Dobelē nosaka jaunu kārtību, kādā vecākiem jāsamaksā parādi par pakalpojumiem bērnudārzos 1
Mainot saistošos noteikumus par pirmsskolas vecuma bērnu reģistrācijas, uzņemšanas un atskaitīšanas kārtību Dobeles novadā, tajos noteikta abu vecāku atbildība par parādu nomaksu bērnudārziem par saņemtajiem pakalpojumiem, neatkarīgi no tā, vai ģimene dzīvo šķirti vai kopā, liecina domes sēdē apstiprinātais dokuments.
Ņemot vērā, ka pašvaldībai nākas cīnieties ar negodprātīgiem nemaksātājiem, saistošie noteikumi papildināti ar jaunu normu, kas nosaka, ja bērns atrodas abu vecāku aizgādībā, par izveidojušos parādu atbildīgi ir abi vecāki, neskatoties uz to, ka līgums tiek slēgts ar vienu no likumiskajiem pārstāvjiem.
Saskaņā ar Civillikuma normām līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā. Kopā dzīvojoši vecāki aizgādību īsteno kopīgi, bet, ja vecāki dzīvo šķirti, vecāku kopīga aizgādība turpinās, skaidroja pašvaldībā. Aizgādība ir vecāku tiesības un pienākums rūpēties par bērnu un viņa mantu un pārstāvēt bērnu viņa personiskajās un mantiskajās attiecībās, līdz ar to abi vecāki ir solidāri atbildīgi par izveidojušos parādu, secinājusi pašvaldība.
Tāpat saistošajos noteikumos termins “vecāks” tiek aizstāts ar terminu “likumiskais pārstāvis”, kas juridiski ir plašāks jēdziens, jo var būt situācijas, ka bērna, kurš, piemēram, atrodas ārpus ģimenes aprūpes institūcijā, interesēs rīkojas šīs institūcijas vadītājs, vai arī situācijas, kad cita persona uz vecāku pilnvaras pamata veic bērna aprūpi.
Skaidri un pārskatāmāk ir nodalīta kārtība likumisko pārstāvju iesniegumu reģistrēšanai bērna uzņemšanai Dobeles pirmsskolas izglītības iestādēs no kārtības iesniegumu reģistrēšanai uz izglītības iestādēm, kas neatrodas pilsētā. Ar noteikumiem noteikti divi atsevišķi reģistri – viens uz Dobeles pirmsskolas izglītības iestādēm, ko administrē Dobeles novada Izglītības pārvalde, un otrs uz izglītības iestādēm, kas atrodas ārpus pilsētas, ko administrē katra izglītības iestāde pati.
Saistošie noteikumi papildināti ar normu, kas nosaka, ja likumiskā pārstāvja izvēlētajā izglītības iestādē nav brīvu vietu, izglītības pārvalde piedāvā likumiskajam pārstāvim brīvās vietas citās izglītības iestādēs vai izvēlētās izglītības iestādes cita vecuma grupā. Ja ir brīvas vietas, bērnu uzņemšana var notikt arī mācību gada laikā.
Jaunais projekts precizē arī izglītības iestādes rīcību ēdināšanas pakalpojuma parāda gadījumā, nosakot, ka gadījumā, ja likumiskais pārstāvis divus mēnešus nav veicis maksājumus par bērna ēdināšanas pakalpojumu izglītības iestādē, izglītības iestāde rakstveidā brīdina likumisko pārstāvi. Ja radušās īslaicīgas materiālās grūtības, izglītības iestāde var noslēgt vienošanos par parāda samaksu pa daļām. Iepriekš bija noteikts, ka divu mēnešu parāda gadījumā izglītības iestāde uzreiz noslēdz ar vecākiem vienošanos par parāda atmaksu.
Ņemot vērā pedagogu un pārējo darbinieku tiesības izmantot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, kas rada grūtības nodrošināt grupās citus pedagogus un arī pārējos darbiniekus, saistošajos noteikumos iekļauta arī norma, ka nosaka, ka Izglītības pārvaldei ir tiesības vasaras periodā pārtraukt izglītības iestādes darbu līdz vienam mēnesim. Pārtraukuma laikā bērniem tiek nodrošināta vieta citā pirmsskolas izglītības iestādē vai izglītības iestāžu pirmsskolu grupās.