Foto: Ekrānuzņēmumi no sociālo mediju platformas “X”/LA.LV kolāža

Divi astronauti ir iestrēguši kosmosā – kā viņi pavadīs laiku un kā izdzīvos līdz 2025. gadam? 12

Ar cienīgu zinātniskās fantastikas filmas sižetu dzīvē saskārušies divi NASA astronauti. Viņi ir iestrēguši kosmosā, nezinot, kā un kad viņi atgriezīsies, vēsta medijs “Sky News“.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Abiem astronautiem bija paredzēts atrasties kosmosā tikai astoņas dienas, taču tagad viņi varētu atgriezties tikai 2025. gadā. Vai viņiem ir pietiekami daudz krājumu šādam notikumam, kā viņi tiek galā garīgi un kāda ir ikdiena?

Sunita “Suni” Viljamsa un komandieris Berijs “Bučs” Vilmors ieradās Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) jūnijā kā pirmā apkalpe, kas testēja “Boeing” jauno kosmosa kuģi “Starliner”. Kuģim bija neliela hēlija noplūde, taču tika secināts, ka tas var droši lidot. Kuģis veiksmīgi saslēdzās ar staciju, bet vēlāk atklājies, ka tā tehniskās ķibeles ir tik lielas, ka to atpakaļceļam uz Zemi vairs nevar izmantot. Pagaidām nav vēl atrasts risinājums, kā abus nogādāt uz Zemi.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Boeing” ir uzstājis, ka astronauti nav iestrēguši, un teica, ka “nav paaugstināta riska” viņus nogādāt atpakaļ ar “Starliner”, taču NASA tā vietā apsver iespēju viņus atgriezt “SpaceX” lidojumā.

Viņiem kosmosā vajadzēja atrasties tikai astoņas dienas, taču tagad viņi tur ir jau vairāk nekā divus mēnešus un, iespējams, būs vēl jāpaliek līdz pat 2025. gada februārim.

Starptautiskās kosmosa stacijas dzīvojamā un darba telpa ir lielāka nekā sešu guļamistabu māja. NASA stāsta, ka tajā ir sešas guļamtelpas, divas vannas istabas, trenažieru zāle.

Viljamsa kundze un Vilmora kungs nav vieni – viņi koplieto telpas ar septiņiem citiem astronautiem no citām misijām. Četri no viņiem ir amerikāņi un trīs no tiem ir krievi.

Vai ir pietiekami daudz pārtikas, ūdens un skābekļa?

Jā, tur augšā ir rezerves krājumi, lai astronauti varētu strādāt daudz laika. Kosmosa stacijai ir savas skābekli ģenerējošās sistēmas, un tiek atgūti aptuveni 50% skābekļa, kas izelpots no oglekļa dioksīda.

Kas attiecas uz ūdeni, stacijā ir urīna pārstrādes sistēma dzeramajā ūdenī, un daļa no šīs sistēmas arī uztver mitrumu, kas no apkalpes elpas un sviedriem nonāk salona gaisā.

Maltītes tiek gatavotas NASA Kosmosa pārtikas sistēmu laboratorijā Hjūstonā, kur šefpavāri koncentrējas uz to, lai ēdiens būtu apetelīgs, kā arī barojošs.

Stacijas virtuvē ir gaļa, olas, dārzeņi, maize, sāļās uzkodas un saldumi.

NASA “YouTube” kanāla videoklipā Viljamsa atklāja, ka viņas iecienītākais gardums ir riekstu sviests, un parādīja burku, kuru viņai bija atsūtījusi ģimene.

Reklāma
Reklāma

Kosmosa kuģis regulāri saņem krājumus no Zemes, un pēdējais no tādiem ieradās 6. augustā. 30. maijā tas tika palaists ar raķeti no Kazahstānas, un tajā ietilpa aptuveni trīs tonnas pārtikas, degvielas un citas preces Viljamsas kundzei, Vilmora kungam un septiņiem citiem apkalpes locekļiem, kas atrodas uz kuģa.

Kad piegādes kuģi ir iztukšoti, apkalpe piepilda tos ar atkritumiem, pirms tos nosūta atpakaļ uz Zemi.

Kad viņi neveic kosmosa eksperimentus, apkalpe var baudīt skatu uz Zemi no stacijas observatorijas klāja vai doties uz uzlaboto pretestības vingrojumu ierīci sporta zālē. Apkalpe tiek mudināta to izmantot visu uzturēšanās laiku, jo muskuļu zudums ir izplatīts garās misijās.

61 gadu vecais Vilmors un 58 gadus vecā Viljamsa sacīja, ka, dodoties uz šo izmēģinājuma lidojumu, viņi cerēja daudz uzzināt par “Starliner” un tā darbību.

Savā vienīgajā preses konferencē no kosmosa jūlijā viņi apliecināja žurnālistiem, ka viņi ir aizņemti, palīdz remontdarbos un izpētē, un pauda pārliecību par visiem “Starliner” testiem, kas notiek aizkulisēs.

“Manā sirdī ir patiešām laba sajūta, ka kosmosa kuģis mūs atvedīs mājās, bez problēmām,” žurnālistiem sacīja Viljamsa.

Uz Zemes tiek veikti testi, lai noteiktu, vai “Boeing” kuģi joprojām var droši izmantot, lai tos atgrieztu mājās.

“Mēs ticam, ka testi, kurus mēs veicam, ir tie, kas mums jādara, lai iegūtu pareizās atbildes un sniegtu mums nepieciešamos datus.”

No viņiem vēl nav bijis publisku vārdu par astoņu mēnešu uzturēšanās izredzēm.

Tikmēr Vilmora kunga sieva Deanna aģentūrai AP šīs nedēļas sākumā sacīja, ka viņš ir “apmierināts” ar kosmosa staciju, un “nav satraucies”.

Viņa sacīja, ka Vidmora kungam, kurš ir ilggadējs draudzes vecākais Teksasā, ir ticība, ka Dievs to kontrolē, un tas dod viņa ģimenei “lielu mieru”.

Pašlaik uz Zemes tiek veikti testi, lai mēģinātu novērst kosmosā novērotās problēmas, taču inženieri nav pārliecināti, kas tieši tās izraisa, un mēģina arī novērst hēlija noplūdes “Starliner” piedziņas sistēmā, kas ir ļoti svarīga manevrēšanai.

“Boeing” ir atkārtoti paziņojis, ka tā kapsula joprojām varētu droši nogādāt astronautus mājās, taču uzņēmumam būs jāmaina “Starliner” programmatūra, ja tai būs jāatgriežas bez apkalpes.

NASA pauž, ka astronauti varētu atgriezties ar “SpaceX” lidojumu. Tas Zemi pamestu septembrī, bet diviem astronautiem, kuriem būtu bijis paredzēts tajā atrasties, būs jāpaliek mājās, lai atbrīvotu vietu Viljamsas kundzei un Vilmora kungam.

Lēmums ir gaidāms aptuveni nākamās nedēļas laikā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.