Divu grozu sistēmas tapšanas laikā Čakšas bijušais dzīvesbiedrs saņēmis 600 tūkstošus? 0
Veselības ministre Ilze Viņķele ir nākusi klajā ar paziņojumu, ka, lai ieviestu veselības sistēmu, kas sašķirotu iedzīvotājus atbilstoši diviem pakalpojumu groziem, ir, iespējams, negodprātīgi iztērēti 600 000 eiro. Tos esot saņēmis bijušās veselības ministres Andas Čakšas bijušā dzīvesbiedra Jura Pūces uzņēmums, tā ir vēstījis TV3 raidījums “Nekā personīga”.
TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” bijusī veselības ministre Anda Čakša sniedz atbildi par šiem izteikumiem.
“Man liekas, ka tas ir kaut kāds ļoti savdabīgs kalambūrs. Ja mēs runājam par divu grozu sistēmu vai kopējo datu bāzi, tā ļauj uzskaitīt visus iedzīvotājus, balstoties uz sociālajām iemaksām. Apvienots no dažādiem valsts, pašvaldību un augstākās izglītības reģistriem,” saka Čakša, turpinot, “var redzēt 16 grupas, kas ir valsts apdrošinātas, tos, kuri maksā pilno nodokļu maksāšanas režīmu un tos, kam jāveic brīvprātīgā iemaksa,” par divu grozu sistēmas izveidošanu skaidro Čakša, piebilstot, ka šim projektam nav nekādas saistības ne ar vienu no viņas bijušajiem dzīvesbiedriem.
Kopā strādāja darba grupa, premjers un visas iesaistītās ministrijas, projekts esot bijis atklāts un caurspīdīgs.
Pagājušā gada pēdējās dienās Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests iegādājās programmatūru “Owitech” un konsultācijas tās ieviešanai. Kopējā summa – 480 000 eiro. Programmu “Owitech” ražo Latvijas uzņēmums “Analytica”.Tā pasargā datorsistēmas no kiberuzbrukumiem. Programmu var nopirkt no citām firmām, bet uzstādīšanu un apkalpošanu piedāvā tikai pati “Analytica”, izpētījis “Nekā personīga”.
Ar noliegumu par negodprātīgi iztērēto naudas summu, Čakša plašāk neizsakās un atgriežas pie divu grozu sistēmas nepilnībām. “Problēma vairāk ir par to, kas tālāk notiks ar šo sistēmu, jo patreizējā ministre to pārliek uz 2021. gadu, pasakot, ka tagad visiem ir viens “grozs”. Tā nav taisnība, jo šobrīd tie, kas ir pilnajā nodokļu maksāšanas režīmā, turpina maksāt 1% vairāk un tie, kas ir citos režīmos, var pieprasīt brīvprātīgo iemaksu atpakaļ. Nodrošinājums tam, lai turpinātos algu pieaugums ārstiem un medmāsām, arī nav sagatavots,” savu viedokli par patreizējo situāciju veselības nozarē atklāj Čakša, piebilstot, ka divu grozu sistēma pēc būtības nav pareiza.
Pilnu interviju ar bijušo veselības ministri Andu Čakšu skaties video sižetā.
Jau ziņots, ka Saeima 6. jūnijā konceptuāli atbalstīja likumprojektu, kas paredz līdz 2021. gadam atlikt tā saukto divu pakalpojumu grozu valsts veselības apdrošināšanas sistēmu, kuru ar grozījumiem Veselības aprūpes finansēšanas likumā sākotnēji bija plānots ieviest no šī gada.
Saeima gada sākumā galīgajā lasījumā pieņēma likumu, kas paredz līdz 1. jūlijam atlikt veselības pakalpojumu dalīšanu divos grozos. Tas bija saistīts ar to, ka veselības aprūpes iestādēm faktiski nebija nodrošinātas iespējas pārliecināties par personu tiesību apjomu uz valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem, jo sistēma nav pilnībā sagatavota veicamajam uzdevumam, toreiz norādīja likumprojekta iesniedzēji.