Attēls: Pauls Bankovskis

Dmitrijs Petrenko aicina ieskatīties Latvijas vēsturē dzīvnieku acīm 0

Liepājas teātrī Dmitrija Petrenko režijā top izrāde pēc Paula Bankovska stāstu krājuma “Kur pazuda saimnieks”, kas tiks spēlēta Liepājas teātra mazajā zālē koncertzālē “Lielais dzintars”, LA.lv uzzināja teātrī.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Kokteilis
Ir vērts “nošpikot”! 10 lietas, ko bērni zina, bet pieaugušie ir aizmirsuši
Lasīt citas ziņas

“Es jau sen gribēju strādāt ar Paulu Bankovski, bija dažādi varianti, līdz manās rokās nonāca šis stāstu krājums. Man – kā režisoram – ir svarīgi tie darbi, kas top šeit un šodien. Ne tikai ģeogrāfiskajā ziņā, bet arī vērtību un uztveres ziņā. Pēc tā, kā Pauls raksta, viņš noteikti ir mans domubiedrs,” savu izvēli pamato D. Petrenko.

Režisors stāsta, ka ļoti labi jūtas teātra mazajās formās, viņam patīk aktieru tuvplāni, un ar jauniestudējumu vēlas “parādīt Liepājas skatītājiem, ka mazajā zālē ir iespējama izrāde ar īstu dekorāciju, kostīmiem, gaismām, nekādas atlaides netiks dotas”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Esam pieraduši, ka par svarīgiem dzīves un vēstures notikumiem uzzinām no cilvēkiem. Bet kā šie notikumi izskatās dzīvnieku acīm, kuri tos piedzīvojuši kopā ar saviem saimniekiem? P. Bankovskis savā stāstu krājumā mēģinājis atbildēt uz šo jautājumu, ļaujot tieši dzīvniekiem – kaķim, pērļu vistiņai un citiem – paust savus pārdzīvojumus par 20. gadsimta dramatiskajiem Latvijas vēstures notikumiem.

“Mani vienmēr ir interesējuši cilvēku stāsti, šajā grāmatā tie ir absolūti tīri, godīgi un nepiesārņoti ar aizspriedumiem vai vērtējumiem, jo tos stāsta ne paši cilvēki, bet dzīvnieki, kuri mīl savus saimniekus, neskatoties uz viņu nacionālo piederību. Dzīvnieks vienkārši apraksta to, ko ir redzējis – kādam tas nepatīk, kādam tas izvēršas traģiski, kādam tas neko nemaina – man ir ļoti interesanti kopā ar viņiem pafantazēt,” stāsta D. Petrenko.

Režisors izrādei devis žanrisko apzīmējumi “stāsti par dzīvi un vēsturi” un uzsver, ka tā būs izrāde plašai mērķauditorijai, kuru būs interesanti skatīties gan lielākiem bērniem, kas jau ir sākuši uzdot jautājumus un interesēties par vēsturi, gan arī pieaugušajiem, kas daudzas no izrādē attēlotajām situācijām būs vai nu piedzīvojuši, vai par tām uzzinājuši no saviem tuviniekiem. Izrādei atlasīti seši stāsti, kuri radošo grupu uzrunājuši visvairāk.

Grāmata guvusi profesionāļu atzinību, tā tikusi nominēta gan Dienas gada balvai kultūrā, gan Latvijas Literatūras gada balvai 2018. Pirmizrāde paredzēta 17. maijā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.