lidmašīnas avārija Viļņā: traģisks negadījums vai Krievijas sabotāža? Publicēta pilotu un lidojuma kontrolieru saruna pirms traģēdijas… 152
Lasīt citas ziņas

Lai mazinātu stresu un ziemas “riepu”, tagad dabā iet pat zvērināti dīvāna mīļotāji. Pastaigas būs vēl efektīvākas, ja staigājot apēdīs arī pa kādam pumpuram. Tie ir īsta vitamīnu bumba. Derēs gan diētas, gan gavēņa ievērotājiem.

“Es esmu laimīgs cilvēks, jo ik rītu un vakaru varu aizstaigāt uz mežiņu un apēst pa saujai augu pumpuru. Nekādi mākslīgie imunitātes stiprinātāji aptiekās man nav jāmeklē,” vairāk lietot dabas veltes mudina sertificēts pirtnieks un dziednieks Ziedonis Kārkliņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš ir arī diplomēts bioķīmiķis un mediķis, tādēļ dabas dāvanas spēj novērtēt no dažādiem aspektiem. Pumpuros augi sakrājuši spēku, kas drīz vien pārtaps lapās, dzinumos, ziedos un briedēs augļus.

Pumpuri ir bagāti ar vitamīniem, mikroelementiem, miecvielām.

Der visas garšas

Pumpuru vākšanai der visi koki un krūmi. Izņēmums ir indīgie augi – īves, segliņi –, taču no tiem vairāk jāuzmanās, vācot pumpurus piemājas dārzā. Drošības pēc vislabāk pumpurus vākt no tiem kokiem un krūmiem, kurus pazīst.

Visgardākie, saldenākie pumpuri ir liepai. Arī kļavas un bērzi ir smeķīgi. Savukārt apsēm un alkšņiem pumpuri ir rūgteni, taču organismam ļoti noderīgi (par maz uzņemam vērtīgās rūgtvielas).

Pa kādam kārklu pumpuram arī noteikti jāapēd, jo tie satur dabiskos aspirīnus.

Noskata īsto vietu

Pumpuru medībās vajadzētu doties vismaz 200 metru no ceļiem, lai papildus veselīgajām neuzņemtu arī nevēlamas vielas. Taču, ejot pa meža taciņu, var droši sabraucīt visus, kas aizsniedzami.

Pumpurus zaram vienkārši nolasa ar pirkstiem. Vākšanai nederēs plastmasas maisiņi, jo augi tajos sasūt. Vislabākais variants, kādu izmanto arī pats pirtnieks, ir aizskrūvējamo stikla burciņu iesiet auklā un uzkārt kaklā. Tad abas rokas būs brīvas vitamīnu lasīšanai.

Kad darbošanās galā, burciņai uzskrūvē vāciņu, lai labums neizbirst. Aizejot mājās, vāciņu tūliņ noņem un pumpurus izber plānā kārtiņā, jo tie ir dzīvi un elpo.

Lieto pēc patikšanas

Vislabāk pumpurus apēst turpat dabā, izgaršojot katru koka meistardarbu atsevišķi – kāds kuram skābumiņš, kam sveķu garša u. c.

Svaigumu no rīta vāktie saglabās līdz vakaram. Pāris dienas – arī ledusskapī. Pumpuri ir garda piedeva salātiem, putrām un sviestmaizēm. Taču tos nedrīkst apstrādāt termiski, lai vitamīnu bumbas nezaudētu vērtību.

Ja pumpuru ir salasīts vairāk, tos apvītina (nesakaltēt!) un aplej ar medu. Labi glabāsies pat līdz ziemai

. Pumpurus var apliet arī ar konjaku un šādi sagatavot spēcinošu pretsaaukstēšanās līdzekli.

Reklāma
Reklāma

Daļu pumpuru dziednieks arī lēni izkaltē un visu gadu lieto kā papildinājumu ēdieniem. Šos pumpurus glabā cieši aizskrūvētā burkā. Tos var arī samalt, taču tikai pirms lietošanas, lai tie neoksidētos.

Pumpuri ir visvērtīgākie pirms plaukšanas – kad sāk piebriest, maina krāsu, izmēru, tajos sarosās enzīmi un citi labumi. Dabai no pumpuru vākšanas nebūs ļaunuma, jo cilvēks var aizsniegt tikai apakšējos zarus, kas augiem nav būtiskākie.

Protams, nevajadzētu nodīrāt jaunos, mazos kociņus, sevišķi galotnes daļā.

Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.