Divos īrētos autobusos no Lietuvas aizmūk liels skaits bēgļu 2
Lietuvas bēgļu uzņemšanas centru Ruklā aizvadītajā nedēļas nogalē patvaļīgi atstājuši 35 bēgļi, kas divos īrētos autobusos devušies projām no valsts, otrdien apliecinājis sociālās aizsardzības un nodarbinātības ministra vietnieks Aļģirds Šešeļģis.
Savus tālākos plānus bēgļi neslēpj – sociālajos tīklos viņi jau ziņo, ka devušies uz Vāciju. Tas ir pirmais gadījums, kad patvēruma meklētāji Lietuvu pametuši vienlaikus tik lielā skaitā.
“Acīmredzot viņi bija noīrējuši divus autobusiņus, un 35 cilvēki aizbrauca. Robežsargi viņus aizturēja, pārbaudīja dokumentus un palaida,” stāstījis Šešeļģis.
Pēc viceministra teiktā, Ruklu pametuši 32 sīrieši un trīs irākieši – 16 pieaugušie un 19 bērni, kas uz Lietuvu pārcelti saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) bēgļu un patvēruma meklētāju pārvietošanas programmu.
Pie Polijas robežas autobusi apturēti un robežsargi pārbaudījuši šo cilvēku dokumentus, bet pēc neilga laika atļāvuši viņiem turpināt ceļu, jo bēgļiem ir Šengenas vīzas, kas dod viņiem tiesības pārvietoties visā ES teritorijā.
“Dokumenti viņiem bija kārtībā, un tad jau cilvēkus nevar aizturēt (..). Nē, bēgļu uzņemšanas centrā viņiem ierobežojumu nav, viņi var kontaktēties, un neviens nekontrolē, ar ko un kā viņi kontaktējas, viņi iet uz veikaliem, un viņiem nevajag centrā atskaitīties. Vienkārši – ar viņiem tika strādāts, un šī nav pirmā reize, kad viņi šādi rīkojušies,” sacījis Šešeļģis.
“Mēs viņus nemeklēsim un pakaļ nedzīsimies,” norādījis Lietuvas iekšlietu ministra vietnieks Justs Pankausks, piebilzdams, ka bēgļiem ir tiesības trīs mēnešus pusgadā uzturēties citās Šengenas valstīs. Tiesa gan, gadījumā, ja viņi mēneša laikā neatgrieztos Lietuvā, viņiem vairs netiktu maksāts sociālais pabalsts, bet pēc pusgada tiktu izskatīta iespēja atņemt viņiem patvēruma meklētāja statusu. Ja kāda valsts atklātu, ka viņi tur pašreizējā statusā uzkavējas ilgāk par paredzēto laiku, tā varētu viņus nosūtīt atpakaļ uz Lietuvu.
Jau ziņots, ka oktobra nogalē Ruklas bēgļu uzņemšanas centru patvaļīgi atstāja divas patvēruma meklētāju ģimenes ar bērniem – irākieši un sīrieši, kam atšķirībā no minētajiem 35 bēgļiem nebija tiesību izbraukt no Lietuvas. Viena no šīm ģimenēm tika nosūtīta atpakaļ no Polijas robežas, bet otra aizturēta Polijā. Vēl viena irākiešu patvēruma meklētāju ģimene jau vasaras vidū no Lietuvas aizbrauca uz Zviedriju.
Pēdējā laikā mediju uzmanības centrā nonākuši vairāki ar Ruklas bēgļu centru saistīti incidenti.
Jau ziņots, ka 19.oktobrī Ruklā divi jaunieši aizšķērsoja ceļu divām jaunām sievietēm – irākietei un sīrietei -, kuras atceļā no veikala stūma ratiņus ar mazu bērnu. Jaunieši neļāva viņām iet tālāk, sagrāba aiz drēbēm un vienai no viņām salauza brilles. Pēc šī incidenta apmēram 30 centra iemītnieku vīriešu gatavojās doties meklēt uzbrucējus, taču policijai izdevās viņus no tā atturēt. 21.oktobrī centru apmeklēja Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linkevičs, kurš tikās ar centra iemītniekiem un uzklausīja viņu problēmas.
28.oktobrī tika ziņots, ka Ruklas pusaudži apmētājuši ar akmeņiem savus sīriešu vienaudžus no bēgļu centra. Policija sākusi izmeklēšanu par notikušo.
Oktobra beigās Ruklā dzīvoja aptuveni 180 bēgļu, galvenokārt cilvēki no Tuvajiem Austrumiem, kas uz Lietuvu pārcelti saskaņā ar ES bēgļu un patvēruma meklētāju pārvietošanas programmu.
Kopumā Lietuva saskaņā ar šo programmu apņēmusies divu gadu laikā uzņemt 1105 cilvēkus, kas bēg no vardarbības Sīrijā un Irākā. Līdz šim pārcelti aptuveni 200 cilvēki.