Divstāvu gulta ietaupīs vietu. Kā tādu pašam uztaisīt + 2 dažādu gultu shēmas 0
Veikalos nopērkamās lētās mēbeles bieži vien ir izgatavotas no visai neizturīgām skaidu plāksnēm, kas lielākas slodzes gadījumā mēdz salūzt. Arī bērniem domātās mēbeles ne vienmēr spēj izturēt mūsu atvašu nepārdomātās rotaļas. Turklāt, ja telpas ir nelielas, nav saprātīgi tās aizpildīt ar mēbelēm vien.
Dažādi risinājumi
Ģimenēs, kurās aug vairāki bērni, lielisks risinājums ir divstāvu gulta. To var pasūtīt mēbeļu galdniekam, bet var izgatavot pats, ja ir nelielas iemaņas darbā ar koku. Ja ģimenē aug viens ķipars, nevajag noskumt – arī viņš taču var gulēt neparastā gultā, kuras pirmais stāvs pārvērsts, piemēram, par vietu mācībām, bet guļvieta atrodas virs tā. Arī šādā veidā var būtiski palielināt brīvo vietu, ko atvēlēt aktīvākai atpūtai un spēlēm.
Guļvietā pirmajā stāvā var iebūvēt dīvānu. Naktī to var izmantot gulēšanai, bet dienā – atpūtai. Lai izgatavotu šādu gultu, vajadzēs iegādāties jau gatavu dīvānu. Nelielos mitekļos, iespējams, vērts izvēlēties modeli, kam pirmajā stāvā ir divvietīga gulta pieaugušajiem, bet otrajā stāvā gulta bērnam. Šādai konstrukcijai būs nepieciešams nedaudz vairāk materiālu, taču tā būs stabilāka.
Savukārt daudzbērnu ģimenei vietu mājoklī palīdzēs ietaupīt divstāvu gultu komplekss, kurā apvienotas pat četras gultas.
Idejas, kādai jāizskatās gultai, var smelties gan mēbeļu veikalos, gan internetā. Atliek tikai to piemērot savām vajadzībām – izmēriem un konfigurācijai – un izgatavot.
Jāstiprina pie sienas
Izvēloties konstrukciju un materiālus, jāņem vērā, ka gultai jābūt pietiekami stabilai un izturīgai, jo tā bieži vien kļūst par jautru spēļu vietu. Tāpat drošības nolūkos to vēlams stingri piestiprināt pie sienas. Noteikti jāparedz pietiekami augstas sānu redeles, lai miegā bērns neizkristu no gultas. Ja nepieciešams, jāparedz un jāizveido rokturi kāpnēm.
Jāņem vērā, ka bērni ar laiku izaugs, tāpēc gultai jābūt pietiekami garai. Attālumam starp stāviem jābūt tādam, lai bērns pirmā stāva gultā varētu ērti sēdēt, bet otrajā stāvā no sēdus stāvokļa ar roku nespētu aizsniegt griestus. Gultas platumu noteiks matrača platums, ko izvēlēsieties. Aprēķinot gultas platumu, matrača platumam jāpieskaita divi centimetri – tā iegūsiet gultas iekšējo platumu.
Jāzāģē precīzi
Gultai vislabāk izvēlēties līmētus kokmateriālus, brusiņas un dēļus. Lai mēbele būtu glīta un izturīga, visas detaļas jāizgatavo un jāsavieno ļoti precīzi un rūpīgi. Protams, vislabāk, ja šajā darbā tiek izmantoti piemēroti darbgaldi, taču var iztikt arī ar rokas instrumentiem.
Gultas kājām būs nepieciešamas 100 x 50 mm brusiņas, kāpnēm derēs 40 x 60 mm brusiņas, sānu malām un galiem vērts izmantot 100 x 18, 150 x 18 un 200 x 18 mm biezus dēļus. Vajadzēs arī 25 x 30 mm brusiņas. Matrača pamatam derēs 15 mm bieza finiera loksne. Vēl jāiegādājas piemērota garuma kokskrūves, metāla stūrīši.
Lai ķertos pie darba, vispirms jāizveido gultas rasējums. Attēlos norādīti tikai orientējoši izmēri.
Materiāliem, no kuriem gatavosiet gultu, jābūt noēvelētiem un noslīpētiem.
Izgatavojot augšējās un apakšējās gultas rāmjus (materiāls – 100 x 50 mm brusiņas), stiprinājumam stūros var izmantot skrūves un metāla stūrīšus, koka tapas, ko abās savienojamajās detaļās ielīmē ar PVA līmi. Katrā rāmī jāiestiprina 25 x 30 mm brusiņas finiera loksnes noturēšanai, uz kuras vēlāk liks matraci.
Arī gultas kājas (balstus) izgatavo no 100 x 50 mm brusiņām. Tajās jāizveido urbumi skrūvēm, ar kurām gultu vēlāk pieskrūvēs pie sienas.
Gultas sāniem pirmajā stāvā var izmantot 150 x 18 mm dēļus, bet otrajā stāvā – 200 x 18 mm dēļus. Tos piestiprina ar kokskrūvēm, skrūvju galvas iegremdējot kokā un caurumus aizdarot ar piemērotām koka tapiņām vai aizšpaktelējot. Tāpat var izmantot dekoratīvās kokskrūves ar plastmasas micītēm. Ja uztrauc, ka sīkās plastmasas detaļas bērns iebāzīs mutē, tās var papildus nostiprināt ar pilienu līmes. Drošības redelēm otrajā stāvā derēs 100 x 18 mm dēļi. Vietā, kur būs kāpnītes, drošības redeles nav nepieciešamas. Kāpšļi jāierīko tā, lai gultas konstrukcijas elementi netraucētu kāpšanai. Kāpnes stingri jāpieskrūvē gan pie apakšējās, gan augšējās gultas rāmja.
Kad gultas konstrukcija pabeigta, tajā ievieto vajadzīgajā izmērā nozāģētās finiera loksnes.
Lai gulta būtu glītāka, to pārklāj ar iekštelpām paredzēto dekoratīvo koksnes aizsardzības līdzekli un mēbeļu laku.