
Divu dienu darba nedēļa un ne tikai: Bila Geitsa vīzija, kā mākslīgais intelekts mainīs pasauli 0
Microsoft dibinātājs Bils Geitss nesen dalījās ar savu vīziju par to, kā mākslīgais intelekts varētu pārveidot pasauli jau tuvākajās desmitgadēs. Viens no pārsteidzošākajiem paredzējumiem? Darba nedēļa varētu sarukt līdz pat divām vai trim dienām. Šādu prognozi miljardieris izteica, viesojoties populārajā ASV televīzijas šovā “The Tonight Show”.
Geitss saskata skaidru paralēli starp mūsdienu MI attīstību un datoru tehnoloģiju revolūciju, kuras liecinieks un vienlaikus veidotājs viņš pats bija pagājušajos gadu desmitos. “Sākumā datori bija primitīvi, dārgi un pieejami tikai retajam. Tagad tie ir katrā mājā,” viņš atgādināja. Pēc Geitsa domām, līdzīgs ceļš gaida arī mākslīgo intelektu – no sarežģītas un ekskluzīvas tehnoloģijas tas kļūs par ikdienas palīgu ikvienam.
MI un tā ietekme uz medicīnu, izglītību un darbu
Geitss uzskata, ka MI varētu revolucionizēt tādas jomas kā medicīna un izglītība. “Iedomājieties, ka mākslīgais intelekts palīdz atrisināt labu ārstu un skolotāju trūkumu,” viņš teica. MI varētu diagnosticēt slimības vai pat personalizēt mācību programmas, pielāgojot tās katra skolēna vajadzībām. Taču pārmaiņas skars ne tikai šīs nozares – tās pārveidos visu darba tirgu.
“MI nesīs tik daudz izmaiņu. Kā izskatīsies darbs nākotnē? Vai mēs strādāsim tikai 2–3 dienas nedēļā? Man patīk, kā tas veicinās inovācijas, bet tas ir arī zināms nezināmais. Tāpēc ir saprotams, ka cilvēki saka: “Oho, tas ir mazliet biedējoši.” Mēs esam pavisam jaunā teritorijā,” atzina Geitss.
Papildinājums: Ko saka citi eksperti?
Geitsa prognozes sasaucas ar plašākiem pētījumiem par MI ietekmi. Piemēram, 2024. gada nogalē publicēts ziņojums no *McKinsey Global Institute* norāda, ka līdz 2030. gadam aptuveni 30% no pašreizējiem darba uzdevumiem varētu pilnībā automatizēt, bet vēl 40% ievērojami mainīties, pateicoties MI. Tas ietver rutīnas darbus, piemēram, datu apstrādi, bet arī radošākas profesijas, kur MI var ģenerēt tekstus, attēlus vai pat mūziku.
Geitss iepriekš ir minējis, ka trīs profesijas, viņaprāt, MI nespēs aizstāt: tās, kas prasa dziļu empātiju, sarežģītu fizisku darbu vai spontānu lēmumu pieņemšanu ekstremālās situācijās – piemēram, psihoterapeiti, ugunsdzēsēji un ķirurgi. Tomēr viņš uzsver, ka pat šajās jomās MI var kļūt par nenovērtējamu palīgu.
Vai divu dienu darba nedēļa ir reāla?
Ideja par īsāku darba nedēļu nav jauna. Jau 20. gadsimta sākumā ekonomists Džons Meinards Keinss paredzēja, ka tehnoloģiju attīstība samazinās darba stundas līdz 15 nedēļā. Geitsa vīzija par MI kā darba slodzes mazinātāju ir šī sapņa modernā versija. Tomēr skeptiķi norāda, ka pāreja uz šādu modeli var radīt jaunus izaicinājumus – nevienlīdzību, ienākumu samazināšanos vai pat garlaicību, ja cilvēki neatradīs jēgpilnu aizvietojumu darbam.
Bils Geitss ir pārliecināts: mākslīgais intelekts ir nākamā lielā revolūcija, kas mainīs ne tikai to, kā mēs strādājam, bet arī to, kā dzīvojam. Vai tas būs biedējoši vai aizraujoši? Laiks rādīs. Taču viens ir skaidrs – MI jau tagad ir klāt, un tā ietekme tikai augs.