Visi grāvji pilni ar bezmaksas materiālu paša un dārza dailes uzlabošanai – klūgas, klūdziņas! 0
Inita Šteinberga, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Visi grāvji pilni ar bezmaksas materiālu paša un dārza dailes uzlabošanai – klūgas, klūdziņas! Laiks pavasarīgs, un kupenas sarukušas, tādēļ var brīvi piekļūt kārklu audzēm.
Savas veselības uzlabošanai tagad var sataisīt mizu beržus vai vīkšķus. “Pavasarī, kamēr lapas vēl nav plaukušas, koka spēks ir mizā. Kārkli ir sevišķi vērtīgi. Tos dēvē pat par dabiskajām antibiotikām, un senči tos lietoja tautas medicīnā. Tajās ir dabiskais aspirīns, acetilsalicilskābe, antioksidanti, miecvielas un citas cilvēka rumpim sevišķi labvēlīgas vielas,” doties dabā mudina amatniece Ginta Kalniņa no Limbažu puses.
Vīkšķa darināšanai derēs arī liepu lūki. Tos var noplēst no liepu atvasēm, zariem. Liepu mizai un pumpuriem piemīt glumums, kas berzekļiem piešķir sevišķu efektu, saskaroties ar beržamā ādu.
Plēš un berž
Lai tiktu pie vīkšķa, mizas vienkārši nošķēpelē un norauj no zara. Loksnes tin ap roku līdzīgi kā dzijas šķeteri. Sānos saņem ar mizas sloksnīti, lai viss turas kopā. Vīkšķi var lietot svaigu, bet glabāšanai izkaltēt (pavasarī vajadzētu sagādāt visam gadam).
Vīkšķi pirms pirts procedūrām nevajag mitrināt. Tas kļūs valgs no mitrā pirts gaisa un šķidruma, kas izspiežas no sakarsušā rumpja. Dažkārt par kārklu vīkšķiem pat žēlojas – kļūst pārāk mīksti, nevar noberzt veco ādu. Ja mazgājoties izmanto mizu berzekļus, ziepju nevajag.
Kad vīkšķi ir pilnīgi izžuvuši, tos saliek kārbā un glabā sausā, tumšā vietā.
Balsta un dekorē
Tagad arī jānes mājās dažādas klūdziņas dārza un mājas dekoriem. Kārklu dažādība ir milzīga – gan krāsu, gan garuma, smalkuma un lokanības ziņā. Nevajag griezt tūliņ tikai pirmo, kas tuvāk ceļam, bet doties audzē iekšā. Amatniece Ginta Kalniņa šos klūgu meklējumus pielīdzina sēņošanai – tikpat aizraujoši un azartiski, kad ilgie meklējumi vainagojas ar prieku par izcila klūgu pudura atrašanu.
Ja klūgas paredzētas vienkārši kā balsti, kurus iesprauž zemē, tad tos nogulda uz kādas grīdiņas, lai kalst. Ja plānota kāda konstrukcija vai dekors dārzam vai mājai, tad klūgas jāsapin tūliņ. Kad klūdziņas izkaltīs, tās varēs tikai lauzt, ne locīt.
Dārzam paredzētajiem klūgu objektiem vicas nevajag mizot, jo tās kļūst netīkami brūnas. Telpās koka miesas baltums saglabāsies ilgi un var rīkoties atkarībā no gatavotāja ieceres. Protams, balstu veidošanu var arī apvienot ar pirts vīkšķu darināšanu. Tehniski arī nomizotās klūgas kalpos labi.
Klūgu konstrukcijas dārzā izturēs apmēram divus trīs gadus.
Pin un fantazē
Pieredzējušiem pinējiem klūgas labi turas kopā, vienkārši sapītas cita ar citu. Iesācējiem darbs veiksies veiklāk, ja izmantos stiprinājumiem stieples, aukliņas. Laba ideja – likt lietā elektrības vadiem izmantojamos savilcējus. Tumšās krāsas savilcēji pat nebūs manāmi klūgu konstrukcijā.
Klūgu veidojumus gatavo tagad, bet nesprauž uzreiz dobē. Patlaban ir labākais laiks, lai apsakņotu kārklveidīgos. Tikuši jaunā vietā, klūgu pušķi sazaļos. Šo kārklu īpašību var arī izmantot, veidojot dzīvžogus, zaļās lapenes, arkas.
Ja tomēr dārzu pārkārklot nevēlas, gatavās konstrukcijas novieto apkalšanai. Dzīvība meijiņā nemodīsies arī tad, ja nodrāzīs to mizas daļu, kas tiks bāzta zemē.
Publikācija sagatavota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu