Divas nedēļas pirms jaunā mācību gada sākuma skolēni uzzina, ka jāmeklē cita skola 0
Saulkrastu novada pašvaldība vien divas nedēļas pirms jaunā mācību gada sākuma pieņēmusi lēmumu Saulkrastu vidusskolā audzēkņu trūkuma dēļ neatvērt 10.klasi, līdz ar to bērniem un viņu vecākiem pēdējā brīdī nākas meklēt citu skolu, kur rudenī turpināt mācību gaitas, vēsta laikraksts “Diena”.
Saulkrastu vidusskolas mājaslapā aizvien redzama jūlija beigās ievietota ziņa, ka 10.klase šogad tiks atvērta, un par to pārliecināti bijuši arī deviņu skolēnu vecāki līdz brīdim, kad 17.augustā ārkārtas sēdē Saulkrastu novada dome lēmusi, ka skolēnu skaits nav pietiekams, lai klasi varētu atvērt, tāpēc šie bērni, ja vēlēsies, varēs mācīties sešus kilometrus attālajā Zvejniekciema vidusskolā.
Saulkrastu novada domes priekšsēdētājs Ervīns Grāvītis (VL-TB/LNNK) “Dienai” norādījis uz Ministru kabineta (MK) noteikumiem, kas paredz, ka Saulkrastu novada izglītības iestādē izglītojamo skaitam 10.klasē jābūt ne mazākam par 18 vai kopējam izglītojamo skaitam no 10. līdz 12.klasei jābūt ne mazākam par 48.
Saulkrastu vidusskolas vecāku padomes priekšsēdētāja Iveta Baltiņa “Dienai” norādījusi, ka visiem bērniem, kuri bija pieteikušies 10.klasē, bija ļoti labas atzīmes. Līdz ar to, ja lēmums par 10.klases neatvēršanu būtu pieņemts laikus, tad bērni varētu izdarīt citu izvēli, piemēram, stāties kādā no Rīgas skolām, bet tagad jau daudzas no šīm iespējām esot nokavētas.
Arī citi vecāki “Dienai” atzinuši, ka par šo lēmumu nav priecīgi un tagad izvēle izdarīta pat par labu Krimuldas vidusskolai, jo Zvejniekciems nederot ne no loģistikas, ne piedāvājuma viedokļa.
Skaidrojot pēkšņo lēmumu, pašvaldības vadītājs Grāvītis norādījis uz skolas direktores atbildību – informācija par nepietiekamo skolēnu skaitu saņemta novēloti. Tāpat direktorei vajadzējis brīdināt vecākus par to, ka 10.klasi varēs atvērt tikai tad, ja varēs izpildīt MK noteikumus. Viņš arī piebildis, ka šogad 9.klasi Saulkrastu vidusskolā beidza 31 skolēns, un, iespējams, tāpēc direktorei nebija pamata bažīties, ka 10.klasi nevarēs nokomplektēt.
Tikmēr Saulkrastu vidusskolas direktore Velta Kalnakārkle viņai adresētos pārmetumus noraida kā nepamatotus, apgalvojot, ka jau jūlijā viņa brīdinājusi, ka situācijai nepieciešams steidzams risinājums. Viņa laikrakstam uzsvērusi, ka liela daļa deputātu ievēlēti no Zvejniekciema, tāpēc izšķiršanās par labu Zvejniekciema vidusskolai, kuras direktors arī ir deputāts, neesot pārsteigums.
Gan skolas vecāki, gan pedagogi “Dienai” norādījuši, ka šis nav pirmais gadījums, kad pieņemts līdzīgs lēmums. Bērnu trūkstot katru gadu. Piemēram, 2016.gadā lemts par labu Saulkrastu vidusskolai, 10.klasi neatverot Zvejniekciemā. Toreiz gan tas noticis savlaicīgi, bet vecāki un pedagogi uzsvēruši, ka nepieciešams ilgtermiņa risinājums, jo būtībā visiem ir skaidrs, ka divas vidusskolas novadā nevarēs pastāvēt, taču atkal tuvosies septembris, un deputāti lems par kādas klases neatvēršanu kā īslaicīgu glābiņu.
Saulkrastu vidusskolas ekonomikas un sociālo zinību skolotāja Marina Skļara nobažījusies, ka pašvaldībai nav vīzijas par izglītības jautājumiem ilgtermiņā. Deputāti aizbildinoties ar vispārējo neskaidrību valstī un nevēlēšanos “skriet vilcienam pa priekšu”.
Domes priekšsēdētājs “Dienai” norādījis, ka jautājums par vienas vidusskolas izveidi novadā ir un būs aktuāls, un tas ir jārisina, taču tas tikšot darīts vien tad, kad MK pieņems jaunos noteikumus par kvantitatīvajiem un kvalitatīvajiem kritērijiem vidusskolām. “Mums ir jāzina noteikumi, un jābūt skaidri noteiktiem kritērijiem, lai varam veikt reformas un izveidot vidusskolu,” skaidrojis Grāvītis.
Šāda vilcināšanās gan nenāk par labu nevienai no skolām, uzskata vecāki, jo, ja viņi vairs nevar paļauties, ka bērnam izglītības iestādē būs vieta, jau savlaicīgi tiks meklēti citi varianti, līdz ar to skolēnu skaits turpinās samazināties abās skolās.
Izglītības un zinātnes ministrijas skolu tīkla pētījumā ieteikts Zvejniekciema vidusskolu reorganizēt par sākumskolu, bet Saulkrastos saglabāt arī vidusskolas klases.