Dizaineres ieteikumi, kā izvēlēties ēkai piemērotu namruni 0
Namrunis, tautā saukts arī par domofonu, privātmājās, dzīvojamās ēkās un lielajos ofisu kompleksos jau kādu laiku ne tikai pilda drošības funkciju, atslēdzot un aizslēdzot durvis, bet arī ir būtisks ēkas vizuālais elements. ”Mēdz teikt, ka teātris sākas ar ģērbtuvi. Pieņemu, ka to pašu varam teikt arī attiecībā uz ēkām un namruņiem,” uzskata dizainere Larisa Jermolajeva. Sadarbībā ar viņu apkopojām trīs ieteikumus, kas jāņem vērā, izvēloties ēkai atbilstošu namruni.
1.Kvalitāte un funkcionalitāte
Izvēloties namruni, vispirms jāņem vērā tā funkcionalitāte un ergonomika – no dizaina un arhitektūras aspekta ideāls domofons ir tāds, kurš vienlīdz gan ir vizuāli glīts un estētisks, gan arī pilda savas funkcijas. Tāpat svarīgs kritērijs, izvēloties ierīci, ir arī tās kvalitāte, drošība un izturība. “Dzīvojamās mājas un citas ēkas ir ilgtermiņa ieguldījums, tādēļ iekārtām šajās ēkās jāfunkcionē ilgtermiņā,” uzskata dizainere Larisa Jermolajeva. Pēdējo gadu laikā ikviens, kurš ceļ privātmāju vai milzīgas, publiskas ēkas, liek uzsvaru uz funkcionalitāti un ērtību. Laiks, kad mājas tika celtas, lai sekotu līdzi modes tendencēm, nu ir pagājis. Viņa arī norāda, ka namruņu kvalitāte ir cieši saistīta ar ēkas estētiku: “Ja iekārta salūst vai sarūsē, tad tas bojā visu kopējo ēkas izskatu.”
Izvēloties namruni, dizainere iesaka apsvērt, kādiem nolūkiem ēka kalpos un kādu iespaidu tas atstās uz ēkas viesiem: “Ja dārgi un lēti vai augstas un zemas kvalitātes objekti tiek novietoti viens otram blakus, tas izskatīsies savādi, tādēļ kvalitātes latiņa jānotur. Grezna māja, būvēta no kvalitatīviem un dārgiem materiāliem, izskatīsies bezgaumīgi, ja, piemēram, domofons vai mājas garāžas durvis būs veidotas no manāmi zemākas kvalitātes un vērtības materiāliem.”
2.Dominē minimālisms
Kaut arī mūsdienās ir pieejama pamatīga durvju zvanu izvēle, to izvēloties ir svarīgi uzturēt vienotu stilu – sarunu ierīce pie ēkas ārdurvīm jāsaskaņo ar visu ēkas ārpusi. Parasti ēkas tiek projektētas un celtas ne tikai saskaņā ar klienta vai arhitekta gaumi, bet īpaša uzmanība tiek pievērsta arī tam, lai tiktu nodrošināta ilgtspējīga ēkas integrācija ar tās apkārtējo vidi – lauku vai pilsētas teritoriju.
Arhitektūrā un interjerā pašlaik aktuāls ir minimālisms un dabiskie materiāli. Arī betons, kas tiek uzskatīts par funkcionālu, stabilu, interesantu un drošu materiālu, ir cieņā. “Piemēram, domofons nerūsējoša tērauda, misiņa, alumīnija vai hroma toņos saskanēs ar sienām, kas izgatavotas no betona vai citiem materiāliem, kas atdarina betonu,” iesaka L. Jermolajeva. Viņa atzīst, ka tagad namruņi paver neierobežotas iespējas radošumam arī tepat Latvijā.
Viņa arī novērojusi, ka minimālisms dizainā un namruņi, kas veidoti no izturīgiem krāsainajiem metāliem, saskan ar senlaicīgo ēku estētiku. “Piemēram, Vācijā ir dažas muižas vai mūra pilis, kurās izmantoti moderni namruņi, taču estētiskumu un izmantoto materiālu dēļ tie lieliski iederas senlaicīga izskata projektos,” stāsta L. Jermolajeva.
Pamatojoties uz viņas teikto, dizains, kuros modernais mijas ar vecmodīgo, kļūs arvien populārāks, pateicoties ekoloģiskās domāšanas attīstībai arhitektūras jomā. Mūsdienās konstrukcijas tiek celtas no videi draudzīgiem materiāliem, tiek gādāts arī par ēku integrēšanu apkārtējā vidē. Tāpat tiek atjaunotas dažādas senas ēkas, piesaistot jaunus dizaina un arhitektūras risinājumus.
3.Saskaņot, izcelt vai… paslēpt
Sarunu ierīci pie ēkas ārdurvīm var integrēt trīs veidos: harmoniski saskaņojot ar apkārtējo vidi, izceļot kā vienu no ēkas ārējā dizaina elementiem vai arī gluži pretēji – pilnībā to paslēpjot. Kādēļ gan namrunis būtu jāpaslēpj? Piemēram, ja ēka ir kultūras mantojums un vienīgais iekārtas mērķis ir funkcionalitāte. Šādos gadījumos izvēlētās iekārtas ir identiskas ar virsbūves krāsu, materiālu vai tekstūru un ir uzstādītas dziļāk sienā, veidojot vienu līdzenu virsmu. Ja ēkas dizains atļauj, tad komunikācijas iekārta var būt arī spilgta, piemēram, zaļā vai sarkanā krāsā, tādējādi to labāk pamanīs viesi, pastnieks vai kurjers.